درخواست مهم وزارت میراث/ محقق شدن آمار در حوزه صنایع دستی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه جامعه. ایران مهد هنر است و شکی نیست که هنرمندانش می توانند هنری بیافرینند که چیزهای زیادی در کامشان می ماند. شاید به همین دلیل است که هنر ایرانی و چگونگی خلق هنر توسط هنرمندان آن را نشان می دهند و ایران را کشور سوم اعلام می کنند. بهترین کشور .. جهان در زمینه تنوع در تولید صنایع دستی.

البته این آمارها گاهی تغییر می کند و همه بدون تردید آن را اعلام می کنند، به عنوان مثال علی اکبر عبدالملکی، رئیس سازمان گردشگری اتاق ایران کشورمان را اولین کشور دنیا در زمینه تنوع صنایع دستی می داند. زیرا بیش از ۲۹۹ هنر در این زمینه وجود دارد. مدیر کل صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی ایران را پس از هند و چین در رتبه سوم قرار می دهد و می گویند ایران سومین کشور در زمینه تولید صنایع دستی است.

صحبت از وزرا و مسئولان میراث فرهنگی در این زمینه زیاد است به عنوان مثال علی اصغر منسان وزیر اسبق میراث فرهنگی ایران را دومین کشور در این زمینه دانست. جالب اینجاست که هیچکس نمی داند این رتبه بندی ها توسط چه کسانی و کجا و بر اساس چه معیاری تعیین می شود. اما برخی پاسخ می دهند که همه می دانند هنر مال ایرانیان است و بس. بنابراین دور از انتظار نیست که ایران جزو اولین کشورهای حوزه صنایع دستی باشد.

که آن را! اما اکنون بالاترین رتبه های دنیا چه مزایایی برای صنایع دستی ایران دارد؟ کارشناسان صنایع دستی می گویند که این آمار زمانی مثمر ثمر خواهد بود که در ابتدا واقعی باشد و بتوان از آنها ثانویه استفاده کرد.

حال بیایید به آمار ارائه شده در دوره قبل از کرونا نگاه کنیم:

در سال ۱۳۹۷ ارزش صادرات صنایع دستی ایران ۲۸۹ میلیون دلار بوده است.

۱.۷۱۱ میلیارد تومان فروش داخلی صنایع دستی در سال ۹۷.

صادرات صنایع دستی بدون احتساب جواهرات سنتی و تجارت چمدانی در پایان سال ۱۹۹۹ بیش از ۱۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

شک و شبهه در مورد تعداد تخصص های رشته صنایع دستی همچنان باقی است و هر منبعی تعدادی را اعلام می کند، از قالی و قالیچه نیز خبری نیست.

احمد الیوسفی یکی از کارشناسان صنایع دستی اقلیم کردستان است، یعنی هیچکس نمی داند و فقط می توان حدس زد. نه توسط وزارت میراث فرهنگی بلکه توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران.

وی ادامه داد: چمدان مسافر چگونه قابل بررسی است و در حال حاضر چقدر برای صنایع دستی هزینه شده و چقدر صادر شده است. جمع آوری این آمار تنها نشان می دهد که متولیان می خواهند عملکرد خود را از طریق این آمار به طور مطلوب نشان دهند. از سوی دیگر مهمترین صنایع دستی ایران فرش و قالی است که خود وزارت میراث فرهنگی از آن مستثنی شده است. بنابراین آنچه باقی می ماند جواهرات و تعداد محدودی از صنایع دستی است که به خارج از کشور صادر شد و صادراتی که پس از شیوع کرونا ضربه سختی خورد زیرا دیگر کالای ضروری برای سفرهای اضطراری نبود و بسیاری از صنایع دستی تا بعد در انبار باقی ماندند. پس از فروکش کووید، صادرات مجدد.

درخواست مهم وزارت میراث / آمار در حوزه صنایع دستی محقق شود

در همین رابطه سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد که منظور از صادرات چمدان چیست. وی بیان کرد: صادرات چمدان دستی در ایران دو نوع است که یکی از آنها سوغاتی است که در جایی ثبت نمی شود به خصوص اگر کمتر از مقدار مشخصی باشد. قسمت دیگر بار تجاری است که برای مسافر ارزش و حجم بالایی دارد و مسافر باید مجوز حمل آن را پر کند. در این صورت کالاهای اظهار شده در آمار تجارت لحاظ می شود. در این صورت حجم و ارزش هر محصول با یکدیگر متفاوت است.

وی افزود: بیشتر بحث ما در زمینه صنایع دستی در حوزه سوغات است. این سوغات به عنوان کالای مسافرتی محبوب است. بنابراین هر چه تعداد گردشگران بیشتری وارد کشور شوند، تأثیرات بیشتری بر درآمد شهر، تولیدکنندگان و فروش سوغات خواهد داشت.

اللطیفی ادامه داد: فرودگاه امام خمینی (ره) یکی از مراکز صادرات کالاهای با ارزش از جمله جواهرات یا محصولات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است. آنها از طریق پست یا هوایی صادر می شوند که بسیار ارزشمند نیز هستند. طبیعی است که به صورت بسته، جعبه یا کیسه ارسال می شود نه با کامیون، بنابراین در اینجا روش و روش صادرات متفاوت است، در واقع صادرات چمدان یا پست و کالاهای با ارزش بالاست اما حجم کم صادر می شود که در اصطلاح گمرکی یک کالای تجاری است، اما آنچه در گمرک به نام تجارت چمدان به او نشان داده می شود، یک رویه رسمی تعریف شده ساکنان مرز شمالی است.

