خبرگزاری مهر: یک توله خرس سیاه همراه با محموله مواد مخدر پیدا شد | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته ماموران پلیس راه نین به اصفهان پس از توقیف یک دستگاه خودرو مشکوک، متوجه صدای نامتعارف خودرو شده و با کشف مقادیری مواد مخدر، یک توله خرس سیاه را در داخل خودرو کشف کردند.

این خرس کوچولو در سلامت کامل به سر می برد و هم اکنون در اختیار محیط زیست اصفهان قرار دارد و به گفته سعید یوسف پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان برای ادامه حیات به محیط زیست شمال یا جنوب شرق کشور اعزام می شود. .

خرس سیاه آسیایی در حال حاضر در فهرست قرمز IUCN در رده گونه های در خطر انقراض (CR) قرار دارد و آمار خاصی از تعداد اندک باقی مانده از این گونه در کشورمان در دست نیست.

اگرچه خرس سیاه بیشتر گیاهخوار است، اما رفتار تهاجمی با انسان دارد و حملات بدون هشدار چندین بار گزارش شده است.

خرس سیاه آسیایی شبگرد است و بر خلاف سایر گونه ها به خواب زمستانی نمی رود. حدود ۲۵ سال سن دارد و وزن آن ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی متر و وزن آن ۵۰ تا ۱۷۰ کیلوگرم است.

پراکندگی این حیوان در ایران محدود به مناطق جنوب شرقی از جمله استان های کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان است. حضور خرس سیاه آسیایی در استان کرمان در برخی از مناطق استان های جیرفت و کهنوج و در استان هرمزگان نیز در مناطق مرتفع. باچاگرد گزارش شده است. این نوع خرس در استان سیستان است و بلوچستان پراکندگی بیشتری و در ارتفاعات شهر دارد نکشهرچابهار، سرباز، کوه پادگان نظامی سراوان، خاش و بازمان از ایرانشهر رصد شدند.

بزرگترین تجمع از این نوع در سالهای اخیر در شهرستان نکشهر سیستان و بلوچستان بود.