توبیخ بایدن دو وزیر به دلیل اظهار نظر درباره «پیروزی اوکراین در جنگ»


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به دو وزیر خود درباره لفاظی های بیش از حد درباره جنگ اوکراین هشدار داد.

این شبکه نوشت، در ماه آوریل، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع، در جریان سفر به اوکراین، موضع سخت تری در قبال موضع رسمی دولت ایالات متحده اتخاذ کردند که باعث نگرانی بایدن شد.

آستین در این سفر گفت که هدف ایالات متحده نه تنها کمک به اوکراین برای دفاع از خود، بلکه پیروزی در جنگ علیه روسیه است و واشنگتن امیدوار است روسیه را آنقدر تضعیف کند که به کشور دیگری حمله نظامی نکند.

در اوکراین، بلینکن علناً سخنان آستین را تکرار کرد و تیتر اخبار شد. اما به گفته بایدن، آنها بیش از حد پیش رفتند.

این دو وزیر آمریکایی پس از برقراری تماس تلفنی با بایدن، جنوب لهستان را به مقصد برلین و واشنگتن ترک کردند. NBC News به نقل از افراد آشنا با کنفرانس تلفنی اعلام کرد که رئیس جمهور ایالات متحده ابراز نگرانی کرده است که چنین اظهاراتی انتظارات غیرواقعی را برای واشنگتن افزایش می دهد و خطر کشاندن ایالات متحده به رویارویی مستقیم با روسیه را تهدید می کند.

یکی از این منابع گفت: «بایدن متقاعد نشده بود که بلینکن و آستین درباره پیروزی در اوکراین صحبت کرده باشند. سخنرانی را دوست نداشت.

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از هفت مقام کنونی و سابق آمریکا و اروپایی نوشت که مقامات آمریکایی «عملاً نگران» هستند که روند جنگ در اوکراین غیرقابل پیش‌بینی و غیرقابل دفاع است و اظهارنظر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین داغ است. خشن • دست کم گرفتن علنی عدم انتقال بخشی از اوکراین به مصالحه با روسیه.

یک مقام آمریکایی به این شبکه گفت: «مانند برخی از اروپایی‌ها، ما آنها را برای ارزیابی تحت فشار قرار نمی‌دهیم. ما هرگز از آنها نمی خواهیم که سرزمین خود را رها کنند. وی افزود: ما برای یک جنگ طولانی برنامه ریزی می کنیم و مردم آمریکا را برای آن آماده می کنیم و آماده درخواست پول بیشتر از کنگره هستیم.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید