خبرگزاری مهر اگر ارز ترجیحی حذف نمی شد تورم بالاتر از وضعیت فعلی بود اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، سید جواد ساداتی نژاد که روز گذشته وارد استان اصفهان شده بود، صبح پنجشنبه در هیئت مدیره این شهر حضور یافت. آران بیدگل گفت: در شرایط سخت دنیا که قیمت ها هر روز افزایش می یابد، تامین مواد غذایی و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم کار آسانی نیست زیرا در برخی کشورها این اقلام سهمیه بندی شده است. تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات مردم و کمک به خانواده کشاورزی است، هرچند اجناس زیادی داریم اما اجناس گرانی هم هست.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی متولی مصرف و تولید است و در این مورد کار بسیار سخت است، زیرا از یک طرف نگران گرانی مصرف کننده هستیم و از طرف دیگر باید تولید انجام شود. بنابراین همانطور که تامین کننده از سازنده حمایت می کند، از مصرف حمایت کنید.”

وزیر جهاد کشاورزی گفت: باید مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز وجود داشته باشد تا درباره قیمت آن صحبت شود و فکر نکنید اگر ارز ترجیحی لغو نمی شد، شرایط خوب بود اما تورم آن زیاد بود. بالاتر از قیمتش وضعیت کنونی – وضعیت جاری. در صورت تداوم استفاده از ارز ترجیحی در سال جاری، بیش از ۲۰ میلیارد تومان از این نوع ارز مورد نیاز است. صرفه جویی در این مقدار ارز بسیار سخت بود و مشکلات زیادی ایجاد کرد، اما در دراز مدت حذف آن به نفع محصول است.

ساداتی نژاد افزود: تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باید برای عبور از این شرایط به یکدیگر کمک کنند تا تولیدکنندگان بدانند که مورد احترام مردم هستند. امروز هزینه کشتی سویا ۱۳۰۰ میلیارد تومان است و تلاش می کنیم در سرمایه در گردش محصول صرفه جویی کنیم و خرید تضمینی مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز داشته باشیم.

کارخانه برای دریافت تسهیلات نیازی به استعلام ندارد

وی با بیان اینکه تولیدکننده برای دریافت تسهیلات نیازی به استعلام ندارد خطاب به مسئولان بانک کشاورزی توضیح داد. آران بیدگل تاکید کرد: تسهیلات کامل باید ظرف یک هفته به تولیدکنندگان پرداخت شود. برای کاشان و آران و بیدگل در سفر رئیس جمهور تصمیمات خوبی برای درخواست سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این منطقه اندیشیده شد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به امکانات دریاچه نمک تاکید کرد: در بحث دریاچه نمک، پرورش شتر و کویر برنامه های خوبی تدارک دیده شده است و از سوی دیگر جنگل ها. کوه باید حفظ شود اما مانع توسعه نشود و مسئولان باید در این زمینه برنامه داشته باشند.

سادات نژاد افزود: درخواست های مربوط به راه، دانشگاه فرهینجیان، ادارات کل کشور و کارخانه لبنیات و همچنین پیگیری ها پیگیری می شود. آران بدگل شهری استثنایی است و انرژی های مختلف انسانی و طبیعی آن منحصر به فرد است که برای توسعه منطقه، وحدت و همبستگی موجود و پرهیز از اختلاف باید حفظ شود.