دیدگاه هاشمی و روحانی درباره صلح با صدام/ محسن رضایی حکایت از شکل گیری اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارد.


خبرگزاری فارس – گروه حماسه و مقاومت: مهماکثر در نتیجه تجربه دفاع در برابر تهاجم و تشکیل عراق بنیاد تفکر سیاسی، نظامی و امنیتی در ساختار سیاسی و جامعه ایران وجود دارد. به عنوان بخشی از بحث فعلی، گفتمان یا کنش – واکنش های سیاسی، اجتماعی و امنیتی و چشم اندازهای آینده در آینه تجربیات گذشته، با عواقب جنگ در عراق شکل می گیرد.

خبرگزاری فارس درس ها و دستاوردهای جنگ ایران و عراق را در مقالاتی از فرماندهان سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی و برخی مسئولان اجرایی در دوران هشت سال دفاع مقدس ارائه می کند. جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.

در قسمت اول این گزارش به بیان دیدگاه های محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس در خصوص نحوه ورود سپاه به جنگ، نحوه مدیریت آن در این دوران، چرایی می پردازیم. قطعنامه تصویب شد و پیش بینی امام در مورد قطعنامه ۵۹۸:

سالگرد انتخاب محسن رضایی به ریاست سپاه پاسداران

محسن رضایی رشد نیروی انسانی را محصول جنگ می‌داند و می‌گوید: تصور ما از انقلاب فقط سرنگونی رژیم گذشته نبود، بلکه برای آینده انقلاب برنامه داشتیم. به همین دلیل، همزمان با مبارزه با گروهک های منافقین، فرقان، مبارزان مردمی و توده ای، پایه های یک نهاد اطلاعاتی قوی را نیز می ساختیم… بنابراین تمرکز بر این بود. رعایت قوانین اسلامی در دستگیری ها و بازجویی ها. تفکر ما در مقابل امنیت و دفاع مقدس مخرب بود.

او می افزاید: «به طور کلی رویکرد من این بود در مورد مسائل چون امنیت و دفاع مقدس به علاوه بآر مبارزه با نیروهای متجاوز یا متجاوز و ایجاد نهادهایی در آنها در واقع جلوگیری از پیکربندی مجدد جنگ، ناامنی و مانند آن. دور زدنw برخورد تصمیم گرفتم در جنگ با منافقین کمک کنم. شنیدم امام از من می خواهد رهبری را بر عهده بگیرم، اما آنها نگران اطلاعات هستند. خدمت امام از طریق احمد آقا عرض کردم که باشم سفارش، من اطلاعات را بیشتر تقویت می کنم.

تیپ در سپاه پاسداران ایران چگونه شکل گرفت؟

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره شیوه مدیریتی خود می گوید: به این نتیجه رسیدم که همان طور که مردم می توانند انقلاب کنند، می توانند در قالب تیپ های انقلابی بجنگند. با توجه به سوابقم، به این طرح رسیدم. قبل از اینکه فرمانده سپاه ایران شود، فکر تشکیل تیپ نبود. وقتی در آذرماه ۱۳۶۰ در مریوان به احمد شفاعت به او گفتم با پشتکار تیپ درست کن، او به آن به چشم یک چیز بزرگ نگاه کرد. من فکر نمی کردم که سپاه باید نظامی گری کلاسیک داشته باشد، بلکه باید مانند سازمان آزادیبخش یا سازمان های مردمی انقلابی باشد. بنابراین تجربیات و درک سیاسی من از انقلاب به من کمک کرد تا وارد اطلاعات شوم و تجربیات امنیتی من در ورود به دفاع مقدس نقش داشته است. من از می ۱۹۷۹ مسئول امنیت هستم مسئول آن را گرفتم تا شهریور ۱۳۶۰ که تحویل گرفتم و فرمانده سپاه ایران شدم و حوزه امنیت از نظر مدیریتی رشد زیادی داشته است.

محسن رضایی در هشت سال جنگ

وی در افق چشم انداز خود در عرصه جهاد ادامه می دهد: من اصلاً به راه حل اعتقاد نداشتم. مورد صدام می توانست انقلاب را سازماندهی کند. باور دارم باید او نیروهای آمریکایی را از خلیج فارس بیرون راند. به همین دلیل است که ما مبارزه با صدام را از مبارزه با اسرائیل در لبنان جدا نکردیم. تحلیل من این بود که باید چهار تنگه دنیا را بگیریم تا اسلام دنیا را بگیرد. هدف در ذهن من پیروزی اسلام بر کفر و شکست آمریکاست. صدور ازانقلاب اسلامی و تبدیل اسلام به قدرت جهانی بود. این هست چالش ها و مسائل او باعث شد تا با تغییر ساختار، سرزمین ما آزاد شود. ایده تشکیل تیپ از اینجا شکل گرفت.

استراتژی جنگ، جنگ برای پایان دادن به فتنه است

رضایی خاطرنشان کرد: انتظار من این بود که با ورود بیشتر به عراق، مداخله آمریکا و ما باید خود را برای مقابله با آن آماده می کردیم. من باید چیزی را اعتراف کنم. در واقع تأثیر معنوی امام بر ما به قدری بود که اوج را همیشه با ایشان می گذاشتیم نه با واقعیت. عالی استفکر من از امام یاد گرفتم و شدیداً به امام ایمان داشتم. پس از آزادسازی خرمشهر، امام فرمودند: چرا؟ شما می خواهید ورود به عراق؛ همیشه این ابهام در ذهن ما وجود داشت که تا چه اندازه با امام موافقیم. وقتی گفت: «جنگ جنگ است تا زمانی که نزاع تمام شود»، ما تصمیم گرفتیم که به هدف برسیم. به طور کلی این پرش های بلند به شدت متکی به امام بود.

اولین واقعیت مخالفت مقامات با حمایت بیشتر از جنگ بود

وی با تاکید بر اینکه امام دستور خاصی صادر نکردند، گفت: سخنان ایشان بارها به ما روحیه داده است. برای نزدیک شدن به نظر امام برنامه ریزی کردیم. از طرفی نیاز به امکاناتی داشتیم که باید در اختیار ما قرار می گرفت. به طور طبیعی مقامات دولت برخی از این جملات را شعار می‌دانست، اما ما شعارهای امام را واقعیت می‌دانستیم و برای اجرای آن برنامه‌ها، طرح‌ها و ایده‌هایی به ما می‌دادند. جایگاه بین امام و مقامات ما آن را داشتیم، این یک چالش بود. از یک طرف می خواستیم در چارچوب اندیشه های امام تصمیم بگیریم و از طرف دیگر نیاز به امکانات ما را با واقعیت دیگری مواجه می کرد و واقعیت اول مخالفت بود. مقامات حمایت و سرمایه گذاری در جنگ بیشتر شد.

راهبرد دولت بر اساس الگوی امام شکل نگرفت

وی می گوید: استراتژی کشور بر اساس آرمان های امام شکل نگرفت. ما بودیم که با کمبود امکانات برای تدوین استراتژی در راستای آرمان های امام مواجه بودیم… به نظر من خیبر و بدر و فاو دروازه راهبرد بر اساس آرمان های امام بود. هدف گرفتن الفاو بود که مسئولان در این موضوع همراه ما بودند اما به دلیل موفقیت هایی که داشتیم ادامه دادیم و مسئولان باید راهبرد امام را می پذیرفتند و دنبال می کردند. مواردی که گفته شد بر سید هاشمی تحمیل شده مطابق میل امام بوده است. البته اگر تحمیل می شد، همیشه همه حقایق را به امام می گفتیم، از آینده صحبت می کردیم و در سطح راهبردی با ایشان مشورت می کردیم.

وعده امام در مورد تصمیم چه زمانی محقق شد؟

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به روزهای پذیرش قطعنامه ۵۹۸، خاطرنشان می کند: زمانی که امام قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت، با من قراری تعیین نکردند. الهاشمی برای مصاحبه و تایید تصمیم با من تماس گرفت. همانطور که در مصاحبه گفتم حالا که مسئولان کشوری تصمیم به پایان جنگ گرفته اند ما هم تابع امام هستیم. ایشان در دیدار با امام فرمودند نگران نباشید. اغلب اوقات ما برای انجام کارهایی برنامه ریزی می کردیم که اتفاق نیفتاد. اما خداوند متعال ما را در جای دیگر موفق می کند. این موضوع در دهان من بود و در لشکر بیست و هفتم رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفتم شاید در آینده آمریکا بخواهد از سیستان و بلوچستان وارد شود و ما آن را سرکوب کنیم و به یک پیروزی بزرگ دست یابد این را من از گفته های امام فهمیدم. اما وقتی در سال ۱۳۸۸ در سفر به عراق در کاخ های صدام با آقای هاشمی از ارتش عراق آشنا شدم، یاد سخنان امام افتادم. البته شبی که آمریکا به عراق حمله کرد، گفتم: این قول امام است. تمام مسلک های امام در دوران جنگ محقق شد. تصمیم انتقال جنگ به عراق. در غیر این صورت، ما در یک مبارزه طولانی قرار می گرفتیم.

مقاومت باعث پیروزی ایران شد نه دیپلماسی

وی با بیان اینکه مقاومت ایران تا صدور قطعنامه ۵۹۸ پاسخ صدام و حمله وی به کویت را داد، ادامه داد: نظر امام با مقاومت حاصل شد نه با دیپلماسی… پیشنهادات آقای هاشمی و آقای روحانی بسیار بود. قوی خطرناک. از همان سال های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۷ ثابت هستند دور و بر آنها از صلح با صدام صحبت می کردند. اگر قبل از قطعنامه ۵۹۸ شلیک کنیدما قبول کردیماوضاع بدتر خواهد شد و ممکن است ایران را هم از دست بدهیم. پیش‌بینی او مبنی بر اینکه تا زمانی که ما به بغداد رسیدیم، آمریکایی‌ها برای مداخله مستقیم در ایران آماده بودند، درست بود و اسناد جدید این را نشان می‌دهد. اما اگر به دفاع ادامه نمی دادیم، شکست سختی را متحمل می شدیم. با مقاومت در برابر عراق بالاخره توانستیم جنگ را به خودشان برگردانیم. اختلاف عراق نتیجه مقاومت ما بود و شعارهای امام درباره سقوط صدام هم محقق شد. پس از پذیرش تصمیم صدام، با دست خالی تبعید شد و به کویت حمله کرد.

به گفته محسن رضایی، تشکیل یک واحد اطلاعاتی در سپاه پاسداران و تبدیل سرکوب به سرویس‌های اطلاعاتی نتایج مهمی در تثبیت رژیم و رسیدگی به اقدامات ضدامنیتی داشت. همچنین تبدیل سپاه از یک نهاد انتظامی و امنیتی به نظامی مهم استاکثر اینها تحولاتی است که حاصل تفکر و عملکرد محسن رضایی در دوران جنگ بود. استفاده از الگوی انقلاب با مشارکت مردم هم برای حل مسائل امنیتی و هم تعمیم جنگ، روند آزادسازی سرزمین های اشغالی را شکل داده است. تعابیر وی از چگونگی رهبری سپاه از طریق یادگیری متقابل و گسترش تشکیلات سپاه بر اساس یک گام در فرآیند، یک گام سازمانی و امکان بازخوانی بخشی از تحولات نظامی و امنیتی. ra dir کشور و جنگ را روشن کنید.

درباره محسن رضایی بیشتر بدانید

سرلشکر محسن رضایی در خرداد ۱۳۵۸ با حمایت امام خمینی واحد اطلاعات و مطالعات سیاسی سپاه پاسداران را تأسیس کرد و به عضویت شورای فرماندهی سپاه پاسداران درآمد. امام در شهریور ۱۳۶۰ وی را به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان پنجمین فرمانده کل سپاه منصوب کردند.

در زمان تصدی فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان رزم سپاه را طراحی کرد و امام دستور دادند سپاه پاسداران را به سه نیرو زمینی، دریایی و هوایی مجهز کنند. او توانست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در پنج نیرو سازماندهی کند. در این دوره همچنین او دو دانشگاه امام حسین (علیه السلام) و بقیه الله (علیه السلام) را تأسیس کرد و به منظور بهره گیری از توانمندی واحدهای مهندسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به دولت در اجرای این امر. پروژه های ساختمانی بزرگ در کشور، او شخصا رهبری خط ساخت و ساز را بر عهده گرفت. اردوگاه الأن بیا (علیه السلام) زمام امور را به دست گرفت.

در سال ۱۳۷۶ از رهبری سپاه پاسداران استعفا داد و از تمامی نیروهای نظامی استعفا داد و وارد عرصه سیاست شد. در شهریور همان سال پس از پذیرش استعفای رهبر معظم انقلاب، ایشان را به سمت دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند. رضایی اخیراً به عنوان معاون اقتصادی رئیس جمهور در دولت سیزدهم فعالیت می کرد.

پایان پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید