«سردار مریم بختیاری» در نقاشی دیواری لتسر کیست؟ (+عکس)


عصر ایران – بی بی مریم بختیاری (زاده ۱۲۵۳ در بخش بختیاری – درگذشته ۱۳۱۶ در اصفهان)، معروف به سردار مریم بختیاری، نویسنده ایرانی و از زنان فعال در انقلاب مشروطه بود.

خانواده بی بی مریم یکی از تأثیرگذارترین خانواده های ایرانی در دوره قاجار به شمار می رود. پدر او؛ حسین قلیخان خانی (از خونین البختیاری) و برادرانش; علیقلی خان سردار اسعد (از رهبران انقلاب مشروطه) و نجفعلی سیمسیم السلطان (دو دوره نخست وزیری ایران) و پسرعموهایش از مردان شناخته شده دوران قاجار و پهلوی بودند. . او مادر علی عمران خان بختیاری بود. بی بی مریم را از پیشگامان حقوق زنان و از مدافعان ایران در دوران جنگ جهانی اول می دانند.

بیوگرافی، خاطرات

بی بی مریم بختیاری دختر حسینقلی خان آل خانی در سال ۱۲۵۳ در منطقه بختیاری به دنیا آمد. او یکی از زنان فرهیخته و فرهیخته عصر خود بود که همزمان با انقلاب مشروطه از حقوق زنان حمایت کرد. فنون اردوی نظامی و مدیریت ارتش را نزد پدر و برادرانش و تعالیم او را در نبردهای انقلاب مشروطه فرا گرفت. در فتح تهران و فتح اصفهان و همچنین در جنگ جهانی اول استفاده شد. او با استفاده از سرمایه فیزیکی و معنوی خانواده اش، هنگ شوالیه های بختیاری را برای مبارزه با مهاجمان روس و انگلیس در جنگ جهانی اول تشکیل داد.

فتح تهران

بی بی مریم از طرفداران اصلی فتح تهران توسط سردار اسعد بختیاری به شمار می رفت. او با نامه‌ها و تلگراف‌های مختلف بین سران طایفه بختیاری و سخنرانی‌های پر شور، فرزندان طایفه را برای مبارزه با ظلم و ستم جوان در زمان محمدعلی شاه قاجار آماده می‌کرد و همواره به عنوان یکی از مخالفان شناخته می‌شد. شخصیت های استعماری و استبدادی عصر قاجار.
قبل از اشغال تهران، بی بی مریم بختیاری به همراه چند سوار مخفیانه وارد تهران شد و در خانه پدر حسین ثقفی ساکن شد. هنگامی که سردار اسعد از سواران بختیاری به فرماندهی علیقلی خان به تهران حمله کرد، سقف خانه مشرف به میدان پاریس را مستحکم کرد و با عده ای از سواران بختیاری از پشت با وفادار محمدعلی شاه قزاق وارد نبرد شد. در این مورد او خودش تفنگی به همراه داشت و با قزاق ها جنگید. نقش او در فتح تهران بر محبوبیت او در میان طایفه بختیاری و مجاهدین مشروطه افزود و هواداران بسیاری پیدا کرد تا اینکه به او لقب سرداری دادند.

انقلاب مشروطه

خانه بی بی مریم در دوران مشروطه پناهگاه بسیاری از آزادی خواهان بود. بنابراین زمانی که روسها اصفهان را در جنگ جهانی اول وان کاردیف اشغال کردند. کاردار سفارت آلمان به خانه بی بی مریم بختیاری پناه برد و ۳ ماه و نیم در پناه او ماند. پس از شکست بختیاری ها از روس ها و کشته شدن ۵۸ مسافر بختیاری، کاردیف به کرمانشاه رفت و از آنجا به برلین رفت.

