خبر خوب از روابط بانکی ایران و روسیه/ کرمان، صنعت مس یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری است.


به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، محمدرضا پورابراهیمی عصر امروز در مراسم اختتامیه همایش فرصت های سرمایه گذاری در استان کرمان اظهار داشت: در حالی که حدود ۱۰ سال است که صادرات مواد معدنی خام را در کرمان انجام می دهیم، امروز گلگیر ۲۴ میلیون تن کنسانتره تولید می کند. . و ۱۸ میلیون تن گندله.

وی بیان کرد: ۷ میلیون تن فولاد در استان کرمان برنامه ریزی شده است و رشته های فولادی در این منطقه به سرعت در حال پیشرفت است و استانی که یک کیلو فولاد تولید نکرده است به یکی از قطب های فولاد کشور تبدیل شده است.

نماینده مردم کرمان و راویر در شورای اسلامی ادامه داد: ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب خلیج فارس با سرمایه گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی وارد کرمان شد و بزرگترین اتحادیه بانکی را با حضور ۱۰ بانک تشکیل دادیم. و ۳ هزار میلیارد تومان منابع مالی به پروژه انحراف اختصاص یافت و برای رفع مشکلات آب پمپاژ کردیم.

پورابراهیمی افزود: تمام کارهای انجام شده در حوزه معدن در استان کرمان شروعی برای اجرای پروژه های بزرگتر است چرا که ۱۷ میلیارد تن ذخیره مس برای فعالیت های تولیدی داریم که ما را در رتبه پنجم جهان قرار می دهد اما در زمینه تولید کاتد مس رتبه ۲۰ را به خود اختصاص دادیم و در استان کرمان نیست.

وی گفت: در صنعت مس استان کرمان شرایط برای سرمایه گذاری مهیا است و سود ۷۰ میلیارد شرکت مس طی سه سال گذشته ۲۰ برابر شده و به ۱۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۱۰ درصد از معادن استان به بهره برداری رسیده است و برای ۹۰ درصد مناطق معدنی ما عملیات اکتشافی انجام نشده است.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: با وجود همه فشارهایی که آمریکایی ها وارد می کنند، ایران رتبه شانزدهم علم و دانش جهان را دارد و باید سرمایه گذاری های دست نخورده موجود فعال شود.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۷۷۰ واحد دارای مجوز در استان کرمان داریم، افزود: از این تعداد حدود ۱۵ درصد تعطیل، حدود ۳۰ درصد با ۲۰ درصد ظرفیت، ۲۵ درصد بین ۲۰ تا ۵۰ درصد و مابقی بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد فعال و ۱۰ درصد ۱۰۰ درصد فعال هستند.

برابراهیمی گفت: واحدهای نیمه فعال و تعطیل در استان کرمان باید مورد ارزیابی قرار گیرند تا بتوانیم از این ظرفیت در حوزه سرمایه گذاری بهره ببریم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر اینکه فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی به کمترین حد خود رسیده و تاثیری ندارد، گفت: ایران راه جدیدی برای دور زدن تحریم ها پیدا کرده است.

این نماینده مجلس با تایید موثر بودن تحریم ها گفت: هنر ما در کشور کاهش تاثیر تحریم ها است و با وجود همه مشکلات و مشکلات آینده اقتصاد کشور را به خوبی انتظار داریم.

پورابراهیمی از مذاکرات فشرده ای که طی چند روز گذشته با رئیس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و معاونان نخست وزیر روسیه داشته است و همراهانش گفت: خبرهای خوبی در زمینه مسائل و تصمیمات اقتصادی داریم و می دانیم. خبرهای خوبی برای روابط بانکی دو کشور داریم و رئیس جمهور روسیه در آینده نزدیک به ایران سفر خواهد کرد.

وی گفت: جهت گیری اقتصاد ایران و نگاه راهبردی به اقتصاد ایران با اراده موجود در آینده با وضعیت بهتری مواجه خواهد شد و در حالی که تراز تجاری کشور سه سال منفی بود، امسال مثبت شد.

انتهای پیام/۸۰۰۱۹/م
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید