توصیه های رفتاری برای کودکان مبتلا به سرطان


مریم محمدعلی، رئیس گروه روانشناسی موسسه محک در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس گفت: در بررسی نحوه ارتباط با کودکان بیمار «هیچ چیزی» وجود ندارد و شما همیشه به این موضوع آگاه هستید. در تمام تعاملات با والدین و اطرافیان کودک این موارد را رعایت کنید تا آثار منفی رفتار آنها بر فرزندان تأثیر نگذارد.

وی درباره رفتارهایی که نباید در مواجهه با کودک سرطانی رخ دهد، بیان کرد: پس از مواجهه با بیماری کودک، نباید زیاد مورد توجه قرار گیرد. محبت شدید باعث می شود او فکر کند که در موقعیت غیرعادی قرار گرفته است و این رابطه باعث ایجاد حس حسادت، ترحم و همدردی غیرعادی در برادران و خواهرانش می شود. بنابراین توصیه می شود که همه اعضای خانواده در طول روند درمان رفتار بسیار عادی داشته باشند.

رئیس گروه روانشناسی موسسه ماهک با بیان اینکه انجام آزمایشات زیاد، بستری شدن، دریافت داروهای شیمی درمانی و … کودک را فردی حساس، زودرنج و آسیب پذیر می کند، افزود: در این صورت رفتار منطقی توام با مهربانی است. و همدلی با شفاف سازی وضعیت همچنین ارائه توضیحات کامل در مورد روند درمان توصیه می شود.

محمدعلی گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های کودکان سرطانی عدم پذیرش آنها در جمع های دوستانه و همکلاسی ها است و اطلاع رسانی به دوستان صمیمی از وضعیت آنها کمک می کند تا مانند گذشته در این گروه ها قرار گیرند. این به روند بهبودی کمک زیادی می کند.
وی ادامه داد: مراجعه مکرر به بیمارستان و دریافت دارو باعث می شود کودک خود را مانند هم سن و سال هایش نبیند. به خصوص اگر به دلیل طولانی شدن دوره درمان مجبور بود برای مدت طولانی از مدرسه غیبت کند. این امر اعتماد به نفس کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و برای تسهیل در روند درمان و حفظ اعتماد به نفس بیمار، بهتر است در این مسیر از روانپزشکان کمک بگیرید.

رئیس واحد روانشناسی شهرستان ماهیک با بیان اینکه اگر درمان بیماری با تغییرات ظاهری همراه باشد مهم ترین چالش کودک پذیرش مجدد او در گروه های دوستانه خواهد بود، تاکید کرد: در این صورت بهتر است او را در گروه هایی متشکل از بیماران قرار دهید.

محمدعلی افزود: در این مجالس امثال خود را می بیند، با آنها ارتباط برقرار می کند و از تجربیات آنها بهره می برد. در این راستا ماهک همواره با استفاده از امکانات مختلف سعی در توجه جدی به این هدف داشته است.

یادآوری: روانشناسان همواره در تلاشند تا با بررسی دانش علوم رفتاری بهترین و به روزترین رویکردها را برای مقابله با کودکان سرطانی در دستور کار خود قرار دهند تا کودکان عقیم شده هم در حین و هم بعد از درمان بتوانند. درمان را متوقف کنید، با آسیب‌های روانی کمتر و قوی‌تر از قبل، برای یک زندگی متعادل آماده شوید.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید