رژیم لاغری سریع

تقویت سیستم ایمنی با تغذیه خوب

سیستم ایمنی انسان مسئول مبارزه با میکروب ها و ویروس هایی است که می توانند در هر زمانی به بدن ما حمله کنند. در حین انجام امور روزمره با هر تعداد از این مهاجمان میکروسکوپی مواجه می‌شویم، از فردی که در اتوبوس کنارمان نشسته تا دستگیره‌های درهایی که برای رسیدن به دفاترمان باید لمس کنیم، و از طریق کارهایمان و تلفن‌هایمان. آنها روی صفحه‌کلید کامپیوتر قرار دارند که هدفمان ضدعفونی کردن آنهاست – میکروب‌ها همه جا هستند. در بیشتر موارد این میکروب ها را لمس کرده و از سطح به دست منتقل می کنید. شما صورت خود را لمس می کنید، به خصوص بینی یا دهان خود، و آنها اکنون در درون شما هستند. اگر سیستم ایمنی سالم و قوی دارید، تعدادی سلول مختلف برای از بین بردن مهاجم راه اندازی می شوند.

گلبول های سفید کوچک به نام لنفوسیت ها بخش اصلی سیستم ایمنی هستند و از طریق خون و همچنین از طریق مایع لنفاوی حرکت می کنند. لنفوسیت ها به دسته هایی از جمله سلول های B و سلول های T تقسیم می شوند. تفاوت بین این دو نوع سلول در نحوه برخورد آنها با مهاجمان (آنتی ژن) است. سلول های B به آنتی ژن ها کمین می کنند اما نمی توانند به آنها نفوذ کنند، در حالی که سلول های T به سلول های هدف متصل می شوند و سپس سایر اجزای سیستم ایمنی، یعنی سلول های NK و فاگوسیت ها را تحریک می کنند. سلول‌های NK سلول‌های کشنده طبیعی هستند که به هر چیزی که به عنوان یک تهدید تلقی می‌کنند حمله می‌کنند و فاگوسیت‌ها سلول‌های سفید بزرگ‌تری هستند که جسم خارجی را می‌بلعند و هضم می‌کنند. سلول‌های T و B نیز به سلول‌های حافظه تبدیل می‌شوند، که امکان مصونیت دائمی در برابر یک بیماری خاص را فراهم می‌کند – اکنون در صورت مواجهه مجدد، بدن از همان آنتی ژن محافظت می‌شود.

در طول زندگی، بدن تعداد لنفوسیت های خود را می سازد و بازسازی می کند و سلول های اضافی از بین می روند. نیازی به ایجاد یک “ایمنی فوق العاده” در برابر بیماری ها نیست، زیرا بدن شما در انجام همه این کارها به تنهایی قابل توجه است، با این حال، برخی از بیماری ها وجود دارند که خود ایمنی در آنها مورد حمله قرار می گیرد (ایدز شایع ترین آنها است. ) بدن را در برابر انواع عفونت های فرصت طلب باز می گذارد. همچنین بیماری هایی وجود دارند که باعث می شوند بدن به سمت خود حرکت کند. این بیماری های خودایمنی شامل لوپوس و اسکلرودرمی از جمله موارد دیگر است.

چندین مرحله وجود دارد که باید برای حفظ عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن انجام دهید. اینها شامل دریافت تغذیه بهتر، دریافت ویتامین های کافی، استراحت با دوستان، ورزش کافی، خواب کافی و دریافت واکسن آنفولانزا می باشد. تعدادی از محصولات متزلزل وجود دارند که ادعا می کنند به شما کمک می کنند تا سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید، اما در نهایت این سلامت و تندرستی کلی شما است که از همه مهمتر است. همانطور که شما نمی توانید تنها در یک ناحیه از بدن خود وزن کم کنید، نمی توانید فقط روی یک ناحیه از سیستم ایمنی بدن کار کنید و فکر کنید که به هر طریقی سود خواهید برد.

بلوک های سازنده برای سلامتی خوب: تغذیه خوب

تغذیه خوب مانند یک خانه است – قبل از اینکه بتوانید دیوارها و سقف را اضافه کنید باید یک پایه محکم در جای خود داشته باشید. مهم نیست که چه نوع برنامه غذایی را می خواهید دنبال کنید، خواه این رژیم گیاهخواری، گیاهخواری، گوشت و سیب زمینی یا دیگری باشد، باید پایه را بدانید – سه عنصر اصلی همه رژیم ها. هر غذایی که مصرف می کنید، از خوب (شغذ سبز پژمرده با سرکه بالزامیک و گردو) گرفته تا غذاهای نه چندان خوب (کیک های شکلاتی مذاب با رویه خامه فرم گرفته)، می تواند به عنوان یکی از سه عنصر درشت مغذی طبقه بندی شود. همه غذاها از یک چربی، یک کربوهیدرات یا یک پروتئین تشکیل شده اند. برخی از غذاها دارای اجزای متعددی از این مواد هستند، اما در نهایت تجزیه می شوند و به عنوان یکی یا دیگری در بدن رفتار می شوند.

صرف نظر از اینکه رژیم های غذایی متداول به شما چه می گویند، هیچ یک از این سه مورد وجود ندارد که بتوانید بدون آنها زندگی کنید، حداقل نه خوب و نه برای مدت طولانی. شما به چربی های سالم در رژیم غذایی نیاز دارید. شما در رژیم غذایی خود به کربوهیدرات های پیچیده و خوب نیاز دارید. شما در رژیم غذایی خود به پروتئین بدون چربی نیاز دارید. همه آنها با هم در بدن کار می کنند تا بدن را در بهترین حالت نگه دارند، بنابراین مهم است که بدانید آنها چه هستند، چه می کنند و چرا به آنها نیاز دارید.

چربی ها – چربی ها توسط بدن تجزیه می شوند و به عنوان چربی ذخیره می شوند، اما نقش های دیگری نیز در بدن دارند. اول، آنها به عنوان یک منبع انرژی ثانویه برای بدن عمل می کنند. دوم، چربی های خوب واکنش التهابی بدن را کاهش می دهند. از طرف دیگر چربی های بد این واکنش را افزایش می دهند. پاسخ التهابی یکی از عوامل اصلی چاقی است. منابع خوب چربی شامل ماهی آزاد، ماهی تن و دیگر ماهی های چرب، آجیل و روغن آجیل، روغن زیتون و زیتون و آووکادو است. منابع بد چربی عبارتند از هر چربی که در دمای اتاق جامد است و همچنین هر چربی که شامل کلمه “هیدروژنه” باشد.

کربوهیدرات ها – دو نوع کربوهیدرات وجود دارد، ساده و پیچیده. نقش اصلی هر دو نوع کربوهیدرات تامین انرژی برای بدن است. هر کربوهیدرات در بدن تجزیه می شود و سپس به عنوان سوخت استفاده می شود. کربوهیدرات های ساده آنهایی هستند که به سرعت تجزیه می شوند و بدن را پر از گلوکز خون می کنند. در پاسخ، بدن بیش از حد هورمون انسولین ترشح می‌کند که تمام گلوکز خون را به صورت چربی به ذخیره‌سازی تبدیل می‌کند. از طرف دیگر کربوهیدرات های پیچیده بسیار کندتر هضم می شوند و باعث نمی شوند که سطح قند خون از کنترل خارج شود. سپس از آنها برای انرژی استفاده می شود و در صورت نیاز، مازاد آن نیز ذخیره می شود. کربوهیدرات های خوب شامل غذاهای غلات کامل است.

پروتئین ها — پروتئین از دو منبع گیاهی و حیوانی به دست می آید. تمام پروتئین های حیوانی کامل هستند زیرا تمام هشت آمینو اسید ضروری را که بدن به تنهایی قادر به ساخت آنها نیست، فراهم می کند. از سوی دیگر، فقط پروتئین سویا کامل است، با تمام پروتئین‌های گیاهی دیگر ناقص هستند، زیرا فاقد یک یا چند اسید آمینه ضروری هستند (لوسین، ایزولوسین، والین، متیونین، ترئونین، فنیل آلانین، تریپتوفان و لیزین). اگر تنوع کافی برای جبران هر یک از اسیدهای آمینه مختلف وجود داشته باشد، یک رژیم گیاهخواری همچنان پروتئین کافی برای سالم بودن را دریافت می کند.

پروتئین های موجود در گوشت های بدون چربی و لبنیات کم چرب راه خوبی برای دریافت پروتئین های حیوانی نیز هستند. مکمل‌های پروتئینی نیز ممکن است راه خوبی برای دریافت پروتئین کافی باشند و اگر کالری کافی داشته باشند یا به‌عنوان میان‌وعده بین وعده‌های غذایی می‌توانند جایگزین وعده‌های غذایی شوند.

پروتئین برای سیستم ایمنی حیاتی است و برخی از پروتئین‌ها ایمنی را تقویت می‌کنند و از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می‌کنند. پروتئین آب پنیر غنی از گلوتاتیون است، یک آنتی اکسیدان که برای حمایت از سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است. همچنین حاوی خاصیت ضد میکروبی، لاکتوفرین است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر