«دیزنی» یک سیرک بزرگ و وحشتناک استتیم برتون کارگردان آمریکایی که دیزنی را یک سیرک بزرگ و وحشتناک توصیف کرد، اعلام کرد که دامبو آخرین همکاری او با این کمپانی است.

به گزارش اسنا به نقل از لس آنجلس تایمز، تیم برتون کارگردان و تهیه کننده پرکار در کنفرانس مطبوعاتی در جشنواره لومیر در لیون فرانسه فاش کرد که از دیزنی ناامید است و بعید است در آینده با این استودیو همکاری کند. رشته

پس از شروع کار خود به عنوان انیماتور در دیزنی، برتون به کارگردانی و تولید چندین فیلم برای این شرکت سرگرمی ادامه داد، از جمله Frankenweenie و The Nightmare Before Christmas.

این کارگردان ۶۴ ساله در مصاحبه ای به Deadline گفت: “من چندین بار در طول کارم در آنجا (دیزنی) استخدام و اخراج شده ام. نکته درباره دامبو این است که فکر می کنم روزهای من با دیزنی به پایان رسیده است. من و خودم دامبو باید از این ماجرا فرار می‌کردیم. سیرک ترسناک بزرگ.» «دامبو، در سطحی خاص، کاملاً زندگی‌نامه‌ای است.»

این کارگردان اضافه کرد که در حالی که دیزنی هنوز گاهی اوقات فیلم های مستقل و اورجینال می سازد، بیشتر محتوای آن ها حول محور مارول، پیکسار و جنگ ستارگان می چرخد ​​و من علاقه ای به ساخت فیلم مارول ندارم زیرا تنها یک فیلم می تواند وجود داشته باشد. من می خواهم برای آن هزینه کنم. دنیا و نه دنیاهای زیادی.

تیم برتون که دو بار نامزد اسکار شده است به دلیل دیدگاه متفاوت، سبک منحصر به فرد خود در فیلمسازی و طراحی شخصیت های عجیب و غریب و متفاوت شناخته شده است و یکی از برجسته ترین کارگردانان به حساب می آید. او خالق برخی از تاریک ترین و مهیج ترین فیلم های تاریخ سینما از جمله «سیاره میمون ها»، «ادوارد دست قیچی» و «بیتل غاز» است.

برتون که ۲۰ فیلم بلند در کارنامه سینمایی خود دارد، یکی از معدود کارگردانانی است که تقریباً در همه ژانرها فیلم ساخته است. «حملات مریخ» و «سیاره میمون‌ها» در ژانر علمی تخیلی، «ماهی بزرگ» در ژانر فانتزی، «عروس مرده» نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش انیمیشن، «سوئینی تاد» در ژانر موزیکال شدند. و “چارلی” و کارخانه شکلات سازی” در ژانر برای کودکان. از دیگر آثار این کارگردان آمریکایی می توان به «آلیس در سرزمین عجایب»، «بتمن برمی گردد»، «چشمان درشت»، «بیتل جویس» و «آلیس از میان شیشه» اشاره کرد.

سریال برتون تا به امروز بیش از ۱.۸ میلیارد دلار در باکس آفیس جهانی فروخته است.