خبرگزاری مهر روسیه قطعنامه شورای امنیت اخبار ایران و جهان را وتو کردبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، مسکو روز جمعه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت همه پرسی الحاق شرق اوکراین به خاک فدرال روسیه را وتو کرد.

۱۰ عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آمریکا و آلبانی برای محکومیت جدایی شرق اوکراین، چین، هند، برزیل و چین رای مثبت دادند. گابن وی همچنین از تصمیم فوق خودداری کرد.

لیندا توماس گرین فیلدسفیر ایالات متحده در سازمان ملل در این مورد بارداری وی گفت: این (قطعنامه) همه پرسی غیرقانونی در شرق اوکراین را محکوم می کند. من از همه کشورها می خواهم که تغییرات در اوکراین را به رسمیت نشناسند، زیرا این قطعنامه از روسیه می خواهد که فورا نیروهای خود را از اوکراین خارج کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه اعلام کرد که چهار منطقه از اوکراین هستند دونتسک، لوهانسک، زاپوریژیا و احمق تر بنا به درخواست ساکنین آن مناطق پس از اعلام نتایج همه پرسی، به خاک فدرال روسیه ضمیمه خواهد شد.

همه پرسی که در شرق اوکراین برای پیوستن به روسیه برگزار شد، مورد حمایت گسترده جامعه بین المللی قرار گرفت بین المللی محکوم شده و کشورهای اروپایی و آمریکا اعلام کرده اند که این انتخابات را به رسمیت نمی شناسند.

همچنین «آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت: «هر گونه تصمیم برای ادامه الحاق سرزمین‌ها». دونتسک، لوهانسکخرسون و زاپوریژیا از اوکراین تا روسیه ارزش قانونی ندارند و مستحق محکومیت هستند.

اکنون انتظار می رود پیش نویس قطعنامه توسط ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل در مورد تغییرات در شرق اوکراین بررسی و احتمالاً به رأی گذاشته شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رسماً از الحاق ۴ منطقه جنوب و شرق اوکراین به این کشور خبر داد. و ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در کاخ کرملین روز جمعه اعلام کرد: توافق الحاق لوهانسکدونتسک، زاپوروژیه و خرسون به فدراسیون روسیه. لوهانسکدونتسک، زاپوروژیه و خرسون بخشی از سرزمین روسیه شدند.

رئیس جمهور روسیه همچنین الحاق چهار منطقه جدید به فدراسیون روسیه را بیانگر اراده مردمی میلیون ها نفر توصیف کرد و افزود: اراده میلیون ها نفر در این مناطق پس از فاجعه تجزیه روسیه به واقعیت تبدیل شد. فدراسیون روسیه. اتحاد جماهیر شوروی

پوتین با اشاره به اقدامات دولت اوکراین علیه ساکنان منطقه دونباس گفت که اکنون ساکنان این منطقه هستند لوهانسک و دونتسک پس از سالها محاصره و نفرت، برای همیشه شهروند روسیه هستند.

رئیس جمهور روسیه در ادامه یادآور شد که مسکو تمام تلاش خود را برای دفاع از خاک خود انجام خواهد داد و رژیم کیف باید به خواست مردم احترام بگذارد. پوتین در بخشی از سخنان خود به اقدامات غرب در اوکراین و تلاش آنها برای گسترش ناتو اشاره کرد و گفت: غرب حجاب را از چهره خود برداشته و قصد دارد ما را مجبور به پذیرش تصمیمات استبدادی خود، تضعیف و تضعیف کند. . دوران جنگ سرد را دوباره زنده کنید.

پوتین افزود: اروپایی ها به دنبال حفظ استعمار خود با کمک ابزارهای جدید و تحمیل هژمونی بر دیگران برای رسیدن به منافع خود بودند. غرب می خواهد کشورها از حاکمیت خود دست بکشند و حتی برای این منظور آماده توسل به تروریسم هستند و به رئیس جمهور روسیه یادآور شدند: روسیه کشور بزرگی است و ما نمی پذیریم که طبق قوانین جعلی بین المللی زندگی کنیم.

به گفته پوتین، غرب در حال گسترش نفرت علیه روس ها است. غرب مدعی شد که شریک روسیه است، اما اقدامات آن نشان می دهد که این کشور را یک کشور استعماری می بیند.

رئیس جمهور روسیه با تاکید بر دامن زدن به جنگ در غرب، یادآور شد که ایالات متحده و انگلیس کشورها و شهرها را به ویرانه تبدیل کرده اند و واشنگتن اجساد بسیاری را در بسیاری از کشورها پشت سر گذاشته است.