خبرگزاری مهر: ترکیه روابط بانکی خود را با روسیه، ایران و اخبار جهان قطع کردبه گزارش خبرگزاری مهر، فرانس ۲۴ گزارش داد که تجارت آنکارا با مسکو در بحبوحه جنگ اوکراین و تحت فشار آمریکا رو به رشد است. عقب نشینی کردن اقلیم کردستان و دولت ترکیه از قطع قریب الوقوع روابط بانکی با روسیه خبر دادند.

این تصمیم پس از هفته ها فشار آمریکا بر ترکیه با هدف محدود کردن روابط اقتصادی رو به رشد این کشور با روسیه گرفته شد.

وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته هشدار داد که بانک های ترکیه از کارت های پرداخت استفاده می کنند.میر بانک‌های روسی فعال «در معرض خطر حمایت از اقدامات روسیه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا هستند و ممکن است با تحریم‌های اقتصادی جریمه شوند».

دو بانک خصوصی ترکیه بعد از جلسه رجب خالص اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه در ماه آگوست، کارت‌هایی را به یکدیگر دادند میر بانک روسیه در اوایل ماه جاری معاملات خود را به حالت تعلیق درآورد. با این حال، سه بانک هالک بانک، وکیف بانک بانک کشاورزی ترکیه با این کارت ها به فعالیت خود ادامه داد.

یک مقام ترکیه ای که نخواست نامش فاش شود، گفت که این سه بانک “هنوز در حال پرداخت مبالغ هنگفت هستند، اما تاریخی در آینده برای توقف همکاری خود تعیین کرده اند.”

این تصمیم پس از نشستی به ریاست اردوغان گرفته شد. دستور کار اصلی این جلسه بررسی گزینه های جایگزین برای کارت های پرداخت روسیه بود.

افزایش چشمگیر تجارت ترکیه با روسیه هفت ماه پس از جنگ اوکراین دلایلی را برای نگرانی واشنگتن ایجاد کرد. به گزارش فرانس ۲۴، ارزش مبادلات تجاری این دو کشور بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته و آنکارا نیز پذیرفته است که یک چهارم واردات گاز طبیعی مایع روسیه را به روبل بپردازد.

پس از اعزام نماینده ای به ترکیه و استانبول در ماه ژوئن، وزارت خزانه داری آمریکا نسبت به استفاده روسیه از ترکیه برای دور زدن تحریم های آمریکا ابراز نگرانی کرد و نامه ای به بانک های ترکیه ارسال کرد و به آنها هشدار داد که اگر با نهادها و افراد تحریم شده روسیه معامله کنند، “نباید” انتظار دریافت دلار آمریکا و ارزهای معتبر را نداشته باشید.”

کارت های پرداخت میر بانک روسیه به میلیون ها شهروند روسیه اجازه می دهد تا در تعطیلات خود در ترکیه تمام پرداخت های خود را به روبل انجام دهند.