شروع به پرداخت وام مشاغل خانگی کرده اید؟ اخبار تجارت


به گزارش مرچنت نیوز، چهل و هفتمین جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و دومین جلسه ستاد در دولت سیزدهم با حضور وزیر کار و تشکل های عضو در این ستاد برگزار شد. در این جلسه ۱۲ تصمیم اتخاذ شد بازپرداخت وام ها برای متقاضیان مشاغل خانگی، افزایش تعداد مناطق جدید برای مشاغل خانگی یکی از مهمترین موارد بوده است.

مطابق با ایسناکار از خانه یکی از روش های موثر ایجاد اشتغال است که امروزه در بسیاری از کشورها به منبع مهم درآمد خانواده تبدیل شده است. با کار در منزل در کنار سایر اعضا، علاوه بر افزایش سطح درآمد و توسعه کسب و کار، به افزایش رفاه و اقتصاد خانواده نیز کمک می کنند.

در حال حاضر تمرکز بر مشاغل خانگی یکی از برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال زایی است و به گفته وزیر کار ۳۰۰۰ میلیارد تومان است. قدرت در بودجه ۱۴۰۱ برای ایجاد کارگران خانگی اختصاص داده شد.

رئیس دبیرخانه و پشتیبانی مشاغل خانگی سازمان چندی پیش از ارائه طرح هایی برای متقاضیان مشاغل خانگی به بانک های عامل خبر داد و گفت: طرح مشاغل خانگی به ارزش ۱۷۰۰ میلیارد تومان به بانک ها ارسال شده و در نوبت پرداخت هستند و در این راستا ۹۰۰ طرح مشاغل خانگی میلیارد تومان امکانات رفاهی پرداخت هم شد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای توسعه و رونق هر چه بیشتر مشاغل خانگی، مهلت صدور مجوز فعالیت برای این دسته از شرکت ها را به منظور رفع موانع تولید در مشاغل خانگی به سه روز کاهش داد. بخش اشتغال و متقاضیان کار در منزل با انگیزه بیشتر وارد این حوزه می شوند. مشاغل خانگی ضمن ایجاد فرصت های شغلی پایدار، برای صاحبان این نوع مشاغل درآمدزایی داشته است.

متقاضیان مشاغل خانگی در زمان دریافت وام

بر اساس آمارها از بدو تاسیس دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار مجوز مشاغل خانگی صادر شده است که ۷۰ هزار فقره آن در هفت ماهه امسال از ۱۴ فروردین تا ۱۴ آبان ماه بوده است.

محمود کریمی بیرانوند معاون اسبق وزیر کار و توسعه کارآفرینی با اشاره به همکاری بانک مرکزی در زمینه تامین منابع کارگران خانگی گفت: وام های خوب در این زمینه جذب و به بانک های عامل گزارش شد و وام ها در مقایسه با دو برابر افزایش یافته است. به سال قبل

وی همچنین از افزایش ۱۰ برابری صدور پروانه کسب در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: بیش از ۹۵ درصد از مجوزهای صادر شده در حوزه مشاغل خانگی به صورت ثبتی بوده و تنها یک سوم مجوزها. برای سه روزها که نهایتاً ظرف سه روز صادر می شود و بررسی های لازم و صدور مجوز انجام می شود.

به زودی ۳۱ تعاونی مشاغل محلی در هر استان تشکیل می شود و به یک تعاونی ملی تبدیل می شود تا بازوی اجرایی وزارت کار وزارت کار در حوزه مشاغل خانگی باشد.

لازم به ذکر است که کارشناسان معتقدند مشاغل خانگی از بهترین شیوه های کسب و کار برای به کارگیری افراد جویای کار به ویژه بانوان است که ضمن ایجاد فرصت های شغلی جدید زمینه رشد اقتصادی و کاهش بیکاری را در کشور فراهم می کند.

بازپرداخت ۲۰۰ میلیون وام مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: علاوه بر مناطق روستایی، ۲۰۰ میلیون تومان وام برای ساخت مسکن برای ساکنان شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر نیز پرداخت می شود.

اکبر نیکزاد روز پنجشنبه پنجم آبان در بازدید از مناطق روستایی شهرستان خوشاب با اشاره به اینکه تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن با سود ۵ درصد اعطا و به مدت ۲۰ سال با ضمانت زنجیره ای بازپرداخت می شود، گفت:

و از در حال ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و روستاهای کشور خبر داد و افزود: روند اجرای طرح ملی نهضت مسکن به سرعت در حال انجام است.

نیکزاد تصریح کرد: به منظور تسریع در اجرای طرح های دهیاران در خراسان رضوی، یک هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات محرومیت زدایی در اختیار شورای برنامه ریزی منطقه تخصیص یافته است.

وی همچنین گفت: به منظور تسریع در طرح های حمل و نقل روستایی، ۸ درصد اعتبارات استانی و ملی علاوه بر سهم قیر در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لحاظ شده است.

آغاز به کار درمانگاه ۲۴ ساعته شهر نوده انگیل بال خوشاب در قالب برنامه های رئیس بنیاد مسکن اسلامی گلبال این شهرستان صورت گرفت.