خبرگزاری مهر عراق از عصائب اهل حق خواست به تجاوزات ترکیه پاسخ دهد، اخبار ایران و جهان.خبرگزاری مهر به نقل از یک شبکه سومری گزارش داد که جنبش عصائب اهل الحق عراق روز جمعه با صدور بیانیه ای از پارلمان این کشور خواست تا به حملات مکرر ترکیه به اراضی این کشور واکنش مناسب نشان دهد.

در این بیانیه آمده است: تجاوزات مکرر ترکیه به حاکمیت و اشغال اراضی عراق، استقرار پایگاه های نظامی در آنجا و بی توجهی به جان مردم عراق در این راه با اصول حسن همجواری و قوانین بین المللی فاصله دارد.

این بیانیه می افزاید: این اقدامات مستلزم اتخاذ موضع یکپارچه و قاطع همه دولت عراق اعم از دولت، پارلمان و گروه های سیاسی و مردمی است تا با ایجاد بازدارندگی از تکرار آن جلوگیری شود.

عصائب اهل الحق افزود: گزارش های مسئولان امنیتی و میدانی و کمیته های تشکیل شده در این زمینه نشان می دهد که نیروهای اشغالگر ترکیه بارها شهرهای عراق و شهروندان بی گناه را هدف قرار دادند که منجر به ده ها شهید و زخمی شد.

عصائب اهل الحق با ابراز شگفتی از برخی مواضع که چنین اقداماتی را علیه عراق و مردم آن توجیه می کند، تلاش می کند تا از حضور عناصر پ ک ک در خاک عراق به عنوان دستاویزی برای این اقدامات سوء استفاده کند.

پارلمان عراق در این بیانیه خواستار الزام دولت به انجام چهار اقدام زیر است:

۱- اخراج تمامی نیروهای ترکیه و پایان دادن به هرگونه پایگاه یا پادگان نظامی در عراق

۲- تعهد به اجرای مفاد قانون اساسی به گونه ای که اجازه استفاده از اراضی عراق برای تهاجم به کشورهای همسایه را ندهد.

۳- عدم ارائه شکایت به سازمان ملل و درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت برای اجبار ترکیه به خروج از عراق و پرداخت غرامت حملات مکرر.

۴- انجام اقدامات سیاسی و اقتصادی که ترکیه را ملزم به رعایت حاکمیت و حق آبه عراق می کند