سالانه ۱۶.۴ تن در هکتار خاک در کشور فرسایش می یابد – خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ گزی عصر یکشنبه در کارگاه آموزشی و طرح مشکلات آبخیزداری ۱۰ استان کشور در ارومیه با اشاره به اینکه خاک ماده گرانبهایی است که از آب اهمیت بیشتری دارد و ساخت آن ۷۰۰ سال زمان می برد. سانتی متر و حفاظت خاک را همکاری همه جانبه ای دانست که مستلزم مشارکت دستگاه ها و افراد است، تصریح کرد: ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض فرسایش آبی است و به طور متوسط ​​در هر هکتار ۱۶.۴ تن فرسایش خاک در سال داریم.

معاون آبخیزداری، مرتع و منابع طبیعی کشور در این کارگاه آموزشی از اجرای ۵۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی استان خبر داد.

حسن وحید گفت: طرح آبخیزداری در ۳۰ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی کشور اجرا شده است و مابقی عرصه ها طی برنامه هفتم و هشتم توسعه با حمایت همه سازمان ها و مشارکت مردمی تکمیل می شود.

وی افزود: آذربایجان غربی یکی از استان های متنوع از نظر منابع طبیعی است و مطالعات آبخیزداری و ۵۰ هزار هکتار آبخیزداری در یک میلیون و ۲۵۰ هزار هکتار از منابع طبیعی این استان انجام شده است که نقش مهمی در بروز سیل دارد. کنترل و صرفه جویی در منابع آب . .

وحید با اشاره به مشکلات زیست محیطی در کشور و نقش مردم در کاهش این مشکلات گفت: مشارکت مردم در عرصه های منابع طبیعی منجر به کاهش مخاطرات زیست محیطی مانند سیل، فرسایش خاک و سایر شرایط می شود.

میرصمد موسوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: امسال ۳۹ طرح آبخیزداری با اعتباری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد تومان در حوزه منابع طبیعی استان اجرا شده است.

آبخیزداری نقش مهمی در کنترل سیلاب و حفاظت خاک، تغذیه آب های زیرزمینی و افزایش تولید محصول با استفاده از دانش و تجربه دارد.

کارگاه آموزشی با هدف بررسی مشکلات طرح های آبخیزداری کشور تا سوم آبان ماه با حضور استان های اصفهان، کرمان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، بوشهر، هرمزگان، سیستان و در آذربایجان غربی برگزار می شود. . بلوچستان و یزد.