دلایل اصلی کم کاری تیروئید چیست؟


“دکتر ، چرا دچار کم کاری تیروئید شدم؟”

2 رایج ترین پاسخی که دریافت خواهید کرد عبارتند از “این به خاطر مژه است” و “این به دلیل بیماری های خود ایمنی است و سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید حمله می کند.” این بیماری هاشیموتو و در برخی موارد بیماری شدید نامیده می شود. ”

بیایید هر دو پاسخ را بررسی کنیم.

ژن ها

اگر ژنها تا حد زیادی مسئول تیروئید بوده اند ، پس چرا تیروئید در 50 سال گذشته که انسانها چندین سال بر روی زمین بوده اند بیداد نکرده است؟ مژه ها در 50 سال گذشته چگونه تغییر کرده اند؟

بیماری خودایمنی

تیروئید به دلیل یک بیماری خود ایمنی اتفاق افتاده است ، خوب. اما پس چرا بیماری خود ایمنی رخ داد؟ آیا ارزش دانستن ندارد؟ در صورت عدم دستیابی به مشکل اصلی ، راه حلی برای آن یافت نمی شود. متأسفانه ، بسیاری سعی در یافتن علت اصلی ندارند.

هدف این مقاله تجزیه و تحلیل علل اصلی تیروئید است. شناسایی مشکل نیمی از نبرد پیروز شده است. به نظر می رسد هر دو دلیل فوق برای کم کاری تیروئید نشان می دهد که هیچ چیزی در کنترل ما نیست و ما کنترل چندانی بر بیماری نداریم ، که اینطور نیست.

به تیروئید نیز بیماری مزمن گفته می شود به همین دلیل ، نمی توان کار زیادی در مورد آن انجام داد و “با تیروئید ، همیشه با تیروئید”. “بیماری با آخرین نفس از بین می رود.” که کاملا درست نیست.

7 علت اصلی مربوط به شیوه زندگی تیروئید است. و خبر خوب این است که می توان روی این علل سبک زندگی کار کرد و بنابراین کم کاری تیروئید خود را کنترل می کنیم.

علت اصلی 1: کمبود تغذیه

احتمالاً در مورد اهمیت ید برای عملکرد مناسب غده تیروئید شنیده اید. هورمون تیروئید غنی از ید است و کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید و گواتر (تورم غده تیروئید) شود.

اما نه تنها ید ، مواد مغذی مهم دیگری نیز وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می شوند ، اما نقش مهمی در عملکرد غده تیروئید دارند:

 • آهن ، روی ، ویتامین E ، B2 ، B3 ، B6 ، C
   • برای سنتز هورمون تیروئید ضروری است
   • برای تبدیل T4 به T3 مورد نیاز است
  • ثابت شده است که کمبود ویتامین D با بیماری های خود ایمنی ، از جمله بیماری گریوز و تیروئیدیت هاشیموتو ارتباط دارد.

مردم اغلب رژیم غذایی را با مصرف کمتر مرتبط می دانند. اما رژیم یعنی بیشتر غذا خوردن. غذاهای مناسب تری بخورید تا تمام مواد مغذی را برای عملکرد مناسب بدن دریافت کنید.

علت اصلی 2: اضافه وزن

مردم اغلب تشخیص می دهند که کم کاری تیروئید منجر به افزایش وزن می شود ، اما عکس آن نیز صادق است.

جمعیت چاق دارای یک دقیقه است 86٪ افزایش خطر کم کاری تیروئید تحت بالینی.

چرا چاقی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

 1. متاستاز تیروئید گزارش می دهد: “چاقی یک فرایند مزمن التهاب با درجه پایین است. بنابراین سیتوکین ها و سایر نشانگرهای التهابی تولید شده از طریق بارگذاری بیش از حد بافت چربی افزایش می یابد. این افزایش سیتوکین های التهابی. ممکن است بیان mRNA سیمپلکسر سدیم / یدید را مهار کند ، سپس بر فعالیت جذب یدید سلولهای تیروئید انسان تأثیر بگذارد.
 2. وی همچنین تصریح می کند: “لپتین ، عاملی که توسط سلولهای چربی تولید می شود ، همچنین در التهاب مزمن نقش دارد ، که می تواند منجر به تغییرات مورفولوژیکی در تیروئید شود. [1]

کم کاری تیروئید و افزایش وزن یک چرخه معیوب است. اگر می خواهید بر کم کاری تیروئید غلبه کنید و اگر اضافه وزن دارید ، این اولین کاری است که باید انجام دهید.

علت اصلی 3: عدم تعادل باکتری های روده

“همه ما می دانیم که آنتی بیوتیک ها چیست ، اما چند نفر از ما درباره هم نوع آنها به نام” پروبیوتیک “می دانیم؟ اینها میکروارگانیسم هایی مانند مخمر یا باکتری های خوب هستند که به عنوان بهبود دهنده سلامتی شناخته شده اند. آنها معمولاً در مکمل ها و غذاهایی مانند ماست و دوغ یافت می شوند. ممکن است عجیب به نظر برسد که باکتری های زنده را به عنوان بخشی از غذای خود مصرف کنید ، اما این یک تمرین عادی است و برای شما بسیار مفید است. ”

تیتراژهای جالب

معده انسان حاوی تریلیون ها باکتری خوب است. آیا این شگفت انگیز نیست؟ این عدد حداقل 10 برابر بیشتر از تعداد کل سلول های بدن است.

نسبت باکتری های خوب به باکتری های بد در معده معمولاً 85٪ است: 15٪. وقتی این نسبت را حفظ کنید ، از سلامت خوبی برخوردار هستید و می توانید به راحتی وزن خود را کاهش دهید. پروبیوتیک ها به حفظ سلامت مخاط روده کمک می کنند و بنابراین به تجزیه و جذب غذا کمک می کنند.

پروبیوتیک ها در کشک و دوغ یافت می شوند ، هرچند به مقدار زیاد. با این حال ، از آنجا که بسیاری از ما پروبیوتیک های کافی در رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمی کنیم ، نسبت باکتری های خوب کاهش می یابد و ما اغلب از اختلالات گوارشی و کاهش ایمنی رنج می بریم.

میکروبیوتای روده همچنین بر جذب مواد معدنی مهم تیروئید از جمله ید ، سلنیوم ، روی و آهن تأثیر می گذارد. همه اینها برای عملکرد تیروئید ضروری هستند و ارتباط مشخصی بین اختلال عملکرد تیروئید و سطوح تغییر یافته این مواد معدنی وجود دارد. ” [2]

علت اصلی 4: مسمومیت

پزشکان در مورد این واقعیت صحبت می کنند که بیماری هاشیموتو به این دلیل رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن ما شروع به حمله به غده تیروئید می کند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ سیستم ایمنی بدن ما برای محافظت از ما طراحی شده است نه اینکه ما را از بین ببرد. پس چرا ما را می سازد رخشاک (محافظ) می شود باکساک (مخرب)؟

در میان عوامل دیگر ، پاسخ ممکن است در سموم نهفته باشد. در 2 مرحله اتفاق می افتد:

 • غده تیروئید برای تولید هورمون های تیروئید به ید و سلنیوم نیاز دارد. بسیاری از سموم محیطی با ید و سلنیوم اشتباه گرفته می شود و در غده تیروئید تجمع می یابد.
 • سپس بدن آنتی بادی هایی را برای مبارزه با این سموم جذب می کند و در این فرایند به غده تیروئید حمله می کند.

امیدوارم ببینید که چقدر سموم نامرئی در زندگی ما باعث این همه گیری تیروئید می شود.

چهار فلز سنگین خاص مضرترین آنها هستند: آلومینیوم ، کادمیوم ، سرب و جیوهبه اینها را می توان در موارد استفاده روزانه ما مانند پلاستیک ، خوشبو کننده ، باتری و غیره یافت. ممکن است ترک همه این موارد امکان پذیر نباشد ، اما با آگاهی ، می توانیم خسارت را کاهش دهیم.

همچنین آفت کش ها ، علف کش ها ، قارچ کش ها که معمولاً برای محصولات کشاورزی ما استفاده می شود یکی از رایج ترین منابع سموم است. حتی شیر مملو از هورمون های اضافی است ، زیرا اکثر گاوها برای افزایش عملکرد شیر تزریق می کنند. در حالی که ما هزینه غذای ارگانیک را پرداخت می کنیم ، نگران افزایش قیمت آن هستیم. اما نوع قیمتی را که در بلندمدت با مصرف سموم دفع مواد غذایی سنگین می پردازیم در نظر بگیرید.

