تنش آژانس یهود مذاکرات مسکو و تل آویو شکست خورد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، رسانه های عبری نوشتند که مذاکرات هیئت رژیم صهیونیستی و تیم وزارت دادگستری روسیه در خصوص تشدید اختلافات بین دو طرف بر سر تصمیم مقامات روسی به این ممنوعیت پایان داد. در مورد فعالیت آژانس یهود در مسکو بدون هیچ نتیجه ملموس.

و سایت روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که دو طرف تاریخ دور جدیدی از مذاکرات را مشخص نکرده و یا در مورد آن به توافق نرسیده اند. این نشست در یک “فضای موضوعی” برای بحث در مورد مسائل فنی مربوط به تصمیم روسیه در مورد آژانس برگزار شد.

به گزارش وای نت، اسرائیل معتقد است که «اهمیت این نشست در برگزاری آن است». اما برخلاف انتظارات در تل آویو که دلایل تصمیم مسکو و اقدامات انجام شده در این راستا را می دانستند، طرف اسرائیلی نمی توانست “درک کند روس ها به کجا می روند.”

بر اساس این گزارش، رئیس اداره وزارت دادگستری روسیه در این جلسه حضور داشت که به نمایندگی از روسیه در سطح پایین مسئولیت و نه در سطح تصمیم گیری حضور داشت. از سوی دیگر، ریاست هیئت اسرائیلی را تامار کاپلان، معاون حقوقی وزارت امور خارجه و نمایندگانی از مشاوران حقوقی در شورای وزیران و وزارتخانه های مختلف بر عهده داشتند.

وای نت نوشت که هیأت اسرائیلی قصد داشت پیش از بازگشت به فلسطین اشغالی، جلسات بیشتری با وکلای آژانس یهود در روسیه برگزار کند.

از سوی دیگر، خبرنگار بخش سیاسی سایت عبری «والا» به نقل از یک مقام و مخبر اسرائیلی درباره روند دیدار روسیه و اسرائیل نوشت: «نظر هیئت اسرائیلی مبنی بر اینکه موضوع تنها در این نشست قابل حل است. سطح سیاسی.»

بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه، میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در مسکو با کاپلان، رئیس تیم مذاکره کننده اسرائیلی دیدار و با وی درباره موضوع آژانس یهود گفتگو کرد. دو طرف همچنین در مورد روابط دوجانبه و مسائل بین المللی و منطقه ای مهم برای تل آویو و مسکو گفتگو کردند.

منابع اسرائیلی اعلام کردند همزمان با دیدار تیم مذاکره کننده رژیم صهیونیستی با تیم وزارت دادگستری روسیه، بوگدانوف برای بررسی این پرونده با «الکساندر بن زوی» نیز گفت وگو کرده است. در حالی که روسیه رسماً این دیدار را اعلام نکرده است، VyNet نوشت که این دیدار “به عنوان بخشی از تلاش های دو طرف برای کاهش سطح تنش ناشی از بحران آژانس یهود” انجام شد.

گزارش‌های رسانه‌های صهیونیستی همچنین حاکی از آن است که آیزاک هرتزوگ، رئیس‌جمهور و یایر لاپید، نخست‌وزیر مسکو «از چندین کانال، از جمله از طریق یک میانجی خارجی نامشخص» «مذاکرات آرام» با مقامات مسکو داشته‌اند و این اقدام را دریافت کرده‌اند. ویزای ورود این هیئت اسرائیلی به مسکو “بسیار پیچیده” بود.

پیش از این دادگاه مسکو اعلام کرد که نامه ای از وزارت دادگستری روسیه دریافت کرده است که در آن خواستار ممنوعیت فعالیت آژانس یهود در روسیه شده است. اگر وضعیت به همین منوال پیش برود و دادگاهی که قرار است در ۲۸ مردادماه برگزار شود، رسیدگی به پرونده را آغاز کند، دستور تعطیلی آژانس در روسیه صادر می شود.

روابط بین رژیم صهیونیستی و روسیه پس از جنگ مسکو و کیف تیره شد. مواضع ضد روسی تل آویو و در قالب اظهارات یایر لاپید، نخست وزیر موقت اسرائیل و دیگر مقامات دولتی در حمایت از اوکراین، نارضایتی مسکو را افزایش داد.

چندی پیش، وزارت دادگستری روسیه از یکی از دادگاه های دولتی خواست که فعالیت آژانس یهود در این کشور را متوقف کند. زیرا اسنادی وجود داشت که نشان می داد این آژانس قوانین روسیه را زیر پا گذاشته است. در پی این اعلامیه، یک هیئت صهیونیستی در تاریخ ۵ اوت ماه جاری (۲۷ ژوئیه) برای بررسی پرونده آژانس یهودی “سخنوت” به مسکو سفر کردند.

شورای وزیران رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد که به دستور یایر لاپید نخست وزیر و با هماهنگی مقامات روسی، این هیئت برای دیدار با مقامات روسیه در خصوص بحران فعالیت آژانس یهود عازم مسکو شد.

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید