خبرگزاری مهر: انفجارهای صبحگاهی در بصره، جنوب عراق، اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، برخی منابع عراقی از وقوع ۳ انفجار در شهر بصره در جنوب عراق خبر دادند و گفتند این انفجارها بامداد سه شنبه بخش هایی از بصره را لرزاند.

در همین راستا گفته شد که هدف این بمب گذاری ها مقر فرماندهی بوده استشلوغ جمعبصره بود.

پس از انفجارها، صدای تیراندازی متناوب از سمت شهرک طنین انداز شدهیپنوتیزمشنیده شد و برخی منابع اعلام کردند: حداقل ۸ راکت کاتیوشا در نزدیکی مجموعه ساختمان ها و تأسیسات ریاست جمهوری در بصره سقوط کرد و پس از آن جمعیت جمع گروه ها و گروه های تروریستی مسلح به این حملات پاسخ می دهند.

اگرچه گزارش های اولیه حاکی از اصابت حداقل ۴ موشک کاتیوشا به این منطقه بود هیپنوتیزم در بصره، اما بعداً اعلام شد که تعداد راکت‌های کاتیوشا به مجموعه کاخ ریاست‌جمهوری بصره شلیک شده به ۱۴ فروند و در جریان این حملات تروریستی به که آن را و ساختمان در دوران ریاست جمهوری بصره دست کم ۱۲ نفر کشته و زخمی شدند.

انفجارها و حملات در بصره همزمان با تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت عراق صورت گرفت. در بیانیه سازمان ملل متحد در این بارداری گفته می شود شورای امنیت روز سه شنبه در نیویورک جلسه ای درباره وضعیت عراق برگزار خواهد کرد.

وی در این بیانیه اعلام کرد که در این نشست «جنین» هانس قلبنماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق آخرین تحولات عراق را گزارش خواهد کرد.

شایان ذکر است طی ماه های اخیر پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق و اعلام نتایج آن، با وجود گذشت نزدیک به ۱۰ ماه، جریان های سیاسی عراق هنوز بر سر موضوع تشکیل دولت جدید به توافق نرسیده اند. . این موضوع همچنین با اغتشاشات بسیاری در صحنه عراق مرتبط بود که آخرین آن در ابتدای این هفته صدها عراقی را در بغداد و بصره مجروح کرد.

از سوی دیگر، حملات تروریستی در بصره با توجه به شکست گروه های تروریستی از جمله دولت اسلامی و تضعیف شدید آنها در عراق صورت می گیرد. این در حالی است که در ماه های اخیر پس از شکست داعش در عراق، بقایای و هسته های خفته این گروه تروریستی همچنان با حمایت برخی از طرف های خارجی در تلاش برای ادامه فعالیت های تروریستی خود هستند.