دیپلمات روسی: تصویب قطعنامه علیه ایران کمکی نمی کند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پذیرش قطعنامه ضدایرانی به بهانه های واهی از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به پیشنهاد آمریکا و ترویکای اروپایی با انتقاد شدید روسیه مواجه شد. .

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی مستقر در وین، صبح پنجشنبه وارد وین شد. صفحه توییتر او نوشت که تصویب قطعنامه علیه ایران کمکی نمی کند.

اولیانوف با اشاره به بیانیه سفارت آمریکا در وین گفت: «منطقی پشت آن است. [اقدام] تا حدودی قابل درک است. اما قبل از هر چیز این سوال مطرح می شود که آیا این تصمیم همکاری بین تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی را بهبود می بخشد؟

و دوم اینکه آیا به تکمیل مذاکرات وین کمک خواهد کرد؟ در هر دو مورد پاسخ ها منفی است. “چرا این تصمیم را گرفتی؟”

شامگاه چهارشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور قطعنامه ای ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرد.

فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایالات متحده نیز با صدور بیانیه‌های مشترک از ایران خواستند بدون تأخیر همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و از اقدامات بیشتر در واکنش به تصمیم شورای حکومتی خودداری کند.

مقامات ارشد رژیم موقت صهیونیستی همچنین خواستار پذیرش قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای هشدار به تهران شدند و خواستار اقدامات بیشتر علیه ایران از جمله بازگرداندن موضوع به شورای امنیت شدند. (جزئیات بیشتر)

این تحولات در حالی رخ داد که مذاکرات برای رفع تحریم ها در وین برای چند ماه به حالت تعلیق درآمد. از ابتدای مذاکرات، دولت آمریکا به جای پیشنهاد ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، بارها سعی کرده است که طرف های مختلف را به کندی و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا از زمان شکست مذاکرات وین به عملیات رسانه ای و روانی خود ادامه دادند و به جای اجرای تعهدات خود در احیای برجام، با توجیهات مختلف، ایران را مقصر دانستند.

آخر حرف / خ
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید