توله پلنگ ایرانی نمی تواند به پارک ملی توران برود


ویکتور دامپزشک یوزپلنگ ایرانی شش ماهه گفت: هیچ حیوانی که در اسارت متولد شده توانایی رهاسازی در طبیعت را ندارد. پرز مشکل جسمی شدیدی ندارد اما دندان های دائمی او هنوز ظاهر نشده اند.

توله پلنگ ایرانی نمی تواند به پارک ملی توران برود

به گزارش تایمز، دامپزشک پیروز بابک بوستانی؛ پلنگ آسیایی و کودک «ایران» درباره آخرین وضعیت جسمانی و سلامتی پیروز گفت: پیروز حدود شش ماهه است و روزانه دو بار سلامت او بررسی و ارزیابی می شود. پیروز در واقع یکی از یوزپلنگ هایی است که ما بیشترین اطلاعات پزشکی را درباره آن داریم.

وی افزود: وزن، دمای بدن، نوع غذا، وضعیت بستر، کیفیت ادرار و سلامت دهان و دندان در پیروز به طور مداوم کنترل و ارزیابی می شود.

و این دامپزشک ادامه داد: رشد بروس پشت رشد پلنگ های پرورش یافته در طبیعت است زیرا در اسارت پرورش یافته است. بر این اساس دندان های شیری او هنوز جایگزین دندان های شیری او نشده اند. این در حالی است که ۵۰ درصد از دندان های دائمی او باید تا کنون ظاهر شده باشند.

بوستانی با اشاره به اینکه وزن پرز حدود ۵ کیلوگرم کمتر از سرعت رشد طبیعی وی است، گفت: البته این موضوع خطری برای او ندارد و پرز از نظر جسمی مشکل شدیدی ندارد.

در پاسخ به این سوال چندی پیش اعلام شد پیروز برای زندگی در طبیعت در منطقه توران رها شده است. آیا این موضوع را تایید می کنید؟گفت: هیچ حیوانی که در اسارت به دنیا آمده است توانایی رهاسازی آن را ندارد. اگر برنامه مدونی برای آزادی او وجود نداشته باشد، قطعا کار بسیار سختی خواهد بود.

باستانی گفت: بر این اساس پروز را حتی در پارک ملی توران هم نمی توان رها کرد.

این دامپزشک با اطمینان از اینکه تغذیه و درمان پیروز مشکلی از نظر اعتباری ندارد، خاطرنشان کرد: من به عنوان دامپزشک به همراه یک دامپزشک آفریقایی مسئولیت سلامت پیروز را بر عهده داشتیم و شهرداری علیرضا از این یوزپلنگ در پارک پردیسان مراقبت می کرد.

به گفته باغبان، متوسط ​​طول عمر پلنگ در اسارت، اگر به درستی نگهداری شود، حدود ۱۵ تا ۱۶ سال است که طبیعتاً بیشتر از طول عمر طبیعی آنها است. اما قانون طبیعت با مسائلی مانند شکار گاهی باعث می شود عمر این حیوانات حتی به ۵ سال هم نرسد.

وی ادامه داد: البته ناگفته نماند که طبیعت خانواده ها برای حیوانات استرس زا است و این امر ممکن است برای آنها مشکلاتی در قلب، کبد و کلیه ایجاد کند.

این دامپزشک درباره نحوه حفاظت از این پلنگ گفت: ۶ حالت حفاظتی برای پیروس در نظر گرفته شده، دوربین های مدار بسته در حال تکمیل و گسترش است و سلامت این حیوان به صورت ۲۴ ساعته رصد می شود.

قابل ذکر است که پروز پلنگ آسیایی و فرزند «ایران» و «فیروز» است که در ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به دنیا آمد و نماد پلنگ ایرانی شد و این پلنگ تنها توله باقیمانده از این سه فرزند است. از ایران”.