دانشگاه صنعتی امیر کبیر در صدر فهرست دانشگاه های صنعتی کشور قرار دارد


به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نظام رتبه بندی لایدن نتایج رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۲ را منتشر کرد که در آن ۴۴ دانشگاه ایرانی در بین ۱۳۱۸ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. .
لیدن یکی از شناخته شده ترین سیستم های ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله بهترین دانشگاه های جهان را بر اساس معیارهای علمی معتبر ارزیابی و رتبه بندی می کند.
بر اساس رتبه بندی لیدن، دانشگاه صنعتی امیرکبیر اولین دانشگاه صنعتی کشور است.
بر اساس نتایج این رتبه بندی، ایران با ۴۴ دانشگاه در بین کشورهای اسلامی رتبه اول، ترکیه با ۳۲ دانشگاه در رتبه دوم و مصر با ۱۰ دانشگاه در رتبه سوم قرار دارند.
در سال ۲۰۲۲، لیدن بر اساس چهار معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به نشریات و تنوع جنسیتی رتبه‌بندی شد. در این ارزیابی‌ها از محصولات علمی دانشگاه‌ها در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ از پایگاه Web of Science استفاده شده است.
معیار مرجعیت علمی (تأثیر علمی) برای تعداد کل مقالات و شاخص هایی مانند ۱% مقالات برتر، ۵% مقالات برتر، ۱۰% مقالات برتر و ۵۰% مقالات برتر برحسب تعداد و سهم از کل و همچنین تعداد کل انتشارات، تعداد کل و میانگین استنادهای یک دانشگاه TCS و MCS و همچنین تعداد کل و میانگین استنادهای استاندارد شده (بر اساس رشته و سال) برای TNCS و MNCS (دو شاخص آخر در صفحه نتایج اصلی).
در استاندارد دیپلماسی علمی، شاخص هایی مانند تعداد کل انتشارات، همکاری های علمی، همکاری های بین المللی، همکاری های صنعتی، همکاری های علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری های علمی با فاصله جغرافیایی بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر (مانند به عنوان تعداد و سهم از کل).
معیار دسترسی آزاد به انتشارات همچنین شامل شاخص هایی برای تعداد کل انتشارات، انتشارات دسترسی آزاد، انتشارات طلای آزاد، انتشارات مختلط رایگان، انتشارات برنزی رایگان و انتشارات دسترسی آزاد سبز (به عنوان تعداد و سهم از کل) است.
معیارهای تنوع جنسیتی همچنین شامل شاخص‌های همکاری با نویسندگانی است که جنسیت آنها مشخص نیست، نویسندگان مرد (نسبت به کل نویسندگان)، نویسندگان زن (نسبت به کل نویسندگان)، نویسندگان مرد (نسبت به همه نویسندگان زن و مرد) و نویسندگان زن (نسبی). ) . همه نویسندگان زن و مرد. جدول زیر معیارها و شاخص های طبقه بندی لیدن را ارائه می دهد.
نظام رتبه‌بندی لیدن برخلاف سایر نظام‌های رتبه‌بندی جهان، رتبه‌بندی‌های فردی دانشگاه‌ها را در نظام خود در نظر نمی‌گیرد، بلکه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس معیارها و شاخص‌هایی در نظام لیدن انجام می‌شود. بنابراین این یکی از ویژگی‌های طبقه‌بندی لیدن است که به دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی خود، رتبه‌بندی کلی را که از تأثیر همه شاخص‌ها و وزن‌های مربوطه ناشی می‌شود، نمی‌دهد، اما برای همه دانشگاه‌ها در این شاخص‌ها، نمرات و نمرات رتبه بندی به صورت جداگانه محاسبه و منتشر می شود.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید