خبرگزاری مهر چاپ جدید کتاب «چهل معراج» | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، کتاب «چهل سال عروج» نوشته سیدمحمدحسین راجی و سید محمدرضا خاتمی که به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی می پردازد، تلاش کرد تا بر اساس آمارهای بین المللی حقایق تاریخی را روایت کند. نهادها

پیروزی انقلاب اسلامی لحظه ای است که مردم پس از چند هزار سال رژیم شاهنشاهی را سرنگون کردند و نظام سیاسی «جمهوری» در کشور مستقر شد. به همین دلیل ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نقطه عطفی در تاریخ ایران محسوب می شود. اما پس از گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب و در پرتو کشمکش های داخلی و خارجی و کاستی ها و کاستی های مدیریتی کشور، پرسش های اساسی و مهمی در ذهن ملت ایران شکل گرفته است. از جمله اینکه «آیا تلاش برای انقلاب و برکناری محمدرضا پهلوی از قدرت تصمیم درستی بود؟» آیا نظام سیاسی برآمده از انقلاب اسلامی کارآمد بود و توانست به اهداف و آرمان های خود دست یابد؟ در شرایطی که رژیم پهلوی ادامه داد، آیا به دستاوردها و موفقیت های بزرگی دست یافت؟ و…

«چهل سال عروج» که در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۷ منتشر شد، پاسخی است به این پرسش ها.

همچنین پیشرفت‌ها و دستاوردهای ایران اسلامی در چهارده سال گذشته، بر اساس آمارهای بین‌المللی، نشان از موفقیت جمهوری اسلامی علی‌رغم همه مشکلات و کاستی‌ها دارد. برای آشنایی بیشتر با دستاوردهای افتخاری ملت ایران اسلامی، این کتاب که حاصل آن بیش از ۱۷۰۰۰ ساعت است، در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

نسخه جدید “چهل سال عروج” نسبت به نسخه قبلی خود دستخوش تغییرات گسترده ای شده است، از جمله به روز رسانی تمام آمار کتاب بر اساس آخرین داده های امروز. اضافه شدن چند فصل جدید از جمله نقد شاخص های جهانی، دلایل عدم موفقیت کامل در تحقق اهداف انقلاب و … و تغییر گسترده متون موضوعات قبلی با محتوای جدید مانند فصل آزادی. . علم و غیره پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد نسخه قبلی، مانند ماهیت رشد طبیعی در چهل سال گذشته، بیان نقاط ضعف دولت نیست.

در این کتاب محمدحسین راجی و سید محمدرضا خاتمی به همراه جمعی از پژوهشگران کوشیدند با استناد به آمار و مستندات دقیق بین المللی دستاوردهای انقلاب اسلامی را به نمایش بگذارند و به برخی از سوالات و شبهات نسل جوان پاسخ دهند. نهادها یکی از ویژگی های جالب کتاب چهل سال عروج این است که نویسندگان کتاب دستاوردهای چهل ساله ملت ایران را از منظر نهادهایی که رابطه خوب و دوستانه ای با کشور ما ندارند، بازگو کرده اند. کمتر از آن است. شک برای خوانندگان باقی است. اینها عبارتند از سازمان ملل متحد، بانک جهانی، سازمان جهانی غذا و کشاورزی، برنامه توسعه سازمان ملل متحد و غیره.

در طول چهل سال صعود تلاش شد تا با بررسی تمامی ابعاد کشور در سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی، تصویری جامع از ایران اسلامی در چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته شود. علاوه بر این، در پایان این کتاب، ریشه های ناکامی نظام در دستیابی به اهداف و آرمان های خود مطرح شده است.

فهرست این کتاب و ترجمه های هر فصل به شرح زیر است:

۱. استقلال (از وابستگی دوران پهلوی تا استقلال ایران اسلامی، استقلال در جهان)

۲. ترویج عدالت اجتماعی (نابرابری و فقر)

۳. گسترش دسترسی عمومی (امنیت غذایی، آموزش کافی، بهداشت، دسترسی به آب، دسترسی به برق، دسترسی به سوخت، دسترسی به ارتباطات، HDI)

۴. عزت و اقتدار (اقتدار امنیتی، اقتدار نظامی، اقتدار منطقه ای)

۵. توسعه زیرساخت (حمل و نقل، علم و فناوری)

۶. پیشرفت صنعتی (انرژی و صنعت)

۷. پیشرفت در معنویت (معنویت در دوران پهلوی، معنویت در جمهوری اسلامی، تاثیر جمهوری اسلامی بر معنویت جهان، بحران معنویت در غرب)

۸. کرامت زنان (زنان در نگاه رهبران ایران، بررسی وضعیت زنان، کرامت زنان در غرب).

۹. آزادی و دموکراسی (آزادی و دموکراسی، آزادی و دموکراسی در انقلاب اسلامی، نقد شاخص های آزادی در غرب)

در قسمت اول کتاب می خوانیم: بلکه بیدان یعنی در مسیر پیشرفت قرار گرفت و به آرمان های خود نزدیک شد; با این حال، گاهی سرعت او کاهش می یابد که دلایل آن در فصل آخر کتاب به اختصار ذکر شده است.»

در بخشی از دومین مقدمه این کتاب با نسخه جدید می خوانیم: پس از انتشار کتاب چهل سال ظهور در چهلمین سالگرد انقلاب و پس از استقبال عموم به ویژه نخبگان از این اثر به عنوان همچنین. با اصرار اساتید و نخبگان دانشگاه بر به‌روزرسانی آمار، این نتیجه حاصل شد که کتاب علاوه بر به‌روزرسانی آمار، با محتوای گسترده‌ای همراه خواهد بود.

در طول این دوره سه ساله، نویسندگان کتاب تاکنون بیش از ۲۵۰ نقد و حدود ۱۵۰۰ جلسه را منحصراً در میان نخبگان ایالتی و سایر کشورها از جمله کانادا، آلمان، فرانسه، هلند، ایتالیا، هند، لبنان، عراق، پاکستان و نیجریه… برای بیان دستاوردهای نظام حضور داشتند، چرا که به طور طبیعی در حوزه نقد کتاب معراج ۴۰ ساله به بسیاری از سوالات پاسخ داده شده است.

چاپ جدید کتاب «معراج چهل ساله» در ۳۵۲ صفحه و با قیمت ۷۰ هزار تومان عرضه شده است.