خبرگزاری مهر: اضطراب بارداری منجر به زایمان زودرس می شود اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی بر اساس این یافته، محققان توصیه می کنند که پزشکان زنان باردار را از نظر اضطراب در سه ماهه اول و سوم غربالگری کنند.

دکتر کریستین دانکال نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا در سانتافه گفت: “اضطراب بارداری یک وضعیت روانی اجتماعی قدرتمند است که ممکن است بر نتایج زایمان تاثیر بگذارد.” این روزها علائم افسردگی در بسیاری از مراکز کلینیک در سراسر جهان برای جلوگیری از عوارض افسردگی پس از زایمان برای مادران و کودکان مورد ارزیابی قرار می گیرد. “مطالعات نشان می دهد که ما باید اضطراب را در زنان باردار نیز ارزیابی کنیم.”

محققان قبلاً دریافته بودند که از هر چهار زن باردار یک نفر علائم اضطراب بالا را دارد و این اضطراب می تواند یک عامل خطر برای زایمان زودرس باشد. دانشمندان همچنین اضطراب را در زمان‌های مختلف بارداری اندازه‌گیری کرده‌اند، زیرا می‌دانند که سه ماهه دوم رایج‌ترین زمانی است که زنان بیشترین اضطراب را تجربه می‌کنند.

برای بررسی این اثرات متفاوت زمان و نوع اضطراب، محققان داده های ۱۹۶ زن باردار را تجزیه و تحلیل کردند.

در طول سه ماهه اول و سوم بارداری، محققان زنان را از نظر معیارهای مختلف اضطراب بررسی کردند.

محققان دریافتند که اضطراب در سه ماهه سوم به شدت با زایمان زودرس مرتبط است، اما اضطراب عمومی در سه ماهه اول نیز خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.

محققان گفتند که یافته ها نشان می دهد که برای پزشکان مهم است که زنان را از نظر اضطراب فراگیر در اوایل بارداری غربالگری کنند، همانطور که برای افسردگی انجام می دهند، و زنان با نمرات بالا باید در طول بارداری تحت نظر باشند.