علت اصلی 5: استرس و کم خوابی

استرس و کم خوابی دو مورد از کمترین علل گزارش شده است. نه ، من در اینجا در مورد برخی مسائل فلسفی صحبت نمی کنم. بیایید در مورد علوم بدتر شدن وضعیت تیروئید صحبت کنیم.

Healthline گزارش می دهد: “تأثیر استرس بر تیروئید با کند کردن متابولیسم بدن رخ می دهد. این روش دیگری است که در آن استرس و افزایش وزن با هم ارتباط دارند. هنگامی که عملکرد تیروئید در هنگام استرس کند می شود ، سطح هورمون های تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) کاهش می یابد. همچنین ممکن است تبدیل T4 به T3 اتفاق نیفتد و منجر به سطوح بالاتری از T3 به ​​صورت معکوس شود. ”

مقصر دیگری نیز وجود دارد: هورمونی به نام کورتیزول. وقتی استرس دارید یا کمتر می خوابید ، کورتیزول ترشح می شود. و بیش از حد کورتیزول می تواند تیروئید را خراب کند.

این اجازه نمی دهد غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند و شرایط را تشدید می کند. بنابراین ، اگر تیروئید دارید ، هنوز دلیلی برای کاهش سطح استرس و خواب خوب دارید.

همچنین مطالعات نشان داده اند که کمبود خواب و خواب زیاد مانع عملکرد غده تیروئید می شود. 7-8 ساعت خواب بهترین زمان خواب است. [3]

علت اساسی 6: سبک زندگی بی تحرک

مطالعات نشان داده است که “عملکرد تیروئید در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می کنند بهبود می یابد زیرا سطح TSH کاهش یافته و T3 و T4 در گروه ورزش منظم افزایش یافته است. ”[4]

ورزش همچنین به افزایش متابولیسم و ​​کاهش وزن کمک می کند. هر دو به عملکرد بهتر غده تیروئید کمک می کنند.

علت اساسی 7: التهاب داخلی

“من همیشه فکر می کردم که التهاب به معنی برش یا تورم بافتی است که دردناک است. این واکنش بدن به حذف سلولهای آسیب دیده یا عوامل تحریک کننده قبل از شروع روند بهبودی است. التهاب نامرئی چیست؟ “، از یکی از مشتریان Meera ما پرسید.

این التهاب داخلی نامیده می شود و یکی از عوامل اصلی چاقی ، دیابت ، تیروئید و سایر بیماری های سبک زندگی است. این نه دردناک است و نه قابل مشاهده ، اما بسیار کشنده است. این آتش سوزی است که توسط سیستم ایمنی بدن پنهان می شود ، زیرا با مواد حساسیت زا ، سموم ، استرس و غذای بد مبارزه می کند.

هاگرچه این التهاب مضر است ، اما متأسفانه هیچ گونه ضدعفونی کننده ای برای درمان آن نداریم. التهاب داخلی به دلیل کربوهیدرات های تصفیه شده ، قند ، چربی های ترانس و بسیاری از چربی های التهابی امگا 6 ، شیرین کننده های مصنوعی ، گلوتن ، لبنیات ، عفونت های مزمن ، استرس ، روغن های گیاهی فرآوری شده ، آلرژی و حساسیت های پنهان غذایی و غیره ایجاد می شود. این می تواند باعث بیماری هایی از سرماخوردگی معمولی تا چاقی و حتی سرطان شود!

هر فرد متفاوت است و عوامل مختلف منجر به التهاب می شود. ابتدا باید تمام علائم التهابی را که در حال تجربه آن هستید مشخص کنید و سپس آنها را از بین ببرید. در واقع ، اگر برنامه احتمالی را امتحان کنید ، متوجه خواهید شد که این برنامه با دقت ایجاد شده است تا به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث التهاب شما می شود تا بتوانید به این مشکل بپردازید.

اکنون که علل اصلی تیروئید خود را می دانید ، این به شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید آیا می خواهید روی این علل اصلی کار کنید یا فقط بر مدیریت علائم خود با کمک داروهای هورمونی اضافی تمرکز کنید.

در Possible ، ما در حال بررسی همه این علل اصلی هستیم و به هزاران بیمار تیروئیدی کمک کرده ایم که کم کاری تیروئید را مدیریت کرده و معکوس کنند. ما یک تیم متشکل از 50 متخصص تغذیه ، پزشک داریم که هر روز تلاش می کنند تا جهان را به مکانی سالم تبدیل کنند. استفاده از غذا به عنوان دارو.

دیدگاهتان را بنویسید