“حاشیه نشین”: زنان در برخی اقدامات واکسیناسیون از مردان پیروی می کنندلندن (AP) – با قطره قطره شدن واکسن های کرونا در برخی از فقیرترین کشورهای آسیا ، آفریقا و خاورمیانه ، …

لندن (AP) – با نشت واکسن های کرونا در برخی از فقیرترین کشورهای آسیا ، آفریقا و خاورمیانه ، داده ها نشان می دهد که برخی از زنان به طور مداوم مفقود شده اند ، در تصویری دیگر از نحوه توزیع نامناسب دوزها در سراسر جهان.

کارشناسان نگرانند که زنان آفریقایی کمترین واکسن در سطح جهان را داشته باشند ، عمدتا به دلیل اطلاعات غلط گسترده و بدبینی واکسن در سراسر قاره. اما مسائل مربوط به دسترسی به واکسن ها و نابرابری جنسیتی بسیار بیشتر از آفریقا است ، زیرا زنان در جوامع فقیر در سراسر جهان با موانعی از جمله تعصب فرهنگی ، فقدان فناوری و لیست اولویت های واکسن که شامل آنها نمی شود روبرو هستند. و در حالی که داده های جهانی در مورد جنسیت در توزیع واکسن در بسیاری از نقاط وجود ندارد ، مقامات موافقند که زنان به وضوح در برخی نقاط از مردان عقب هستند و این مسئله برای غلبه بر همه گیری همه گیر باید در جهان مورد توجه قرار گیرد.

کلر ونهام ، استادیار سیاست های بهداشت جهانی در دانشکده اقتصاد لندن ، می گوید: “اگر زنان با نرخ مشابهی مانند مردان واکسینه نشوند ، بیشتر به حاشیه می روند.” “این تنها موردی است که در آن آنها از جامعه حذف شوند.”

اینکه آیا زنان زودتر به واکسن دسترسی پیدا می کردند ، اغلب بر اساس نحوه تجویز اولین دوزها توسط کشورها تعیین می شد. سارا هاوکس ، که سیستم جهانی ردیابی اطلاعات کروناویروس بر اساس جنسیت در دانشگاه کالج لندن را اداره می کند ، خاطرنشان کرد که پاکستان و دیگر کشورها به گروه هایی مانند ارتش و کارگران مهاجر اولویت داده اند که احتمالاً به تداوم شکاف جنسیتی جنسیت کمک می کند.

بر اساس آمارهای اولیه جمع آوری شده توسط دولت ها و گروه های غیردولتی ، در مناطق عمیقا محافظه کار و فقیر هند و تیمور شرقی ، زنان تنها حدود 35 درصد واکسن ها را دریافت کردند.

دکتر ساشا فهمه ، محقق بهداشت زنان در دانشگاه آمریکایی ، از بیروت ، گفت: در لبنان ، مانند بسیاری از خاورمیانه ، زنان در ابتدا توسط COVID-19 محافظت می شدند ، زیرا به احتمال زیاد از دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی پیروی می کردند.

فهمه گفت: “اما با تغییر الگوهای انتقال در طول زمان ، ما مشاهده کردیم که چون زنان به طور نامتناسب با کارهای خانه سنگینی می کنند و به عنوان مراقب بستگان بیمار عمل می کنند ، تماس ویروسی آنها بسیار افزایش یافته است.” او همچنین خاطرنشان کرد که به دلیل سطح سواد پایین ، زنان به احتمال زیاد اطلاعات موثقی در مورد واکسن ندارند.

