در سایت مدیریت شهری برای ارائه شهید چمران استفاده نکردم / شرح ویژه برنامه های گرامیداشت شهید چمران


خبرگزاری فارس گزارش داد که مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت شهید مصطفی چمران، ۳۱ خرداد را سالروز شهادت شهید چمران اعلام کرد. حوالی ساعت ۱۲ ظهر، گلوله های خمپاره ۶۰ ساله دشمن در سواحل این منطقه کشته شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تایید اینکه شهید جمران اصرار داشت به قلب دشمن ضربه بزند و کمر دشمن را مهار کند، تصریح کرد: شهید جمران تدبیری اندیشید و در شمال رودخانه کرخا پل ساخت و الضلاویه را آزاد کرد. غروب نیروهای عراقی گران بود زیرا طبق پیش بینی دکتر چمران مجبور به عقب نشینی از سوسنگرد به دهلوه شدند.

وی خاطرنشان کرد: پس از این کار، جاده آسفالته سوسنگرد به دهلویه به دست نیروهای ایرانی افتاد و برای عراق بسیار سخت بود. او هر شب برای بازیابی سایه ها حمله می کرد و هرگز موفق نمی شد. شب های سختی در این منطقه گذشت. شب سی و یکم خرداد ماه بسیار سخت بود زیرا نیروهای زرهی به منطقه حمله کردند و نیروهای ما تا صبح در حال نبرد بودند.

چمران با اشاره به اینکه در آن شرایط موفق به کمک توپخانه ارتش نشدیم، یادآور شد: شهید ایرج رستمی رهبری این جنگ را بر عهده داشت و با تلاش رزمندگان و رهبر این عملیات دشمن در سحرگاهان عقب نشینی کرد. بدون اینکه بتونی حرکتی انجام بدی

وی با اشاره به اینکه صبح آن روز شهید چمران از این حادثه به شدت ناراحت بود، گفت: شهید رستمی در این روز به شهادت رسید و دکتر چمران پس از این عملیات در ۳۰ خرداد پس از این عملیات تصمیم گرفت تا جای خود را جایگزین کند. شهید سید احمد مقدم پور به جای انتخاب و. تقدیم شهید رستمی دارای سابقه خوب نظامی. شهید مقدمور با همراهی یکی از اعضای صنایع دفاع به جبهه آمدند و دکتر دکتر. چمران.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شهید چمران پس از سخنان کوتاهی که درباره شهید رستمی داشت، با شعار «خداوند شهید رستمی را دوست داشت که او را گرفت، گفت: اگر ما را دوست داشته باشد، ما را هم خواهد برد.» بر روی پل منطقه به شهادت رسید، مقدمپور مجروح و منجر به شهادت آنها شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برخی می گویند شهید چمران به دلیل اینکه قرار بود به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، ترور شد، گفت: برخی می گفتند منافقین از پشت به شهید چمران حمله کردند و او را به شهادت رساندند. در حالی که اینطور نبود و البته منافقین جرات نداشتند نزدیک ما باشند.

وی با اشاره به جزئیات شهادت شهید جمران گفت: شاید بخواهند از ارزش شهادت شهید جمران بکاهند و آن را ترور جلوه دهند.

جمران با بیان اینکه به دلیل شیوع کرونا در دو سال گذشته هیچ برنامه ای به مناسبت سالگرد شهادت شهید جمران برگزار نشده است، بیان کرد: این برنامه در دهلاویه به دلیل مناسب نبودن شرایط و نامناسب بودن برنامه های تهران برگزار نشد. . مختصر.

وی با اشاره به برنامه ای که روز ۱۰ تیرماه در خانه موزه شهید چمران با حضور سران ستاد جنگ های نامنظم برگزار شد، تصریح کرد: این برنامه نیز مانند سال های گذشته برگزار می شود.

جمران با بیان اینکه برنامه اصلی روز دوشنبه در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار می شود، گفت: در دهلاویه طبق روال ۴۰ سال پیش در ۲۵ خردادماه برنامه بزرگداشت این شهید بزرگوار برگزار شد. برنامه ای در این راستا در دانشگاه دفاع ملی در ۳۰ خرداد و شرکت سهامی صنایع دفاع برگزار می شود.

وی ادامه داد: شهید جمران پس از انتصاب در وزارت دفاع، سازمان صنایع دفاع را تأسیس کرد و پیوند دانشگاه و صنعت نظامی در این سازمان ایجاد شد و امروز شاهدیم که این سازمان در حال طراحی دستاوردهای بزرگی است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه برنامه ای در روز سه شنبه ۳۰ خرداد در وزارت دفاع برگزار می شود، خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه ۱۰ تیرماه در مجلس شورای اسلامی و پس از فراخوان مراکش حضور خواهیم داشت. به نماز برنامه در موزه شهید چمران برگزار می شود.

جمران افزود: ایستگاه سلواتی روز پنجشنبه در بهشت ​​الزهرا (سلام الله علیها) در مزار شهید جمران برپا می شود و در شهرهایی از جمله یزد، اصفهان، مشهد و ضالویه برنامه ریزی می شود.

وی با بیان اینکه صدا و سیما ویژه برنامه تولید کرد، تصریح کرد: برنامه «هجرت به صعود» یکی از برنامه هایی بود که با محوریت شهید چمران بود اما فیلم شاخص در این زمینه فیلم «چ» ساخته ابراهیم حاتمی کیا بود.

جمران با اشاره به جمع آوری و نگهداری تمامی تصاویر و دست نوشته های شهید جمران، بیان کرد که این دست نوشته ها به صورت عینی و بر این اساس نوشته شده است که کتاب اول «بصیرت و دعا» و «لبنان» بوده است. کتاب دیگر فهرستی بر اساس دست نوشته های شهید چمران است.

وی افزود: کتاب کردستان نیز بر اساس دست نوشته های این شهید منتشر شد. کتاب «عشق، حماسه و عرفان» نیز بر اساس دست نوشته های متعددی است که در دوران دفاع مقدس گردآوری و منتشر شده است.

و رئیس شورای اسلامی شهر تهران که می گفت «خدا هست و دیگر نیست» بیش از صد بار تجدید چاپ کرد و تصریح کرد: اثری چاپ شود.

جمران در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر اینکه موضوع ترور از ابتدای شهادتش مطرح شده بود، گفت: در ابتدا برخی در خارج از کشور اشاره می کردند که نیروهای نظامی داخل کشور جمران را به شهادت رسانده اند. برخی بحث ترور را مطرح کردند منافقین». اشاره کردند که این اصلا صحت ندارد.

وی ادامه داد: بنیاد شهید چمران دولتی نیست و ما این نهاد را با تکیه بر توان خود اداره می کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با توجه به بیانات مقام معظم رهبری عرفان شهید چمران را عملی و کاملاً اسلامی و منطقه ای دانستند، لذا فرمودند: (ص) بود.

وی گفت: مایه تاسف است که حتی برخی از مسئولان ما از شهید چمران اطلاع چندانی ندارند، شاید برخی ندانند که شهید چمران بزرگترین فیزیکدان جهان در آن زمان بوده است. ما این مدل ها را طراحی نکردیم و باید ارائه کنیم که بهترین نمونه و مدل آن شهید چمران است.

جمران از برخورد با سردار سلیمانی به عنوان الگو ابراز خرسندی کرد و جمران گفت: در مواردی که از شهید جمران یاد نمی کنیم فراموش می کنند و این شناخت را وظیفه خود نمی دانند.

وی افزود: شهید چمران سرباز ارتش نبود و به صورت داوطلبانه و به دستور حضرت امام خمینی (ره) نزد مقام معظم رهبری به جبهه رفت و ستاد جنگ های نامنظم تشکیل داد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ۲۵ هزار سرباز در جنگ داریم، تصریح کرد: حساب بانکی که برای تامین منابع در آن زمان افتتاح شد، حسابی متعلق به شهید جمران، مقام معظم رهبری و من بود. به دلیل شهادت شهید چمران و مجروحیت حضرت آیت الله خامنه ای امکان امضای چک ها وجود نداشت و برای تامین منابع مالی با مشکل مواجه شدیم.

وی تاکید کرد: آنها الگوی شخصیت های مختلف دنیا هستند و ما بزرگ ترین الگوهای خود را فراموش می کنیم.

جمران با بیان اینکه رسانه ها برای ارائه صفحه مجازی شهید جمران نیاز به همکاری دارند، تصریح کرد: من عادت ندارم در سمت مدیریت شهری شهید جمران را معرفی کنم. نباید بدیهی انگاشت که سوء استفاده صورت گرفته است.

و ادامه داد: من نخواستم از جایگاهم در شورای شهر و شهرداری استفاده کنم که البته فایده خوبی هم دارد اما با این وجود از آن استفاده نکردم تا بهانه ای به دست دشمنان ندهم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: حتی اگر نامگذاری به نام شهید چمران بود، در این موضوع دخالتی نداشتم.

انتهای پیام/