سهامداران واقعی آماده ورود به بازار سرمایه هستند / با ۳ گروه پرطرفدار بورس آشنا شوید


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شاخص بورس اوراق بهادار تهران چند هفته پیش در محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی قرار داشت و نه تنها روند صعودی را طی می کرد، بلکه روند نزولی نیز داشت. این در حالی است که دلار، طلا، خودرو و املاک نیز در وضعیت مشابهی قرار دارند و هیچ کدام رغبتی برای حرکت به سمتی ندارند.

بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که تمامی مفروضات فنی تا هفته گذشته همچنان پابرجاست و شاخص در پایین ترین حد خود قرار دارد. اما هیچ کارشناسی نمی تواند زمان خروج از روند فعلی را اعلام کند.

خودرو، فرآورده های نفتی و حمل و نقل در جایگاه های اول خرید و فروش قرار دارند و اگر بازار بخواهد حرکت کند، ابتدا باید سهام شرکت های این گروه ها حرکت کند. در جریان معاملات روز شنبه، اگرچه شاخص کل و شاخص هم وزن در نیمه اول معاملات توانستند روندی صعودی به دست آورند و ارزش معاملات جزئی نیز امیدوارکننده بود، اما پس از عبور از دو نیمه بازار، بازار سهام مسیر خود را طی کرد. دوباره رویه های معمول

* خریداران آماده ورود به بازار سرمایه هستند

علی مومنی کارشناس بازار پول در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار کرد: رکود معاملات و مازاد عرضه به ویژه از محل معاملات ملکی از مشکلات اصلی این روزهای معاملات بورس است. از سوی دیگر، سهامداران با بمباران اخبار منفی مواجه شدند و بورس تا ۶ ماه هیچ واکنشی به اخبار خوب و گزارش مالی شرکت ها نداشت.

وی ادامه داد: پایین بودن ارزش معاملات، بلاتکلیفی در بازار و انتظار برای خبرهای مربوط به بودجه سال ۱۴۰۲ بورس تهران را در بلاتکلیفی قرار داد. اگرچه صحبت‌های زیادی در مورد سطوح پشتیبانی فنی و ارزش‌های بنیادی سکه‌ها وجود دارد، اما در حال حاضر کسی خرید نمی‌کند یا بهتر است بگوییم، بسیاری از مردم روی ماشه نشسته‌اند تا در اولین فرصت خرید را آغاز کنند و خبر خوبی برای سکه‌ها باشد. بازار سرمایه.

این کارشناس بازار سرمایه تایید کرد: انتشار گزارش نفت شناسی که بر اساس آن صادرات ایران به یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به ماه قبل (شهریور ۲۰۲۲) ۵۴۸ هزار بشکه در روز افزایش داشت. این انتشار می تواند با افزایش تقاضا منجر به افزایش سهام دلاری در بازار سرمایه شود.

* کاهش شاخص کل و رشد شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز شنبه با ۱۲۰۵ واحد کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل به رقم یک میلیون و ۳۰۸ هزار و ۹۵۹ واحد رسید. بازده این شاخص منفی ۹ درصد بود.

شاخص کل همگن با رشد ۴۰۰ واحدی بر خلاف شاخص کل به عدد ۳۷۸ هزار و ۹۹۵ واحد رسید. بازده این شاخص مثبت ۱۱ درصد بود. شاخص کل فرابورس نیز یک واحد رشد کرد و به سطح ۱۷ هزار و ۸۵۴ واحد رسید.

رشد ارزش کل معاملات بورس

ارزش کل معاملات امروز بورس با ۱۶۷ درصد افزایش نسبت به ارزش کل معاملات روز چهارشنبه به ۲۰۸۷۸ میلیارد تومان رسید. معاملات اوراق بهادار نیز به ۱۴ هزار و ۸۳۴ میلیارد تومان افزایش یافت و سهم این معاملات به ۷۱ درصد از کل معاملات بورس افزایش یافت.

ارزش معاملات خرد نیز با ۵ درصد افزایش نسبت به روز چهارشنبه به ۲۱۰۱ میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات ۱۰ درصد از کل معاملات بورس بوده است.

* خروج مستمر پول واقعی از بورس

ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به پول واقعی امروز در بازار برای پانزدهمین روز متوالی منفی شد و ۱۱۲ میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه ۲ درصد رشد داشت.

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول واقعی به سهام نوری (پتروشیمی نوری)، تمهارکا (ماشین آلات پیشران) و بپس (بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت. از سوی دیگر، توکن‌های قیستو (شکر بیستون)، شوان (رفین نفت لاوان) و وابراق (سرمایه‌گذاری کارکنان زنجان و قزوین برای صنعت برق) بیشترین ورود پول واقعی را در روز شنبه داشتند.

در بین صنایع، بانک ها و موسسات اعتباری، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین ورود پول واقعی را به خود اختصاص دادند. فرآورده های نفتی، شکر و محصولات کاغذی بیشترین هجوم پول واقعی را داشتند.

* افزایش ارزش صف های بازار سهام

در جریان معاملات امروز ۴۵ درصد سهم با رشد قیمت و ۵۵ درصد از سهم با کاهش قیمت مواجه شد. در پایان معاملات روز شنبه، ۸۷ توکن در صف خرید و ۴۷ توکن در صف فروش قرار داشتند.

ارزش کل صف های خرید با رشد ۲۰ درصدی به ۲۲۰ میلیارد تومان و ارزش کل صف های فروش با ۲۶.۸ درصد کاهش به ۷۱ میلیارد تومان رسید.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید