رشد ۵۵ درصدی وام ازدواج / مسیر زیگزاگ وام ازدواج


براساس اعلام بانک مرکزی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵ درصد رشد داشته است.

رشد 55 درصدی وام ازدواج / مسیر زیگزاگ وام ازدواج

گزارش کردن زمان خبریسرانجام پرونده تصمیم گیری وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ بسته شد و با وجود انتقادات سیستم بانکی مبنی بر عدم امکان بازپرداخت مبالغ و همچنین شکایات وزارت ورزش مبنی بر اینکه مبالغ این وام ازدواج باعث بدهکاری بیشتر جوانان می شود. افزایش مبلغ وام ازدواج برای هر یک از زوجینی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۶/۰۱/۰۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون (۱,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله می باشد.

وام ازدواج برای شوهران زیر ۲۵ سال و زنان زیر ۲۳ سال یک میلیارد و پانصد میلیون (۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال می باشد.
کلیه بانک ها موظفند تعداد تسهیلات پرداختی وام ازدواج و تعداد افرادی که مستمر این تسهیلات را دریافت می کنند را به صورت ماهانه به صورت عمومی اعلام کنند.

همچنین بر اساس مفاد بند ۵۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مشمولان قانون مذکور دو برابر افراد عادی مشمول دریافت وام ازدواج هستند.

مراحل اخذ وام ازدواج در سال ۱۴۰۱

شرایط عمومی متقاضیان وام ازدواج

۱- تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارد.

۲- به هر یک از زوجین مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون ریال کمک هزینه ازدواج تعلق می گیرد.

تبصره ۱: به هر یک از زوجین مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون ریال جهت تسهیل امر ازدواج تعلق می گیرد.

تبصره ۲: متقاضیانی که سن ازدواج آنها در مورد شوهر کمتر از ۲۵ سال و در مورد زوجه کمتر از ۲۳ سال باشد، مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال جهت تسهیل وام ازدواج تعلق می گیرد.

تبصره ۳: کلیه اتباع ایرانی خارج از کشور که سند ازدواج آنها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده است می توانند ثبت نام کنند و سند ازدواج آنان ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور، سند ازدواج محسوب می شود.

تبصره ۴: سند ازدواج یا سند مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز مذهبی اقلیت‌های داخل کشور تأیید شده باشد، معادل سند ازدواج تلقی می‌شود و این متقاضیان نیز می‌توانند ثبت نام کنند.

۱- دارا بودن کارت ملی (موقت یا دائم) و کد پستی محل سکونت متقاضی.

۲- به دلیل امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، در صورت عدم استفاده متقاضی وام ازدواج از تسهیلات ذکر شده (با وجود ازدواج دوم و بیشتر)، می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند شود. (توجه: به هر متقاضی تنها یک بار تسهیلات وام ازدواج تعلق می گیرد)

بر اساس مفاد بند (الف) تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به همسرانی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۶/۰۱/۰۱ بوده و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، پرداخت می شود.

چنانچه متقاضیان قبل از سال ۱۳۹۶ ازدواج کرده و در سامانه ازدواج منتظر دریافت وام باشند، تنها مشمول سقف فردی ۵۰۰ میلیون ریال خواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای وام ازدواج

اصل و کپی صیغه ازدواج.

اصل و فتوکپی کلیه صفحات شناسنامه همسران.

اصل و کپی شناسنامه ضامنین.

اصل و کپی کارت ملی (موقت یا دائم) همسران.

اصل و کپی کارت ملی (موقت یا دائم) ضامن.

کد پستی ۱۰ رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین.

کد رهگیری ده رقمی دریافت شده از سایت پس از مرحله ثبت نام.

شرایط اسپانسر برای وام ازدواج

وام ازدواج برای هر یک از زوجین هفتصد میلیون (۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با مدت بازپرداخت ده سال با اخذ ضامن و سفته معتبر.