وی افزود: حتی اندازه های کوچک فرش از طریق هوا به خارج از کشور ارسال می شود، اگر آن را به اصطلاح صادرات چمدانی در نظر بگیریم، این تعریف آشناست. برخی صادرات مسافری و هوایی را صادرات چمدان می دانند، اما از نظر گمرکی کالاهایی که همراه مسافر و ارزش بیش از یک یا چند رقم سوغات دارند، کالاهای تجاری دور زدن مسافر بوده و به صورت تجاری صادر یا وارد می شوند. ممکن است در اندازه کوچک باشد. اما آنچه گفته می شود معمولاً نام دارد و فنی نیست و شاید همکاران در وزارت میراث فرهنگی نیز آن را تأیید کنند، صادرات چمدان به معنای کالا با مسافر است و صنایع دستی اغلب با مسافر به خارج از کشور برده می شود.

لطیفی تاکید کرد: رویه تجارت چمدان یکی از رویه های گمرکی در ایران است مانند رویه های ترانزیت، واردات، صادرات، دریانوردی یا پیله کشی. کسانی که در مناطق شمالی کشور از خراسان رضوی تا آذربایجان غربی هستند و دارای مجوزهای لازم هستند، می توانند به صورت محدود بین دو طرف مرز که به آن رویه تجارت چمدان گمرکی گفته می شود، تجارت کنند. در واقع تجارتی محدود و بیشتر به معیشت ساکنان مرزهای شمالی اختصاص دارد نه حمل و نقل کالا توسط مسافران.

آمار صادرات کیف بالاترین آمار اعلام شده از سوی وزارت میراث فرهنگی است، اما این آمار در حوزه تولید صنایع دستی و تعداد هنرمندان فعال در این حوزه ها به ویژه در زمینه بیمه آنها نیز موجود است. به عنوان مثال تعداد هنرمندان بیمه شده در کشور اعلام می شود اما با نگاه دقیق به هنرمندان بیمه شده می توان مطمئن شد که تنها سه سال یا بیشتر بیمه شده اند، اما این آمار به گونه ای است که گویی افراد زیادی بیمه شده اند. اضافه شده و حالا باید با این راحت باشند.

تغییر در آژانس صنایع دستی و امید دوباره فعالان این عرصه

اما چند روز پیش معاونت صنایع دستی پس از ۴ سال تغییر کرد. بسیاری از هنرمندان و اعضای اتحادیه های صنایع دستی، صادراتی و تولیدی به این تغییر امیدوار هستند. معاون جدید صنایع دستی از سوی صدا و سیما و پس از آن از سوی اداره کاخ نیاوران منصوب شد. اما امیدوارند اقدام جدیدی در سیاست های وزیر میراث فرهنگی به ویژه در حوزه معاونت صنایع دستی رقم بخورد.

کاظم امینی یکی از صادرکنندگان صنایع دستی به خبرنگار مهر گفت: هر تغییری لزوما بد نیست. امیدواریم با اطلاع جناب آقای زرگامی روی بدبختی های فراوان در حوزه صنایع دستی سرپوش بگذارد و بعد از سه سال بیکاری چراغ کارگاه ها را روشن کند. اکنون که از شر اپیدمی کرونا خلاص شده ایم، امیدواریم جز با تلاش وزیر جدید میراث فرهنگی و معاون جدید صنایع دستی وی، بتوانیم دوباره وارد بازارهای جهانی شویم.

درخواست مهم وزارت میراث / آمار در حوزه صنایع دستی محقق شود

وی ادامه داد: متأسفانه صنایع دستی و هنرمندان آن از مظلوم ترین صنایع در سال های اخیر بوده اند که فعالان آن ضربه سختی را به دلیل ویروس کرونا متحمل شده اند، اما از آنجایی که این صنعت جدی گرفته نشد، هیچ اقدامی برای رونق آن انجام ندادند. “

بررسی تاثیر ثبت جهانی و ملی روستاها و شهرهای صنایع دستی بر اقتصاد آن شهرها

امینی به آمار شهرها و روستاهای صنایع دستی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال همیشه شنیده ایم که ایران اولین کشور در زمینه ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع دستی و بالاترین آمار در زمینه ثبت جهانی صنایع دستی است. این روستاهای صنایع دستی». اما این رکوردهای جهانی و ملی چه تاثیری بر اقتصاد آن شهرها دارد؟ و آیا این رکوردها فقط برای ایرانی ها مهم است یا خارج از کشور چون قدر مثلا ملایر شهر معروف مبل و منبت را می دانند و به بهانه دیدن و منبت مبل ملایر به ایران می آیند؟!

وی با بیان اینکه آمار باید زمانی جمع آوری شود که مفید باشد، افزود: وقتی آماری داریم که نمی توانیم با آن کار کنیم، فقط اعداد را جمع آوری می کنیم، اما اگر بتوانیم آمار واقعی را بدست آوریم. آن را مطرح کرد و در نهایت آن را تحلیل کرد و راه حلی برایش پیدا کرد، می توان گفت از این آمار استفاده شد.

امینی و دیگر کارشناسان و هنرمندان صنایع دستی که در روزهای اخیر شاهد تغییر در معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی بوده اند، در گفتگوها و فضای مجازی خود چند نکته را خطاب به معاون جدید وزیر و وزیر میراث فرهنگی عنوان کردند. برنامه ریزی برای صنایع دستی در کشور موضوع اجرای صنایع دستی، حذف آمار در این زمینه، تلاش برای رونق صادرات و تلاش برای ارتقای معیشت هنرمندان از خواسته های آنها از معاونت جدید است.