سهام دلالان ارز در حال انباشته شدن است! / بزرگترین ذخیره ارزی تاریخ کشور


گزارش کردن زمان خبریبازار ارز به دلیل بازی دلالان دچار نوساناتی شده است که اگر مالیات بر عایدی سرمایه اجرا می شد، دست معامله گران را کوتاه می کرد.

در تحلیل بازار ارز و چرایی نوسانات قیمت، سه عامل را می توان موثر دانست. عرضه و تقاضا برای ارز و انتظارات تورمی.

با توجه به تغییرات و تحولات بازار ارز در روزهای اخیر و با وجود اینکه مشکلی برای تامین ارز و ذخایر ارزی کافی وجود ندارد، شاهد افزایش قیمت دلار بوده ایم که ناشی از افزایش قیمت بوده است. تقاضا با توجه به انتظارات تورمی و جو نادرست حاکم بر کشور، بازار است

با توجه به شاخص های کلان اقتصادی، تغییری در بازار ارز ایجاد نشده است، اما حتی در یک سال و نیم گذشته دولت سیزدهم شاهد افزایش درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و صادرات غیرنفتی بوده ایم. و وصول مطالبات ایران از سایر کشورها نیز تحت تأثیر قرار نگرفته است.

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، آمار عملکرد متغیرهای اصلی پنج ماهه سال ۱۴۰۱ نشان می دهد که در این مدت وصول درآمدهای نفتی ۷۰۰ درصد افزایش یافته و منابع فروش نفت و فرآورده های نفتی افزایش یافته است. . ۱۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

از سوی دیگر، به گفته علی صالح آبادی، در حال حاضر ذخایر ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی روز پنجشنبه گذشته در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی عمان در ادامه بر ذخایر خوب ارزهای رایج بانک مرکزی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر صادرکنندگان به صورت توافقی ارزهای زیادی را وارد بازار می کنند. و ارائه اسکناس و انتقال پول مشکلی ندارد. و صالح آبادی تاکید کرد: تداوم عرضه در سامانه نما تا رسیدن به تعادل بازار، رویکرد اصلی بازارساز است و ارزهایی در حوزه ارزهای مورد پسند بخش خصوصی و دارای تقاضای بیشتر عرضه می شود. تقاضای موجود برای رفع نیازهای واقعی مردم پوشش داده می شود.

رئیس کل بانک مرکزی پیش از این در خردادماه امسال تایید کرده بود که بیشترین ذخایر ارزی تاریخ کشور را داریم.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود با اذعان به وضعیت ارزی مطلوب کشور، ذخایر واقعی ارزی ایران را ۱۲۲ میلیارد دلار اعلام کرد و به این ترتیب ایران سومین کشور دارای ذخایر ارزی در غرب آسیا، شمال آفریقا و منطقه آسیای مرکزی است. .

این موسسه بزرگ و مهم مالی جهان در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد تراز حساب جاری ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل ۲۱ میلیارد دلار افزایش و از نظر رشد تراز حساب جاری به ۳۲ میلیارد دلار خواهد رسید. وضعیت خوبی دارد و همچنین چشم انداز مثبتی برای آینده این نماگر وجود دارد که انتظار می رود در کنترل نرخ ارز موفق شود.

همچنین بدهی خارجی از دیگر مولفه هایی است که می تواند در بحث ارز موثر باشد زیرا دولت باید از صندوق ذخیره ارزی برای پرداخت بدهی های خود استفاده کند یا بخشی از درآمد ارزی مورد انتظار خود را برای پرداخت بدهی خارجی تخصیص دهد. که در مجموع باعث کاهش منابع ارزی دولت و کاهش عرضه می شود، اما در رابطه با ایران، صندوق بین المللی پول حجم بدهی خارجی ۲۸ کشور منطقه از جمله ایران را تا حدی بررسی کرد. از گزارش جدید خود، چشم انداز اقتصادی برای خاورمیانه و آسیای مرکزی.

از عدم تغییر تقاضا برای ارز واقعی تا افزایش انتظارات تورمی

در بخش تقاضا با توجه به اینکه در یک سال اخیر شاهد مدیریت بهینه واردات بوده ایم، طبیعتا تقاضای مازادی در بخش واردات وجود ندارد و تقاضای واقعی افزایش نیافته است.

اما عنصر انتظارات تورمی تاثیر مهم و قابل توجهی بر بازار و قیمت ارز دارد و پیامد شرایط فعلی بازار و افزایش قیمت است. در حال حاضر برخی از سودجویان بازار را با کارت های اجاره ملی به آتش کشیده اند و در نتیجه افزایش تقاضا قیمت را بالا برده اند. در این میان چنین وضعیت موقتی موقتی است و از آنجایی که ناگهان با رشد قیمت مواجه می شویم، یک شبه شاهد کاهش قیمت خواهیم بود که در نتیجه مردم باید مراقب باشند که ضرر نکنند، زیرا سرمایه گذاری در بازار ارز به هیچ عنوان انجام نمی شود. . کاملا منطقی درست نیست.

حذف دلالان ارز با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

در روزهای اخیر دلالان و دلالان بازار ارز به دلیل تفاوت قیمت ارز توافقی و بازار غیررسمی سود زیادی به دست آورده اند و این در حالی است که اگر طرح مالیات بر عایدی سرمایه در در مرحله اجرا، قطعا شاهد عملکرد خواهد بود. ما در بازار ارز و ارز اینگونه نبودیم زیرا این طرح مالیاتی که در همه کشورهای پیشرفته استفاده می شود دست دلالان را کوتاه می کند و امکان ایجاد اختلال در بازار را به آنها نمی دهد.

به گفته رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی، در طرح مالیات بر عایدی سرمایه، ۴ گروه کالا مشمول مالیات بر عایدی سرمایه شامل املاک (سرقفلی)، خودرو، طلا، فلزات گرانبها، و ارزهای مختلف، اما این طرح برای حذف بیش از ۹۰ درصد از جامعه طراحی شده است.

در همین حال مهدی مهدی ادامه می دهد: به عنوان مثال از هر همسر و تعداد فرزندانی که حداقل ۴ واحد مسکونی دارند یک نفر معاف می شود. به همین ترتیب حداکثر تا ۴ خودرو و تا ۲۰۰ گرم طلا مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی شوند اما در صورت خرید و فروش بیشتر از این سقف مشمول این نوع مالیات می شوند.

همینطور محمدرضا یزدی زاده. اقتصاددان و عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور در این خصوص خبرنگار پدر ما وی بیان کرد: در شرایط فعلی اگر مالیات بر عایدی سرمایه از زیر چکش منفعت طلبی دسته جمعی و جناحی برداشته شود قطعا می تواند در کنترل بازار ارز بسیار موثر باشد. زیرا مطالبات ناشی از امتیازات خاص این دو نوع شبه پول (سکه و سکه) بسیار کاهش می یابد و با از بین رفتن امتیاز تبدیل غیر عنوان و همچنین تبدیل آنها به ابزار غیرمولد، موضوع حل می شود. پس انداز و سرمایه گذاری