در پی اعتراضات اخیر خسارات سنگینی به تأسیسات قم و مشهد وارد شد


اعتراضات چند روز گذشته در شهرهای مختلف کشور خسارات زیادی به بار آورده و بر اساس آمار ارائه شده از سوی صدا و سیما حداقل ۲۷ نفر جان خود را از دست داده اند.

در پی اعتراضات اخیر خسارات سنگینی به تأسیسات قم و مشهد وارد شد

به گزارش تایمز و به نقل از خبرگزاری های رسمی، تجمعات اعتراضی که از جمعه گذشته در تهران و اقلیم کردستان در اعتراض به درگذشت مهسا امینی آغاز شد، اما دامنه آن به شهرهای مختلف کشور کشیده شد. عصر ۱۰ شهریورماه، گروه خبری صداوسیما اعلام کرد که تعداد کشته شدگان تجمعات و اعتراضات اخیر در کشورمان به ۲۷ نفر رسیده است.

در میان کشته شدگان تعدادی از بسیجیان نیز هستند که در کنار نیروی انتظامی مسئولیت تامین امنیت را بر عهده دارند و در واقع جزو شهدای امنیت جمهوری اسلامی ایران هستند. در این تظاهرات تعدادی از افسران پلیس که مسئولیت تامین امنیت را بر عهده داشتند مجروح یا کشته شدند.

۶۱ آمبولانس اورژانس را نابود کنید

در تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، فیلم هایی از انهدام آمبولانس های اورژانس منتشر شده و اکنون سخنگوی وزارت بهداشت از انهدام ۶۱ دستگاه آمبولانس متعلق به اورژانس کشور در حوادث اخیر خبر داده است. پدرام باک آیاان در این باره گفت: حمله به آمبولانس از نظر بشردوستانه محکوم است.

وی با بیان اینکه خسارت وارده به این آمبولانس ها بیش از ۳۰ میلیارد تومان برآورد شده است، تصریح کرد: اختلالی که ممکن است در اثر تخریب آمبولانس ها در فوریت های پزشکی و روند درمان بیماران ایجاد شود، بیش از خسارت مادی است. باکاین تاکید کرد: افرادی که با تخریب آمبولانس ها با جان و سلامت مردم بازی می کنند باید پاسخگوی اقدامات خود باشند. هزینه خرید و تجهیز هر آمبولانس حدود ۱۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

حمله به اتوبوس های مخفی واحد

اتفاقات اخیر نیز آسیب شدیدی به تاسیسات شهر وارد کرد و روند خدمات رسانی به شهروندان را مختل کرد. علیرضا زاکانی شهردار تهران با تسلیت به خانواده مهسا امینی گفت: پرونده در دست بررسی بهانه ای برای ایجاد هرج و مرج شده است. چون اعتراض قابل قبول است، هرج و مرج در هیچ جا قابل قبول نیست و این هرج و مرج به جان و مال مردم آسیب می زند. برآورد دقیقی از خسارت وجود دارد، اما مبنای تخریب، از بین رفتن آرامش و امنیت مردم است.

زاکانی تصریح کرد: ما در شهرداری درصدد ارتقای سطح خدمات هستیم اما برخی اغتشاش گران به بهانه اعتراض به ۴۳ اتوبوس و ۵۴ پارکینگ خسارت وارد کردند. ما مسئول ایمنی شهر هستیم اما در روزهای اخیر ۲۳ خودروی آتش نشانی آسیب دیدند و روز گذشته یک کپسول آتش نشانی در آتش سوخت. از طرفی به پاسداران ما که در حال جستجو بودند حمله کردند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه در حالی که رئیس جمهور خواستار حقوق مردم در سازمان ملل است، مردم در اینجا اقداماتی را انجام می دهند که نتایج آن مشخص می شود، تاکید کرد: این اقدام محکوم است و مورد قبول مردم نیست. این تجربه در سال های قبل هم وجود داشت و با مردم مواجه می شدند و مورد محکومیت مردم قرار می گرفتند.

حمله به ماشین های آتش نشانی

ماشین های آتش نشانی از جمله تاسیساتی بودند که در روزهای اخیر تخریب و یا به شدت آسیب دیدند. مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران از حمله اغتشاشگران به ۴ ایستگاه آتش نشانی، مجروح شدن ۱۵ میلیارد با ۲۳ دستگاه و مجروح شدن ۴ آتش نشان در حوادث اخیر تهران خبر داد.

محمدی درباره خسارات ناشی از حوادث اخیر تهران گفت: متأسفانه اغتشاشگران در چهار روز گذشته با حمله به آتش نشانان و تجهیزات اطفای حریق مانع از انجام وظایف خود شدند و در چهار روز گذشته ۲۵ دستگاه آتش نشانی سبک و سنگین انجام شد. خسارت جدی دیده است، بر اساس برآوردها: این خسارت بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان است. یک دستگاه خودروی آتش نشانی سنگین که برای اطفای حریق منزل مسکونی اعزام شده بود نیز واژگون و توسط اغتشاشگران به آتش کشیده شد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حوادث اخیر ۴ نفر از آتش نشانان نیز مجروح شدند که پس از مجروح شدن توسط عوامل اورژانس به بیمارستان اعزام شدند. ۴ ایستگاه آتش نشانی در تهران نیز مورد حمله قرار گرفتند و شیشه های آنها شکسته شد.

خسارت شدید به تاسیسات شهر قم

تجمعات روزهای اخیر علاوه بر تهران در سایر استان ها نیز ویرانی های زیادی بر جای گذاشته است. از جمله شهر قم که به گفته شهردار منطقه ۴ این شهر حداقل ۱۶۰ میلیون تومان خسارت به اموال عمومی این شهر وارد شده است. علی رضا اقبالان با اشاره به تجمع عده ای از مردم در برخی از خیابان های شهر که عمدتاً در محدوده ۴ شهرداری قم، خیابان شهید صدوقی و محمد امین صورت گرفت، گفت: ۳ مخزن زباله شهری، ۲۰ چراغ راهنمایی و یک باجه تلفن. در این منطقه تخریب شدند. ضمن توهین به برخی اغتشاشگران. این افراد همچنین حدود ۱۰۰ متر نرده های ترافیکی و پوشش خیابان ها را تخریب کردند.

۷۶ نفر در مازندران مجروح شدند

در استان مازندران علاوه بر خسارات وارده به تاسیسات شهری، ۷۶ نفر نیز مجروح شدند. روح الله سلجی معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران با بیان اینکه ۴۱ اماکن دولتی و حاکمیتی در مازندران آسیب دیده است، گفت: اغتشاش گران با حمله به نیروهای انتظامی و بسیج، ۷۶ نفر را مجروح کردند.

وی ادامه داد: اغتشاش گران به ۴۱ اماکن دولتی و ۱۱ اماکن خصوصی در مازندران حمله کردند و آنها را تخریب و یا به آتش کشیدند. اغتشاشگران همچنین ۱۱ خودروی شخصی، ۱۳ خودروی دولتی و حاکمیتی و دو دستگاه موتورسیکلت دولتی را تخریب و آتش زدند. ۱۵ تجهیزات پلیس نیز مفقود یا آسیب دیده است. بر اساس قطعنامه شورای امنیت، خسارت ناشی از آن باید از جیب اغتشاش گران و بازداشت شدگان پرداخت شود.

خسارت در تبریز

همچنین از تبریز گزارش شد که در راهپیمایی های روزهای اخیر حداقل ۵۸ نفر مجروح و یک بسیجی شهید شده است. تراب محمدی معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: اغتشاش گران به ۲۲ اماکن دولتی حمله کرده و آنها را تخریب و یا به آتش کشیدند. اغتشاش گران یک خودروی آتش نشانی، ۷ دستگاه خودروی دولتی و یک خودروی شخصی را به آتش کشیدند. محمدی گفت: اغتشاش گران با حمله به نیروهای انتظامی و امنیتی ۵۸ نفر از آنان را مجروح و یکی از بسیجیان به شهادت رسید.

ویرانی در مشهد

در شهر مشهد عده ای از اغتشاشگران اموال عمومی را تخریب کردند. در جریان این کارها شیشه های بسیاری از مغازه ها و ایستگاه اتوبوس شکسته و تعدادی خودرو و موتور پلیس به آتش کشیده شد. اوج این اقدامات در مشهد بود که اغتشاشگران با آتش زدن یک نیروی انتظامی، شیشه تعدادی از خودروهای عبوری را شکستند و یک خودروی پارک شده را برای یکی از شهروندان مشهدی به آتش کشیدند.

پرتاب سنگ به سمت پلیس از اصفهان گزارش شد که اغتشاشگران با اقدامات فیزیکی اقدام به تخریب اموال عمومی و مجروح شدن تعدادی از نیروهای انتظامی در حین پرتاب سنگ کردند.

شهادت یک همیار نیروی انتظامی در شیراز

در شیراز با تشدید خشونت ها، درگیری با نیروهای انتظامی و تخریب اموال عمومی آغاز شد و در نهایت متاسفانه یک افسر پلیس کشته و ۴ نیروی انتظامی مجروح شدند. تجمعات روزهای اخیر در شیراز با خشونت و تخریب اموال عمومی همراه بود و اغتشاشگران در این اعتراضات به دنبال آسیب رساندن به اموال عمومی بودند.

اقدام به آتش زدن امامزاده همدان

در شهر همدان اغتشاشگران اموال عمومی را از میدان آرامجه تا میدان جهاد تخریب کردند. در نتیجه وحشت، عابران پیاده و تجار مجبور به پاکسازی جاده ها و بستن اتحادیه های کارگری شدند. در این اقدامات که توسط تعدادی از اغتشاشگران در اعتراضات انجام شد، شیشه‌های بانک‌ها، فضاهای تبلیغاتی و ایستگاه‌های اتوبوس شکسته و سطل‌های زباله و باجه‌های تردد به آتش کشیده شد. آنها همچنین قصد داشتند قبر امام زاده عبدالله (علیه السلام) را در شهر همدان به آتش بکشند که با دخالت ماموران نیروی انتظامی موفق نشدند و با تخریب دیوارها و آتش زدن درختان متواری شدند.

آتش گرفتن مسجد رشت

در راهپیمایی های رشت، عده ای به بهانه کشته شدن محصی امینی در تظاهرات، اموال عمومی و حتی خصوصی را تخریب کردند. از جمله آتش زدن اتوبوس ها و موتورسیکلت های شهروندان، آتش زدن یک مسجد در سبزه میدان و آسیب رساندن به تعدادی از بانک ها.

در همین راستا فرماندهی انتظامی استان گیلان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد نیروی انتظامی تامین نظم و امنیت شهروندان را وظیفه خود می داند و با هرگونه تجمع غیرقانونی و متجاوزان به حقوق شهروندان و متجاوزین به طور قطع برخورد خواهد کرد. کسانی که با هماهنگی قوه قضائیه اموال عمومی را تخریب می کنند.