تیمبوکتو مالی با کاهش نیروهای نظامی فرانسه از جهادگران می ترسدتیمبوکتو ، مالی (AP) – نه سال از زمانی می گذرد که افراط گرایان اسلامی در شمال مالی زهرا عبدو را به اتهام …

تیمبوکتو ، مالی (AP) – نه سال از زمانی می گذرد که افراط گرایان اسلامی در شمال مالی زهرا عبدو را به اتهام نشان دادن موهایش و پوشیدن لباسی که به گفته او بسیار تنگ بود ، دستگیر کردند.

شبه نظامیان القاعده که این مرکز بیابانی شگفت انگیز را در سال 2012 به دست گرفتند ، عبدو را در حضور جمعیت در محله وی شلاق زدند. زنان مسن سعی کردند تازیانه را متوقف کنند ، اما توسط افراط گرایان آنها را متوقف کردند.

او می گوید: “ده ها مژه در مقابل جمعیت زیادی دریافت کردم و از درد بیهوش شدم.” “این برای من یک تحقیر کامل بود. مدت ها در حضور مردم محله ام شرمنده بودم. ”

او می گوید که تروما هنوز او را عذاب می دهد. نگرانی او از زمانی افزایش یافته است که فرانسه در ژوئیه اعلام کرد که 5000 سرباز خود را در مالی تا سال 2022 به نصف خواهد رساند. پس از سال ها رهبری مبارزه با جهادی ها در شمال مالی ، ارتش فرانسه پایگاه های خود را در تیمبوکتو و دیگر مراکز از شمال بسته است.

با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان ، عبدو می گوید که می ترسد تنها زمانی باشد که افراط گرایان رهبر تیمبوکتو و دیگر شهرهای شمال مالی را به عقب برگردانند.

او که اکنون در سی سالگی است و هنوز با بی خوابی دست و پنجه نرم می کند ، می گوید: “من می ترسم در سال 2012 نیز همین اتفاق بیفتد.” “به همین دلیل ، من دیپلم لیسانس را نگرفتم ، خیلی ضربه خوردم. من می خواستم تجارت بخوانم ، تجارت کنم.

“حتی در حال حاضر من در پای خود درد دارم. من فکر می کنم یک تکه شیشه از آن روز هنوز آنجا نگهداری می شود. “

برای قرن ها ، تیمبوکتو مرکزی برای دانشمندان اسلامی بوده است که عموماً از اسلام معتدل استفاده می کردند. در سال 2012 ، باند جدیدی از افراط گرایان ، بسیاری از الجزایر مستقر شدند و از عدم حضور دولت مالی در شمال استفاده کردند.

به زودی ، افراط گرایان شروع به تفسیر دقیق قوانین شریعت اسلامی کردند ، زنانی مانند عبدو را شلاق زدند و دست سارقان متهم را قطع کردند. مانند طالبان در افغانستان ، ستیزه جویان در مالی ، معروف به انصار دین ، ​​اماکن فرهنگی تاریخی را که به گفته آنها بت پرست بودند ، هدف قرار دادند و مقبره های باستانی گرانبهایی را که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده بود ، نابود کردند. آنها همچنین موسیقی را ممنوع کردند.

زنان ملزم به پوشیدن حجاب برای پوشاندن سر خود بودند و دختران دیگر در کلاس درس با پسران آموزش نمی دیدند.

بر خلاف افغانستان ، حکومت افراط گرایان در شمال مالی کوتاه بود – فرانسه تنها یک سال بعد مداخله نظامی کرد که باعث شد انصار دین از تیمبوکتو و دیگر شهرهای شمالی در اوایل سال 2013 مجبور شود. در همان سال ، یک زن به عنوان معاون نمایندگی انتخاب شد. تیمبوکتو در مجلس شورای ملی مالی.

اما افراط گرایان اسلامی هرگز به طور کامل شکست نخورده اند و در صحرا پراکنده شده اند و از آنجا دهها حمله به ارتش مالیا و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد را آغاز کرده اند.

