دولت از سپردن مسئولیت متعدد به افراد پرهیز کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید حسن عابدیان در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل اظهار کرد: در کنار توانمندی افراد، باید مدیران توجه کنند که اگر افرادی توانمندتر از خود سراغ دارند، از پذیرش مسئولیت اجتناب کنند.

وی تصریح کرد: بزرگترین آرزوی اهل معرفت این است که به معرفت واقعی دست یابند و باید تلاش کنیم که ۱۱ ماه بعد از ماه رمضان خودمان را کنترل کنیم.

امام جمعه موقت اردبیل با بیان اینکه معرفت سبب قرب و حرکت است، گفت: در ماه رمضان انسان امید به معرفت پیدا کرده، معرفتی که هدف خلقت است و خداوند برای آن ما را خلق کرده است.

حجت‌الاسلام عابدیان افزود: هر چیز که خداوند خلق کرده برای این است که خدا را بشناسیم و در عالم هدف این است که ما معرفت پیدا کنیم و حجاب‌ها کنار برود، طهارتی که در ماه رمضان به دست آوردیم از دست ندهیم، گناه نکنیم تا حجاب ایجاد نشود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از جمله مشکلاتی که بشریت با آن مواجه است و در تمام عرصه‌های زندگی با آن روبه‌روست این است که با ۲ راهی‌ها مواجه می‌شود و نمی‌داند کدام راه درست و کدام نادرست است، کدام راه انسان را به سعادت می‌رساند و کدام گمراه می‌کند، تقوا تنها چیزی است که انسان را در مسیر تشخیص این ۲ راهی‌ها یاری می‌کند.

حجت‌الاسلام عابدیان با تاکید بر اینکه اشخاصی که مسئولیت قبول کرده‌اند باید برای آن مسئولیت‌ها وقت زیادی صرف کنند، اضافه کرد: مسئولین باید به مسئولیت‌هایی که قبول کرده‌اند، وقت کافی اختصاص دهند و این طور نباشد که فقط اسم آن مسئولیت‌ها را داشته باشند بلکه وقت کافی برای آن نگذارند.

وی با اشاره به اینکه نباید افراد چندین مسئولیت را همزمان قبول کنند، بیان کرد: متخصص‌ترین و کارآمدترین افراد هم در صورت تعدد مشاغل از حیث اینکه نمی‌توانند وقت کافی برای شغل مورد صرف کنند، موفق نخواهند بود.

حجت‌الاسلام عابدیان از رئیس جمهور خواست مسئولیت‌های متعدد به یک نفر داده نشود و اگر چنین افرادی نیز وجود دارند که مسئولیت‌های متعددی دارند، افراد دیگری به جای او نصب شود.

امام جمعه موقت اردبیل استفاده از ظرفیت‌های استان را عامل پیشرفت استان دانست و اظهار کرد: هر چند برخی پیشرفت‌ها در استان دیده می‌شود اما قابلیت‌های زیادی نیز وجود دارد که در گرو بودجه و ردیف نیست و می‌توان با به خرج دادن ابتکار و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود شاهد رشد استان شد.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: باید ظرفیت‌های تاریخی، طبیعی آب و هوای خوش و… استان در مجامع بین‌المللی ثبت شود تا شهرمان چهره بین‌المللی پیدا کند.

حجت‌الاسلام عابدیان رسیدگی به فرهنگ شهر را ضروری دانست و از مسئولان خواست تا از همفکری نخبه‌های فرهنگی حوزه و دانشگاه استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه کشور ما چهار مرحله جنگ را پشت سر گذاشته است، گفت: ما در حال حاضر وارد پنجمین جنگ یعنی جنگ ادراکی شده‌ایم دشمنان در این جنگ سعی دارند تا تفکرات افرادی که به دین، مقدسات، نظام و ارکان نظام باور دارند را ناخودآگاه و نامحسوس دگرگون کنند و یک سری پارادایم‌ها و الگوهای معیار ایجاد می‌کنند که ناخودآگاه با قبول آن الگو از تمام اعتقادات دست کشیده شود.

حجت‌الاسلام عابدیان افزود: جنگ ادراکی بالاتر و اثرگذارتر از جنگ نرم است یک سری ارزش‌ها و باورها را توسط امپراطوری رسانه‌ای القا می‌کنند که خروجی آن دست کشیدن از باورهاست و جوانان ما در معرض این خطر هستند.

امام جمعه موقت اردبیل خاطرنشان کرد: دشمن در برابر ما صف‌آرایی کرده و می‌کوشد تا یک نقطه سیاه روی یک صفحه سفید، با بزرگنمایی بیش از حد روی نقطه سیاه مانور می‌دهند.