سیگار عامل ۱۳ درصد مرگ و میرها در ایران است


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مجوز سیگار در کشور هنر نیست و ضروری است مجلس مالیات و هزینه آن را افزایش دهد تا به راحتی در دسترس همه نباشد.

سیگار عامل 13 درصد مرگ و میرها در ایران است

به گزارش تایمز، بهرام عین الله وزیر بهداشت امروز در مراسم گرامیداشت روز ملی بیمه سلامت که در هتل قلب برگزار شد، گفت: هفته گذشته در نشست سازمان بهداشت جهانی در مدیترانه شرقی شرکت کردیم. منطقه، و به طور کلی برای ما روشن شد. شاخص‌ها نسبت به کشورهای منطقه که حضور داشتیم، حضور داریم، اما در شاخص سیگار خوب نبودیم که مالیات کلانی بر آنها وضع کنیم. زیرا ۱۳ درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از مصرف دخانیات است و وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل کند. بنابراین همه ارگان ها باید در این زمینه همکاری کنند.

وی گفت: در جلسه فوق الذکر و در دیدار دوجانبه با وزرای بهداشت از کشورهای مختلف، موفقیت ایران مورد بحث قرار گرفت و حتی کشور کوبا از ما درخواست همکاری کرد. چون از نظر بهداشتی و بهداشتی از ما عقب هستند و از طرفی شبکه های بهداشت و درمان در کشور ما بی نقص کار می کنند. به طوری که در موفقیت در مقابله با کرونا و کنترل آن مقام اول را کسب کردیم.

عین الله ادامه داد: با شروع دولت سیزدهم گاهی شاهد بیش از ۷۰۰ مورد فوتی در روز بر اثر کرونا بودیم، اما این تعداد به کمتر از ۱۰ نفر کاهش یافت و قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست.

وی گفت: در عین حال ۶ مرکز تولید واکسن کرونا داریم و با مجازات های سنگین مواجه هستیم؛ وقتی کشوری ممنوع است دارو هم ممنوع می شود و سابقه نداشته کشوری با بیماری مواجه شود. اپیدمی که مشمول ممنوعیت نیست.

و وزیر بهداشت تصریح کرد: تجربه تاریخی مشارکت مردم در واکسیناسیون عمومی علیه کرونا نشان داد که باید مردم را با خود همراه کنیم.

وی در خصوص طرح های عمرانی وزارت بهداشت در سراسر کشور گفت: ۵ هزار و ۵۰۰ پروژه عمرانی نیمه تمام است که از جمله اولویت های آن تکمیل ۴ هزار و ۶۰۰ پروژه به ویژه در مناطق محروم است. بسیاری از مراکز بهداشتی نیز اجاره ای هستند و باید در این زمینه تحولی ایجاد شود.

وی تاکید کرد: در گذشته که ارز ترجیحی برای داروها پرداخت می کردیم، عراق، افغانستان و کشورهای دیگر از داروهای ما استفاده می کردند. در واقع با جمعیت کشورمان به حدود ۴۰۰ میلیون نفر دارو می دادیم اما اجرای طرح دروار قدم بزرگی بود. با حذف ارز ترجیحی دارو فقط در اختیار هموطنان قرار می گیرد و با اجرای نسخه الکترونیک ۹۸ درصد این نسخه و پرونده الکترونیکی اجرا می شود و همچنین بهتر است در بیماران خاص نیز اجرا شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: طرح داروسان به بیماران لاعلاج نیز کمک شایانی می کند.

وی با بیان اینکه قانون تعرفه های پرستاری ۱۴ سال پیش در مجلس تصویب شد، گفت: اما اجرایی نشده است اما اکنون در حال اجراست.

عین الله گفت: از نظر درصد جوانان در جمعیت، نرخ باروری در حال حاضر به یک درصد رسیده است و در سال های گذشته با پیام های غلط تنظیم خانواده، جمعیت ما کاهش یافته و دو فرزند کافی است، اما اکنون جمعیت کانون جوانان در وزارت بهداشت راه اندازی شده است.

وی گفت: اکنون ۴.۵ میلیون نفر عقیم در کشور داریم که هزینه های درمانی آنها بالاست و من از NHS که ۹۰ درصد هزینه های آنها را پوشش داده است قدردانی می کنم.

به گفته وی زنان باردار و فاقد بیمه تا ۲ سال و فرزندانشان تا ۵ سال بیمه می شوند و همه باید به حفظ پایداری بیمه همگانی کمک کنند.

وزیر بهداشت گفت: سه دهک پایین جامعه بیمه شده اند اما بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر بیمه نیستند و باید تحت معاینات گسترده قرار گیرند.

وی بیان کرد: با تقویت بیمه ها سلامت مردم بهبود می یابد و در این راستا طرح های ارتقای بیمه را ادامه می دهیم.

وی تاکید کرد: بیمه اجتماعی در طرح دروار تاخیر دارد و اگر شرکت داروسازی مواد مورد نیاز را به موقع تامین نکند و طرح دروار شکست بخورد، من مقصر نیستم.