ویلهلم دوم (امپراتور آلمان) برای قدردانی از حمایت بی بی مریم از کاردار سفارت آلمان در طول جنگ جهانی اول، یک نیم تنه میناکاری شده و یک نشان الماس و همچنین صلیب آهنین که مهمترین آنها بود برای او فرستاد. نماد امپراتوری آلمان در آن زمان.

درگیری های سردار مریم بختیاری با انگلیسی ها در جریان قرارداد ۱۹۱۹ و کودتای ۱۲۹۹ ادامه یافت، به طوری که محمد مصدق، حاکم فارس، در جریان کودتای ۱۲۹۹، پس از مخالفت و برکناری از اصفهان، به منطقه بختیاری رفت و مریم مدتها مهمان بی بی بود.

محمد ابراهیم بوستانی پاریسی. او در میان مورخان معاصر درباره بی بی مریم می نویسد:

در این کوه زنی زندگی می کرد که به اندازه ۱۰۰ مرد در سرنوشت تاریخ معاصر ایران نقش داشت. منظورم بی بی مریم بختیاری است که در زمان جنگ جهانی اول که ایرانیان میهن پرست به دلیل اولتیماتوم روس ها و سپس حمله انگلیس مجبور به مهاجرت به کوهستان شدند، این زن معروف به همه آنها پناه داد.


روزنامه خاطرات

بی بی مریم زنی فرهیخته و فرهیخته بود که از معدود زنان عصر خود بود که از وقایع زمان خود می نوشت. کتاب خاطرات بی بی مریم سال ها پس از مرگ او منتشر شد که در آن از دوران کودکی و نوجوانی خود نوشت و به شرح زندگی و رویدادهای سیاسی خود تا پایان مشروطه پرداخت. خاطرات از سال ۱۲۹۶ هجری شمسی به سبکی ساده و روان ثبت شده است.

بی بی مریم در ابتدای دفتر خاطرات خود نوشت:

به امید خدا که امیدوارم این فرصت را به من بدهد که یک زن ایرانی باشم و از خانواده بختیاری، خاطراتم را ساده و مختصر بنویسم. در ماه شعبان ۱۳۳۶ ق.

خانواده پدرسالار

پدر بی بی مریم حسین قالی خان آل خانی بود که در زمان حیات خود ۳۰ سال حاکم بلامنازع خاندان بختیاری بود. بی بی مریم ۶ برادر و ۱۱ خواهر از چند همسر پدرش دارد. برادران وی که هر یک به نحوی در تاریخ معاصر ایران نقش داشته اند عبارتند از: اسفندیارخان، نجفقلی سیمسیم سلطان، امیرقلی خان، علیقلی خان سردار اسعد، خسرو خان ​​سردار ظفر و یوسف خان امیر مجاهد.

خاندان بی بی مریم که به خاندان ایلخانی معروف بودند در اواخر دوره قاجار در مقاطع مختلف مناصب گوناگونی داشتند. برادران و پسرعموهایش پس از انقلاب مشروطه در مناصبی چون وزارت، نماینده مجلس شورای ملی و نخست وزیری (برادر بزرگترش نجفعلی صمصام سلطانی) حضور فعال داشتند. بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و نویسندگان آزادی‌خواه ایرانی مانند علی اکبر دهخدا، مالک الشعری بحر و وحید دستگردی با خانواده بی‌بی مریم و همچنین با او در ارتباط بودند.

در دوره پهلوی اول و دوم، نسل های بعدی خاندان ایلخانی در محیط سیاسی و اجتماعی حضور فعال داشتند، مانند: جعفرقلی خان بختیاری، ثریا اسفندیاری، تیمور بختیاری و شاپور بختیاری.

فوت کرد

سردار مریم بختیاری، سال ۱۳۱۶، ۳ سال پس از اعدام پسر بزرگش. علی مردان خان در شهر اصفهان درگذشت. وی را در فولاد تخت میرواندورسکی اصفهان به خاک سپردند.

منبع: ویکی پدیا