خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، عیسی زریبور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه «جهان آرا» گفت: برای تامین اینترنت مورد نیاز دولت و شبهه عدم تامین پهنای باند از سوی دولت مشکلی نداریم. نادرست است.” در حال حاضر بخش بزرگی از اتصال دریایی ما به اینترنت جهانی قطع شده است، اما به دلیل اقدامات عمدی، کاربران متوجه این مشکل نشدند. تا مهرماه ۷۰ درصد ظرفیت کل اینترنت کشور افزایش می یابد و سرعت بهبود می یابد. در ده سال گذشته اینترنت ثابت توسعه نیافته و مردم به اینترنت موبایل روی می آورند، اما این شبکه محدودیت هایی دارد.
برنامه ما توسعه یک شبکه پایدار و پوشش ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری در مدت سه سال با سرعت چند صد مگابیت بر ثانیه است. سرعت اینترنت در ایران نسبت به گذشته کاهش نیافته، اما متناسب با نیاز افزایش نیافته است. ما فناوری اطلاعات را یک فرصت می بینیم. دولتی که می خواهد فیبرهای نوری را وارد خانه های مردم کند، به دنبال کاهش سرعت نیست. زمانی که من این کار را آغاز کردم، ۵۰۰ هزار پورت فیبر نوری در کشور وجود داشت و اکنون این تعداد به ۱.۵ میلیون رسیده است. به من در نوامبر، ۸.۵ میلیون بندر متعهد شد و کار در ۹ هاب منطقه ای آغاز شد. از سال ۹۵ تا ابتدای امسال افزایش تعرفه ای در ارتباطات سیار نداشتیم اما حداقل قیمت و سقف مشخص بود. در این دولت بسته‌های زیر سقف قیمت را تغییر داده‌ایم، اما با افزایش تعرفه‌ها مخالف بوده‌ایم مگر اینکه کیفیت آن افزایش یابد.

وی افزود: شورای عالی دستگاه های فضای مجازی را موظف کرده تا فضای امن و مفیدی را برای کودکان در اینترنت فراهم کنند. والدین می توانند با استفاده از کد دستوری برگشت پذیر، در محیطی امن وارد اینترنت سیم کارت شوند. دستگاه های فرهنگی محتوای سفید را تعریف می کنند. یک میلیون سیم کارت نیز برای کودکان در نظر گرفته شده است.

زرهبور تاکید کرد: من مسئول فیلترینگ نیستم، اما به دنبال شکاف هایی هستیم که مثلا برخی سایت ها و پلتفرم های فیلتر شده را برای گروه هایی که نیاز دارند باز کنیم. دولت به دنبال قطع اینترنت نیست، بلکه باید به پلتفرم های اصلی خود نیز نگاه کنیم. از سپتامبر سال گذشته، به دنبال اصلاح طرح حفاظت من بودم مردم هیچ کدام را تایید نمی کنند سیاست گذاران آنها به دنبال قطع اینترنت نیستند، اما ما باید فضای امن و منظمی را برای فضای مجازی ایجاد کنیم، مثل همه جای دنیا.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: تعرفه پستی از سال ۱۳۹۷ تاکنون افزایش نیافته است. در حالی که شرکت بر اساس درآمد و هزینه اداره می شود و اگر می خواستیم نرخ تورم را بررسی کنیم باید تعرفه را ۱۲۰ درصد افزایش می دادیم و اگر فردی بیش از ۴۰ درصد افزایش نرخ را پرداخت می کرد، برمی گشتیم. مقدار.

وی گفت: به زودی زیرساخت های لازم برای ارسال پیامک توسط تمامی دستگاه های دولتی با یک سرشماری همان به عنوان نام ارائه شده است، نه عدد. شبکه ملی اطلاعات چیزی نیست جز شبکه ای پرسرعت و امن که از طریق آن خدمات مختلفی به مردم ارائه می شود. دو غول از این شبکه ساختند، یکی برای ادمین ها که امکانش نیست و یکی برای افرادی که در صورت پیاده سازی از شما محافظت می شود!