خبرگزاری مهر: سوئد و فنلاند درخواست ترکیه برای پیوستن به ناتو را بررسی کنند | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز پنجشنبه در تماسی تلفنی گفت:جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «باید اتحاد، هماهنگی و همبستگی میان متحدان ناتو در مواجهه با تهدیدات مشترک امنیتی و تروریستی وجود داشته باشد».

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه، دو طرف در این تماس تلفنی، روابط سیاسی و اقتصادی دوجانبه در خصوص نقش ترکیه در ناتو و کمک های ناتو، نشست آتی ناتو-مادرید و پیشنهادات سوئد و فنلاند در مورد ناتو را مورد بررسی قرار دادند. . با ارسال غلات، آنها در سراسر دریای سیاه و سایر مسائل منطقه ای گفتگو کرده اند.

در این بیانیه آمده است که آنها درباره موضوعاتی در دستور کار نشست هفته آینده ناتو از جمله مفهوم استراتژیک جدید، جنگ در اوکراین، مبارزه با تروریسم، بحران جهانی غذا و سایر مسائل امنیتی بحث و تبادل نظر کردند.

کالین با تاکید بر اینکه متحدان ناتو باید موضعی واحد در برابر تهدیدات مشترک امنیتی و تروریستی اتخاذ کنند، تاکید کرد که سوئد و فنلاند باید خواسته ها و انتظارات ترکیه را در مبارزه با تروریسم برآورده کنند.

کالین تاکید کرد که هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد مگر اینکه سوئد و فنلاند گام های مشخصی بردارند. وی تاکید کرد که غیرقابل قبول است که حامیان PKK/PYD/YPG از طریق رسانه ها در استکهلم تبلیغات کنند، در حالی که آنکارا همچنان در حال مذاکره با دو کشور شمال اروپا است.

وی همچنین گفت که ترکیه به مذاکرات با اوکراین و روسیه برای ایجاد یک گذرگاه امن برای حمل غلات از طریق دریای سیاه ادامه می دهد.