خبرگزاری مهر: تکمیل بازسازی واحدهای مسکونی زلزله زده خوی اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، اکبر نیکزاد عصر یکشنبه در بازدید از بازسازی مناطق زلزله زده خوی اظهار داشت: امروز موضوع بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله در اولویت مسئولان کشوری است و روند بازسازی مناطق زلزله زده در شهرستان خوی در اولویت است. بازسازی مناطق زلزله زده خوی پیشرفت چشمگیری دارد.

وی ادامه داد: تسهیلات مصوب شورای دولت برای بازسازی واحدهای شهری تخریب شده ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه، ۵۰ میلیون تومان بلاعوض، ۲۰۰ میلیون تومان در مناطق روستایی و ۵۰ میلیون تومان بلاعوض خواهد بود.

نیکزاد افزود: برای واحدهای تعمیری بر اساس میزان خسارت سقف تسهیلات وام ۳۰ میلیون تومانی و سقف ۲۰ میلیون تومانی به صورت رایگان در نظر گرفته شده و پرداخت می شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: در زلزله خوی و بر اساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۱۰۰ و احد نیازمند تخریب و نوسازی و ۴۰۰۰ و احد نیاز به تعمیر دارند. آمار شید افزود: از همان ساعات اولیه وقوع زلزله، مسئولان شهرستانی و شهرستانی، نیروهای امدادی و مردمی همواره در محل حادثه حضور داشتند و به امداد، نجات و اسکان اولیه پرداختند.

نکزاد افزود: پس از مرحله سرپناه اضطراری و ارزیابی توسط ناظران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، گزارش خسارت به شورای دولت ارسال شد و با توجه رئیس جمهور و هیات وزیران، مرجعیت اسلامی. مورد تایید قرار گرفت. شرکت مسکن الثوره برای وام و بازسازی منطقه زلزله زده شهرستان خوی.. به سایر ارگان ها اطلاع داده شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور خاطرنشان کرد: سیمان مورد نیاز برای بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده و بازسازی شده توسط بنیاد انقلاب اسلامی برای مستضعفان و همچنین میلگرد مورد نیاز برای بازسازی واحدهای تخریب شده تامین شده است. .

نیکزاد با بیان اینکه آواربرداری توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و با حمایت سایر احزاب انجام شد، گفت: امروز آواربرداری در مناطق روستایی این منطقه به پایان رسیده و در مناطق شهری در حال اجراست.

وی با بیان اینکه کار بازسازی واحدهای تخریب شده به فوریت آغاز شد، گفت: در برخی نقاط در حال تعطیلی اسکلت واحدهای مسکونی هستیم و ماه آینده همان واحدهایی که در حال ساخت هستند تکمیل و آماده اسکان و اسکان می شوند. مورد استفاده خانواده ها قرار خواهد گرفت.»

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در کشور با حضور در روستاهای مرتضی گلی کندی خانجرخان مرگ و آقای تاج دین وی روند عملیاتی بازسازی واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده شهرستان خوی و نصب اسکلت فلزی را بررسی کرد.