خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، «آقای روح الله لطیفی» وی در خصوص تجارت با کشورهای آفریقایی نیز گفت: صادرات ایران به کشورهای آفریقایی در سال ۱۴۰۰ به ۵۰ کشور از ۵۵ کشور این قاره صادر کردیم و این میزان صادرات از نظر تعداد صادرات خوب است اما از نظر میزان صادرات حجم صادرات». به این قاره، این حجم صادرات تنها ۲.۵ درصد از کل صادرات در سال ۱۴۰۰ به کشورهای آفریقایی نامطلوب است.

وی افزود: این میزان نسبت به وسعت جغرافیایی این قاره، جمعیت و دور بودن آن نسبت به برخی قاره های دیگر به جمهوری اسلامی ایران و سهولت حمل و نقل و حمل و نقل نامطلوب است و فرهنگی، زبانی (تانزانیا) و حتی داریم. قومیت ما مذهبی هستیم به دلیل ارزان بودن کالای ایرانی و فاصله کم صادرات ما باید بیشتر از این مقدار باشد.

اللطیفی تاکید کرد: سال گذشته ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۳۹۹ تن کالا به ارزش ۱۹۹ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۱۵۰ دلار به کشورهای آفریقایی صادر کردیم که غنا ۵۸۶ هزار تن به ارزش ۳۵۳ میلیون دلار خریداری کرد که اولین آن آفریقای جنوبی با ۲۵۴ میلیون دلار بود. نیجریه ۱۲۵ میلیون دلار موزامبیک ۹۸ میلیون دلار چهارم، کنیا ۷۷ میلیون دلار پنجم، سودان ۷۳ میلیون دلار ششم، الجزایر ۶۷ میلیون دلار هفتم، تانزانیا ۵۵ میلیون دلار، سومالی با ۲۹ میلیون دلار نهم، عاج و ساحل با ۱۵ میلیون دلار در جایگاه دهم و پس از آن اتیوپی قرار دارند. لیبی، مصر، مراکش، جیبوتی، مولداوی، ماداگاسکار، سنگال و اوگاندا.

سخنگوی گمرک گفت: مجموع صادرات ایران به ۵۰ کشور آفریقایی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.

لطیفی در خصوص واردات از کشورهای آفریقایی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ تنها از ۱۸ کشور آفریقایی به ارزش ۶۰ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۹۵۹ دلار و از نظر وزنی تنها ۶۵ هزار و ۲۲۸ تن واردات داشتیم که تانزانیا ۴۴ تن به فروش رساند. ۱ میلیون و ۷۰۶ تن کالا به ارزش ۱۴ میلیون و ۶۵۶ هزار دلار در رتبه اول، غنا ۷ میلیون و ۴۷۳ هزار دلار، اتیوپی ۷ میلیون و ۲۵۶ هزار دلار، آفریقای جنوبی ۶ میلیون و ۴۴۵ هزار دلار، کنیا ۶ میلیون و ۳۰۳ هزار دلار و سیشل با چهار میلیون دلار، زیمبابوه با سه میلیون و ۸۵۱ هزار دلار، سوازیلند با سه میلیون و ۷۱۱ هزار دلار و مصر با سه میلیون و ۵۷۸ هزار دلار مهمترین کشورهای مبادله با ایران بودند.