ساکنان تیمبوکتو می گویند که شبه نظامیان از حومه شهر فاصله چندانی ندارند – آنها مردانی با ریش بلند را در کامیون های تویوتا هایلوکس نزدیک خود دیده اند. آنها می گویند برخی از تندروها برای خرید در بازار به شهر می آیند ، اما هیچ کس از ترس قصاص جرات نمی کند آنها را گزارش کند.

هنگامی که فرانسه نیروهای خود را از تیمبوکتو خارج می کند ، این شهر همچنان توسط نیروهای مالی و حدود 800 نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد ، که اکثراً از بورکینافاسو هستند ، محافظت می شود. ارتش فرانسه اعلام کرد پایگاه های فرانسوی در تسالیت و کیدال نیز بسته خواهد شد.

شهردار تیمبوکتو ، ابوباکرین سیسه ، نارضایتی خود را از تصمیم فرانسه برای پایان عملیات بارخان پنهان نمی کند.

سیسه گفت: “نیروهای امنیتی و دفاعی ما از وضعیت امنیتی تیمبوکتو غرق شده اند و عقب نشینی نیروهای متحد مانند بارخان یک خلأ ایجاد می کند که هر گروه مسلح می تواند آن را پر کند.”

در هشت سالی که افراط گرایان به بیابان فرار کردند ، زندگی تقریباً مانند گذشته به تیمبوکتو بازگشت. مقبره های تخریب شده بازسازی شده است ، موسیقی از سر گرفته شده است و رویدادهای فرهنگی هر آخر هفته دوباره برگزار می شود.

خروج قریب الوقوع سربازان فرانسوی باعث ترس افراد در تیمبوکتو می شود که می خواستند شهر وضعیت خود را به عنوان یک مقصد گردشگری بین المللی محبوب بدست آورد.

سالهاست که شهر و منطقه پیرامون آن هر ماه در ژانویه جشنواره موسیقی محلی برگزار می شود که موسیقی دانان سراسر جهان را به خود جذب کرده است. و قبل از اینکه افراد افراطی ربودن خارجی ها را برای باج شروع کنند ، صدها کوهنورد در اینجا جمع شدند و جلوی تابلو شهر عکس گرفتند ، زیرا تیمبوکتو مترادف یک سر زمین است.

صلاحا مایگا ، مروج جوان جشنواره موسیقی محلی که با اجرای فرهنگی به آشتی دامن زده است ، می ترسد که خروج فرانسه “همه چیزهایی را که از سال 2012 بازسازی شده اند” خراب کند.

وی گفت: “حتی امروز نیز ارتش بیش از 30 کیلومتر خارج از شهر تیمبوکتو کنترل ندارد و 80 درصد از سرزمین های اطراف تیمبوکتو تحت کنترل گروه های جهادی است.”

این عقیده ای است که عبدو ، زن جوانی که در سال 2012 مورد شلاق عمومی قرار گرفت ، به اشتراک گذاشت. او كه ازدواج كرده است ، گفت كه آرزو دارد بچه دار شود ، اما نگران این است كه اگر افراط گرایان كنترل تیمبوكتو را به دست آورند ، چگونه زندگی خواهند كرد.

او می گوید: “جهادی در حال حاضر اینجا در تیمبوکتو هستند ، فقط آنها قدرت رهبری شهر را ندارند.” اگر نیروهای نظامی کافی در تیمبوکتو وجود نداشته باشد ، تندروها قطعاً باز خواهند گشت. “

___

کریستا لارسون ، نویسنده آسوشیتدپرس از داکار ، سنگال ، مشارکت کرد.

حق چاپ © 2021 آسوشیتدپرس. همه حقوق محفوظ است. این مطالب نمی تواند منتشر ، پخش ، نوشته یا توزیع مجدد شود.

دیدگاهتان را بنویسید