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند در این خصوص یارانه پرداختی به افراد را به عنوان وثیقه قبول کنند.

نحوه ثبت وام ازدواج

کلیه متقاضیان وام ازدواج که شرایط فوق را دارا می باشند ابتدا باید از طریق این سایت ثبت نام کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند که در صورت موفقیت یک کد رهگیری ده رقمی کاملا محرمانه و مرتبط با متقاضی دریافت خواهند کرد. به فردی که ثبت نام می کند داده می شود. از متقاضیان تقاضا می شود جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و همچنین نام شعبه مربوطه جهت درخواست وام ازدواج به این سایت مراجعه نمایند. با در دست داشتن مدارک مورد نیاز در بازه زمانی اعلام شده توسط سایت به شعبه مربوطه مراجعه و مراحل وام را تکمیل نمایید. بدیهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در مهلت مقرر، ثبت نام آنان ناقص تلقی خواهد شد.

مدت پرداخت ازدواج و مزایا

مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۲۰ ماهه به صورت اقساط مساوی و پرداخت اولین قسط یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مذکور می باشد.

نرخ کارمزد تسهیلات وام ازدواج ۴ (چهار) درصد تعیین شده است.

اقساط وام ازدواج چقدر است؟

مبلغ وام ازدواج برای هر زوج ۱۲۰ میلیون تومان است، اما به متقاضیانی که سن ازدواج آنها کمتر از ۲۵ سال برای همسران و زیر ۲۳ سال برای همسران باشد، ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات وام ازدواج اعطا می شود. به عنوان مثال اگر زوجین ۲۴ سال و زوجه ۲۳ ساله باشند، ۳۰۰ میلیون تومان وام به آنها تعلق می گیرد. در صورتی که زوجین ۲۴ سال و زوجه ۲۴ ساله باشند ۲۷۰ میلیون تومان وام به آنها تعلق می گیرد که لازم به ذکر است مبلغ وام در تمامی موارد فوق در صورت خودسوزی (یعنی جانبازان و آزادگان و فرزندان آنها و فرزندان شاهد) اگر یکی از زوجین یا هر دو یا هر دو با دو برابر کردن آن. اقساط این وام بلافاصله پس از بازپرداخت آغاز می شود و مدت بازپرداخت وام ۱۰ ساله با نرخ سود ۴۱۵۰ میلیون اقساط وام ازدواج: حدود ۱۳۶۴۰۰۰ تومان در ماه (یعنی هر زوج جوان زیر ۲۵ و ۲۳ سال باید پرداخت کنند) ماهیانه ۲ میلیون و ۷۲۸ هزار تومان) ۱۲۰ میلیون اقساط وام ازدواج: حدود یک میلیون و ۹۱ هزار تومان در ماه (یعنی زوجین باید ماهیانه ۲ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان بپردازند) بر اساس اعلام بانک مرکزی در ابتدای سال جاری. بیش از ۸۵ هزار میلیارد تومان به متقاضیان ازدواج، فرزندآوری و مسکن اعطا شد.

و بانک مرکزی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۸۵ هزار و ۵۱۵ فقره وام ازدواج به ارزش ۶۶۸ هزار و ۲۴۴ میلیارد ریال به همسران پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

در راستای حمایت از جمعیت جوان از زمان ابلاغ سیاست مربوطه (CIVKM) 383 هزار و ۲۳۹ فقره وام کودک به ارزش ۱۵۳ هزار و ۷۱۱ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

لازم به ذکر است از ششم تیرماه سال جاری وزارت راه و شهرسازی دستورالعملی در خصوص تسهیلات سپرده مسکن ارسال و به بانک های عامل گزارش داد که با ایجاد وزارت راه به ۱۲۱ هزار و ۱۶۹ نفر رسید. و شهرسازی جهت اخذ این تسهیلات در بانک های عامل پرونده و ثابت شده است که ۸۵ هزار و ۴۳۸ فقره به ارزش ۴۸ هزار و ۴۲۷ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.