خبرگزاری مهر: ایران از صلح در مرزهای ارمنستان و آذربایجان حمایت می کند اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، کاظم الشافعی، مدیرکل بنغازی بین المللی شنیده ها حاکی از آن است که شورای اسلامی امروز (شنبه) با «آرسن آواکیانوی در تهران با سفیر ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

الشافعی در ابتدای این دیدار با اشاره به روابط حسنه و معکوس رشد تهران- ایروان گفت: ویژگی های مشترک تاریخی و فرهنگی و همچنین قابلیت های زیادی بین دو کشور وجود دارد که باید از آن به نفع دو ملت استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به همسایگان دوستانه است و همکاری جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در همه زمینه ها امکان پذیر است، گفت: آرزوی صلح و آرامش برای ارمنستان و همه همسایگانمان داریم. تمامیت ارضی کشورها و حفظ مرزهای بین آنها بین المللی اصل مصونیت برای ما موضوعی بوده است که بارها از سوی مسئولان ما در سطوح مختلف به ویژه مقام معظم رهبری مورد تاکید و تاکید قرار گرفته است.

مدیر کل بن بین المللی شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران با تمام تلاش هایی که در سطوح مختلف در میان آنها انجام می شود مخالف است بین المللی از برقراری صلح و آرامش در مرزهای ارمنستان و آذربایجان حمایت می کند.

الشافعی در پایان با استقبال از سفر هیات گروه دوستی ارامنه به جمهوری اسلامی ایران، سفرهای سیاسی را عامل مهمی در بهبود روابط دو کشور عنوان کرد و گفت: رایزنی و رایزنی مستمر بین مجالس دو کشور عامل مهمی در ارتقای سطح روابط است. سفرهای پارلمانی می تواند به توسعه روابط دوجانبه در سطوح مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی منجر شود.

سفیر ارمنستان در تهران با اشاره به سابقه مثبت روابط دو کشور گفت: روابط با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه برای ما مهم است و دو کشور می توانند روابط خوبی با یکدیگر برقرار کنند. . در حوزه های مختلف به ویژه در بعد پارلمانی

وی تبادلات سیاسی را عامل مهمی در توسعه روابط دوجانبه دانست و خاطرنشان کرد: ارمنستان یک کشور پارلمانی است و هر چه روابط و دیدارهای دو کشور بیشتر شود سطح روابط دو کشور بالاتر می رود.

آواکیان در پایان موقعیت سلام جمهوری اسلامی ایران برای احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورش ارزش ویژه ای قائل است.

در این جلسه هم دور و بر موضوعات دوجانبه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دو طرف همکاری میان خود را در روند توسعه و پیشرفت منطقه مهم دانستند.