خبرگزاری مهر: خسارت بارندگی برنج های وارداتی ربطی به گمرک، اخبار ایران و جهان نداردبه گزارش خبرنگار مهر، در یکی از روزهای پایانی پس از بارش شدید باران و بارش های سیل آسا آسان زنگ زدن موسم بارندگی و در شرق و جنوب شرق کشور مشکلاتی برای برنج های وارداتی از پاکستان در محدوده انبار عمومی زاهدان رخ داد که گمرک ایران ارتباط این حادثه را با گمرک تکذیب و به شرکت انبار عمومی نسبت داد.

سخنگوی گمرک: گمرک مسئولیتی در قبال انبارداری ندارد

سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران در این خصوص گفت ما میرویم با خبرنگار مهر درباره خسارت برنج های وارداتی در معرض سیل زاهدان بودن وی گفت: وظیفه نگهداری کالا بر عهده گمرک نیست بلکه این نهاد وظیفه حاکمیتی دارد. نگهداری کالاهای وارداتی طبق بند “ک ماده ۱ قانون امور گمرکی به عهده شرکت انبار عمومی می باشد.

وی با بیان اینکه انبارداری کالا و انبارگردانی در گمرک زاهدان مانند سایر گمرکات اجرایی بر عهده شرکت انبارهای عمومی صندوق بازنشستگی کشوری است، اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود، انبارداری و نگهداری کالا در گمرک زاهدان نیز بر عهده شرکت انبارهای عمومی صندوق بازنشستگی کشوری است. از زمان حذف معافیت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در خصوص واردات برنج از یک سو و لغو ممنوعیت فصلی واردات این محصول از سوی دیگر، ورود محموله برنج به گمرک زاهدان دو برابر شده است.

سخنگوی گمرک ایران تائید کرد که گمرک چندین بار به واردکنندگان نسبت به تسریع در ترخیص محموله های برنج در انبارهای باز با هدف حفاظت و نگهداری استاندارد و قانونی از این محموله ها هشدار داده است.

به گفته لطیفی، از دی ماه گذشته گمرک نسبت به استاندارد و صحت نگهداری و ترخیص برنج های وارداتی به صاحبان کالا هشدار داده و طی دو هفته گذشته با اعلام وضعیت جوی سیستان و بلوچستان، شرایط جوی و اقلیمی ادامه یافته است. در کشور. باران های سالانه. موسم بارندگیهشدار به صاحبان کالا و شرکت انبارهای عمومی برای در نظر گرفتن تمهیداتی برای نگهداری و حفاظت از این گونه محموله ها.

وی با اشاره به اینکه معمولاً صاحبان بار چه به دلیل گرانی انبارهای سرپوشیده و چه به دلیل پر بودن ظرفیت کالاهای خود را ترخیص و به انبار مسقف حمل نمی کنند، گفت: خوشبختانه خسارت کمی به محموله برنج در معرض بارندگی وارد شد. در زاهدان ضمناً با تشریفات و هماهنگی بین صاحبان کالا و شرکت انبارهای عمومی، محموله برنج وارداتی با روکش پلاستیکی پوشانده شد. در کف منطقه با سکو سلام از زمین پیاده شدم.

سخنگوی گمرک تصریح کرد: روکش برخی کیسه های برنج وارداتی در انبارهای عمومی زاهدان پلاستیکی است که باعث کاهش خسارت شده است. اما تمامی این کالاها بیمه بوده و قسمت آسیب دیده شامل بیمه می شود.

وی خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده ۷ هزار متر مربع از انبارهای مسقف با وجود نبود شرایط برای نگهداری کالا تجهیز شد. اما این میزان برای نگهداری کالاهای وارداتی کافی نیست و در حال حاضر حداقل ۱۵ هزار متر مربع انبار مسقف برای نگهداری و انجام مراحل ترخیص مورد نیاز است.