روند افزایشی شیوع آنفلوانزا در کشور


رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اوج ابتلا به آنفلوآنزا و روند افزایشی آن در کشور، تصریح کرد: تا این لحظه شیوع آنفلوآنزا در گروه‌های کودکان بیشتر بود، درباره لزوم پایش شخصی. رعایت بهداشت به ویژه واکسیناسیون در گروه های در معرض خطر مورد تاکید قرار گرفت.

روند افزایشی شیوع آنفلوانزا در کشور

دکتر شهنام ارچی رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به روند افزایشی شیوع آنفلوآنزا در کشور گفت: هر ساله در آغاز فصل سرما با موجی از بیماری های تنفسی مواجه هستیم. به خصوص آنفلوانزا که معمولاً فصلی ظاهر می شود.

وی با اشاره به ظهور زودهنگام پیک آنفولانزا در سال جاری، افزود: امسال پیک آنفولانزا از حدود پنج هفته پیش یعنی از ابتدای مهرماه آغاز شد و البته حداقل یک ماه زودتر از سال های گذشته آغاز شد. میزان بروز این بیماری در برخی دیگر از کشورهای نیمکره شمالی مشابه و زودرس بود.

موارد آنفولانزا در حال افزایش است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه اکنون در ابتدای شیوع آنفلوآنزا هستیم و موارد در حال افزایش است، ضمن تاکید بر رعایت بهداشت فردی، گفت: به طور معمول این بیماری نداریم. اوج آنفولانزا هر سال حتی بعد از سه یا چهار ماه است. بیماری فروکش می کند.

توصیه برای واکسیناسیون در گروه های پرخطر

خوشبختانه سال‌هاست که واکسن موثر آنفلوانزا در دسترس است و ما به گروه‌های هدف از جمله افراد بالای ۶۰ سال، افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، بیماری‌های قلبی عروقی مزمن، بیماری‌های ریوی، دیابت و افراد دارای نقص ایمنی و غیره توصیه می‌کنیم. برای تزریق واکسن اقدام کنید.

دلیل شیوع آنفلوآنزا در کودکان در سال جاری

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه آنفلوآنزا در گروه‌های کودکان امسال و تاکنون شیوع بیشتری داشته است، افزود: از جمله دلایل آن این است که در دو سال گذشته با توجه به تاثیر آن با توجه به اپیدمی کرونا، مسائل بهداشت فردی از جمله فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و بهداشت دست و … و البته مدارس تعطیل و کلاس های مجازی برگزار شد. به همین دلیل، کودکان کمتر در معرض ویروس‌های تنفسی قرار می‌گیرند و به همین دلیل احتمال بیشتری برای بیمار شدن دارند.

آرشی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود حداکثر ظرف سه تا چهار ماه اوج آنفلوآنزا کاهش یابد. . اما در حال حاضر بیشتر موارد آنفولانزا از نوع A هستند و خوشبختانه تا این لحظه این ویروس جهش نکرده و مانند آنفولانزای فصلی است.

خوددرمانی ممنوع است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی به‌ویژه استفاده از ماسک و واکسیناسیون برای گروه‌های در معرض خطر به طور همزمان در مورد کودکان تاکید کرد: توصیه اساسی در این گروه سنی این است: کودک سرما می‌خورد و بیماری بیش از یک یا دو روز ادامه می‌یابد، مخصوصاً در موارد شدید، لازم است در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه شود و از خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها خودداری شود.

آرشی در پاسخ به سوال ایسنا درباره تزریق واکسن آنفولانزا در کودکان گفت: توصیه می شود با کارشناسان مربوطه صحبت کنید. در حال حاضر، کمیته ملی توصیه می کند که این واکسن برای افراد بالای ۶۰ سال، گروه ها و بیماران در معرض خطر تزریق شود و اگر کودک نیز بیماری زمینه ای داشته باشد، آن را نیز شامل می شود. اما به طور کلی واکسیناسیون در کودکان مشکلی ندارد.

وی همچنین به مسئولان مدرسه توصیه کرد در صورت بروز علائم سرماخوردگی، تب و … در اسرع وقت به والدین اطلاع دهند. سایر گروه‌های مردم نیز باید پوشیدن ماسک، شستن مرتب دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی را در نظر بگیرند.

این مسئول در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کرونا گفت: در حال حاضر پیک کرونا نداریم، اما نگرانی این است که در اواسط یا اواخر پاییز به دلیل تغییر سویه‌ها، پیک جدید داشته باشیم. در کشورهای مختلف به اوج می رسد.” البته با توجه به اینکه سوابقی از تماس با این ویروس از طریق واکسیناسیون در اکثر نقاط جهان وجود دارد، انتظار می رود در صورت پیک، اوج بسیار کشنده ای نباشد. به طور کلی قضاوت در این مورد خیلی زود است.