جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

این وضعیت پس از تولد بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند.جای دائمی 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین ماهیچه های “شش” به طور کلی غیرطبیعی تلقی می شود و باید درمان شود. این وضعیت معمولاً با درمان مداوم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث تورم شکم می شود.

اگرچه این حالت مزاحم و آزاردهنده است ، اما اغلب در چند ماه پس از تولد از بین می رود. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علامت

اکثر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است در پایان سه ماهه دوم یا سوم علائم داشته باشند. گروهی دیگر تا بعد از تولد متوجه تغییر در شکم نمی شوند.

در دوره پس از زایمان ، مادران تازه مبتلا به جدا شدن روده شکمی باید بتوانند تورم یا تورم قابل مشاهده را در محل جدا شدن ماهیچه های شکم مشاهده کنند.

در عوض ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

تورمی که از وسط شکم عبور می کند ، زمانی که شکم درگیر یا منقبض می شود ، بیشتر نمایان می شود.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکلات در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمون های آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در آرامش بافت ها نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است جدا شدن جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند عبارتند از:

سن مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

پسر بزرگ

وظایف دوم یا بیشتر

دو یا چند کار

اگرچه جدایی شکمی در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یا مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند وزنه.

نوزادان گاهی جدا شدن شکم را تجربه می کنند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تشخیص می دهد که آیا شما یک جدایی شکمی دارید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی از پزشکان از سونوگرافی یا سی تی برای تشخیص کمک می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی تجویز می شود که برای درمان و ترمیم جدایی طراحی شده است.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در مورد تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و می تواند جدایی را تا بهبود کامل تشدید کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از بارداری بازگردد ، زیرا استرسی که در دوران بارداری تحمل می شود هرگز نمی تواند به طور کامل ترمیم شود.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است نیاز به جراحی باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی منجر به فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در بهبود جداسازی شکم مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای سهولت جدا کردن روده شکم کافی نیست.

در این مورد ، جراحی شکم یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک عصبی عضلانی الکترومغناطیسی

این یک درمان غیرجراحی بالقوه در حال ظهور است که می تواند از نظر زیبایی در جداشدن روده شکم کمک کند. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی ماهیچه های عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان مفید است ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم تجویز شده است.

جدایی شکمی مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

پیچ خوردگی شکم

هر ورزشی که مستلزم نشستن روی دست و زانو بدون حمایت یا قدرت شکمی است.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث تورم معده می شود (مانند مانور والسالوا)

خم شدن به عقب ، کشش شکم

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نمی شود)

تمرینات جداسازی شکم مجاز

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با جداسازی شکم با خیال راحت انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (که معمولاً روی زانوها کشیده می شود) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به ستون فقرات فشار داده می شود و برای دوره های طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت ها روزانه 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و شیب لگن نیز مفید است.

بسیار مهم است که این حرکات را در شکل مناسب انجام دهیم. به همین دلیل بهتر است با یک فیزیوتراپیست که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، توصیه می کنیم قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند:

برخی از کارشناسان اتصال دستگاه ها (اساساً یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکمی شما را التیام بخشد و همچنین شکم شما را تقویت نمی کند.

جداسازی شکم و کمربند

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جداسازی شکمی می تواند شکم را پس از تولد نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر دچار پارگی شکم هستید ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از تولد احساس قویتر و مطمئن تری در بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی وی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات مراقبت در منزل و مراقبت های بهداشتی ، آماده خدمت رسانی به شهروندان جدید عزیز خود با کادر مجرب و متخصص خود می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال ، همواره خدمات را با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و مراقبت های بهداشتی ارائه کرده و آسایش و امنیت عزیزان را در اولویت اصلی خود قرار داده است. به

برای دریافت اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید