خبرگزاری مهر: سفر جو بایدن به ریاض فریب ولیعهد عربستان است | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، وزارت خارجه آمریکا هر دو هفته یکبار درباره سفر بایدن به ریاض که در ماه جاری انجام می شود، نوشت: رئیس جمهور آمریکا قطعا نمی تواند مقامات سعودی را برای افزایش تولید نفت و اعمال تحریم ها علیه روسیه متقاعد کند.

این مجله آمریکایی سفر بایدن را فشار بر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان توصیف کرده و می نویسد: شرمندگی بایدن برای محمد بن سلمان اشتباه است، زیرا او دست خالی ریاض را ترک خواهد کرد.

فارین افرز با اشاره به شانس موفقیت بایدن در این سفر نوشت: عربستان سعودی روابط خود را با روسیه به منظور افزایش تولید نفت قطع نخواهد کرد. مقامات ریاض قبل از هر چیز منافع این کشور را در جلوگیری از کاهش تقاضای جهانی برای واردات نفت از کشورهای صادرکننده در نظر خواهند گرفت.

این مجله نوشت: برخی معتقدند که بایدن ممکن است سعودی ها را به دوری از چین و روسیه سوق دهد، اما بعید است که روابط ریاض با واشنگتن نتیجه سفر مقامات ارشد آمریکایی یا قراردادهای تسلیحاتی سنگین با واشنگتن باشد. اختلاف با پکن و مسکو، به ویژه از زمانی که روابط عربستان سعودی با این دو کشور در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است.

فارن افرز، نشریه ای از سوی شورای روابط خارجی ایالات متحده که بسیاری آن را معتبرترین نشریه در مورد سیاست و روابط خارجی ایالات متحده می دانند، با این پیش بینی به این نتیجه رسید که مقامات خاورمیانه همچنان تصمیم خواهند گرفت روسیه را به خاطر جنگ اوکراین تحریم نکنند. مصمم بمان