خبرگزاری مهر: آمریکا از تحریم غذا و داروی ایران، اخبار ایران و جهان خودداری کردبه گزارش خبرگزاری مهر، زهرا ارشادی، سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد: آمریکا تنها به دنبال اجرای دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری نیست. بین المللی قوه قضائیه از تحریم غذا و داروی ایرانی خودداری می‌کند، اما با اعمال دور جدید تحریم‌ها به‌ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا، عمداً تعهد خود را در اجرای این دستور زیر پا گذاشته است.

سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در مورد روند فعالیت دیوان پین بین المللی قوه قضائیه توضیح داد.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: در حال حاضر پرونده هایی در دادگاه داریم بین المللی عدالت دخیل است. یکی از این پرونده ها با عنوان «برخی دارایی های ایرانی» مربوط به دارایی های توقیف شده نهادها، شرکت ها و مقامات دولتی ایرانی در دادگاه های ایالات متحده است. متاسفانه نتیجه اقدامات مجازقوه مجریه و قضایی آمریکا در راستای نقض آشکار اصول حقوق بین الملل بین المللی در نتیجه سلب مصونیت از صلاحیت و اعدام دولت ایران و برخی نهادهای ایرانی، پرونده‌هایی علیه دولت جمهوری اسلامی ایران و برخی نهادها، شرکت‌ها و مقامات دولتی ایرانی در دادگاه‌های آمریکا تشکیل شد که پس از آن حدود ۱.۸ میلیارد دلار در راستای اجرای این دستورات، دارایی های ایران از جمله دارایی های بانک مرکزی مسدود شد.

وی افزود: با توجه به اینکه سیاست های قانونگذاری، اجرایی و قضایی آمریکا علیه یک کشور مستقل، مؤسسات، شرکت ها و دارایی های آن غیرقانونی بوده و ناقض بسیاری از مفاد معاهده وفاداری، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی ۱۹۵۵ است، ایران در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۶ (۲۵ ژوئن ۲۰۱۶) با دادخواست دادگاه بین المللی قوه قضاییه علیه ایالات متحده آمریکا شکایت کرد و اعلام کرد که ایالات متحده با مصادره نزدیک به ۱.۸ میلیارد دلار از دارایی های ایران در ایالات متحده، توافقنامه اعتماد را نقض کرده است.

و ایرشیدی افزود: دادگاه در بهمن ماه ۱۳۹۷ صلاحیت تصمیم گیری را دارد گرفتن درخواست جمهوری اسلامی ایران در پرونده مربوط به «منشأ ایرانی خاص» (جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات متحده آمریکا) را تأیید کرد. جلسات رسیدگی به ماهیت این پرونده از ۱۹ تا ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شد و پرونده در حال حاضر در حال بررسی و رسیدگی است.

وی خاطرنشان کرد: مورد دیگر پس از خروج یکجانبه آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک و تصمیم غیرقانونی این کشور برای اجرای مجدد و اجرای کامل و حتی اجرای یکسری اقدامات قهری و محدودکننده یکجانبه برای هدف قرار دادن مستقیم ایران است. یا غیر مستقیم شرکت ها و شهروندان ایرانی و غیره، جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشت تا پرونده دیگری را بر اساس معاهده مودت ۱۹۵۵ علیه ایالات متحده در دادگاه مطرح کند.

سفیر و معاون نماینده کشورمان افزود: دادگاه در عین حال در پاسخ به درخواست جمهوری اسلامی ایران دستور موقت صادر کرد و طی آن به اتفاق آرا از آمریکا خواست تا هرگونه مانعی را بر سر راه واردات رفع کند. کالاهای غذایی و کشاورزی، داروها و تجهیزات پزشکی و همچنین قطعات یدکی، تجهیزات و خدمات مرتبط لازم برای ایمنی هوانوردی ملی (غیرنظامی). همچنین به ایالات متحده دستور داد تا از صدور مجوزها و مجوزهای لازم برای رفع این موانع، و تا حدی که در مورد کالاها و خدمات ذکر شده در بالا قابل اجرا باشد، اطمینان حاصل کند. علامت مربوط، پرداخت ها و سایر نقل و انتقالات وجوه بانکی نباید مشمول هیچ گونه محدودیتی باشد. اما متأسفانه آمریکا تاکنون از اجرای حکم دادگاه خودداری کرده و علاوه بر این، با اعمال دورهای جدید تحریم‌ها به‌ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا، عمداً تعهد خود را در اجرای این دستور نقض کرده است.

ارشادی گفت: این در حالی است که دادگاه در بند ۱۰۰ دستور خود مجدداً تأیید کرده است که “احکام مربوط به انتصابات دارای اثر الزام آور است”. و در نتیجه، برای هر یک از طرفین متاثر از اقدامات موقت، تعهدات قانونی بین آنها بین المللی ایجاد کردن مایو در هر صورت، جمهوری اسلامی ایران بارها به دیوان تذکر داده است که ایالات متحده به این دستور عمل نخواهد کرد. ایجاد مسئولیت بین آنها. بین المللی این دولت است. لازم به ذکر است که دادگاه ایرادات اولیه ایالات متحده را رد کرد و همچنین صلاحیت رسیدگی به پرونده را تعیین کرد. در مورد روند رسیدگی به این پرونده باید بگویم که آمریکا لایحه دفاعیه خود را به دادگاه تقدیم کرده و ایران نیز در حال آماده سازی پاسخ آن است که باید تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ به دادگاه ارائه شود.