نعیما ساداکا ، مادر 36 ساله از شهر سیدون در جنوب لبنان ، گفت که ایمن سازی را در نظر نمی گیرد زیرا معتقد است که در مورد واکسن ها اختلافات علمی وجود دارد. مطالعات متعدد نشان داده است که همه آتش سوزی های COVID-19 که توسط ایالات متحده و اروپا مجاز شده اند ، خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

ساداکا گفت: “من بسیاری از پزشکان را شنیده ام که می گویند واکسن در دراز مدت بی خطر است.” از آنجا که بین دانشمندان در مورد آن اختلاف نظر وجود دارد ، بنابراین بدون آن بهتر است. ”

در بنگلادش ، وابستگی اولیه به فناوری برای تلقیح می تواند زنان را در مراحل اولیه با شرایط نامطلوب مواجه کند. داده های دولتی از اواسط ماه سپتامبر نشان می دهد که در حالی که 8 میلیون مرد دوز دوم واکسن COVID-19 را دریافت کردند ، تنها 6 میلیون زن آن را دریافت کردند. آمارهای ماه گذشته نشان داد که زنان حدود 38 درصد واکسن های کرونا را دریافت کرده اند.

رامش سینگ ، مدیر خیریه CARE بنگلادش ، گفت که او در ابتدا از شکاف جنسیتی گیج شده بود. اما پس از کار بر روی اقدامات COVID-19 در برخی از کارخانه های پوشاک در کشور ، سینگ متوجه شد که اکثر کارگران زن هستند.

وی گفت: “صنعت پوشاک در تمام این مدت در طول همه گیری همه گیر باز بوده است.” به نظر می رسد این امر زنان را بیشتر در معرض خطر قرار می دهد زیرا آنها در معرض دید هستند اما به اندازه کافی محافظت نمی شوند. ”

سینگ همچنین گفت که وقتی بنگلادش تلاش برای واکسیناسیون را آغاز کرد ، ثبت نام عمدتا از طریق یک برنامه تلفن همراه انجام می شد ، بدون در نظر گرفتن بسیاری از زنانی که تلفن همراه ندارند. اگرچه ثبت نام اکنون فراتر از برنامه تمدید شده است ، برخی از زنان روستایی هنوز با موانع بوروکراتیک روبرو هستند.

آکتارا بیگوم ، 22 ساله ، از ناحیه ای در شمال بنگلادش ، از زمان ازدواج با شوهرش در داکا زندگی می کند ، اما مدارک لازم برای ثبت نام برای ایمن سازی را ندارد.

او می گوید: “برای جمع آوری اوراق من ، باید به روستایم برویم.” “اما شوهرم بیکار است ، ما اکنون نمی توانیم به خانه برویم. مطمئن نیستم که بتوانم مدارکم را بگیرم و واکسن بزنم. ”

مقامات پیش بینی می کنند که امشب شکاف جنسیتی در کشورهای فقیر به گروه کلیدی بستگی دارد: کارکنان بهداشتی که 70 درصد نیروی کار بهداشتی جهان را تشکیل می دهند. نظرسنجی های قبلی نشان داده است که زنان نسبت به مردان در سراسر جهان بیشتر نسبت به واکسن ها شک دارند و کارکنان بهداشت نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

چیوما نواکانما ، پزشک بهداشت باروری و جنسی که در لاگوس ، بزرگترین شهر نیجریه کار می کند ، گفت که از شنیدن اهمیت پرستاران برای اهمیت واکسن ها ناامید شده است.

نواکانما می گوید: “داشتن فرزند در اینجا هزینه زیادی دارد ، بنابراین اگر در مورد تأثیر واکسن بر باروری شک دارید ، زنان فقط فکر می کنند حتی یک ریسک کوچک نیز ارزش ندارد.” “و اگر کارکنان بهداشت در مورد واکسن اطمینان ندارند ، پس چرا زنان باید آن را دریافت کنند؟”

___

سارا الدیب از بیروت و العمرون گرجون از داکا ، بنگلادش ، به این گزارش کمک کردند.

حق چاپ © 2021 آسوشیتدپرس. همه حقوق محفوظ است. این مطالب نمی تواند منتشر ، پخش ، نوشته یا توزیع مجدد شود.

دیدگاهتان را بنویسید