تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرمونی


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از معده را خارج کنید

تخریب یا آسیب غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد

از دست دادن یا آسیب به دریچه هایی که غذا در آن وارد معده می شود (که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند انسداد ایجاد کرده و در انتقال غذا از معده به مری یا از معده به روده اختلال ایجاد کنند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند ، که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

بقیه معده یا روده باریک ممکن است نتوانند غذا را به درستی هضم کنند یا چربی و مواد مغذی را جذب کنند ، که باز هم بستگی به نوع جراحی و میزان برداشتن معده دارد.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. رژیم غذایی مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر چند لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های آب پز اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند کاسنی ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

شما انواع غذاهای مغذی ، سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان دارید که وقتی در آنجا هستید آماده خوردن است. به عنوان مثال می توان به شیر یا شیر بدون چربی ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و بیسکویت ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است استفاده از لوله تغذیه را پیشنهاد کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله در محل قرار گرفت ، می توان مکمل های غذایی مایع (تغذیه روده) را از طریق آن تجویز کرد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای شما را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی از دست داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این عمل می تواند انجام شود یا نباشد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند بر عصب واگ تأثیر بگذارد ، که با ورود غذا به معده ، دیواره معده را شل می کند. این با کشش بقیه معده یا بدن با سازگاری با تغییرات هضم بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، ممکن است معده شما خیلی کندتر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید حدود 6 بار در روز وعده های غذایی یا میان وعده های کوچکتر بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن مایعات در طول غذا ، به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. در وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای پر فیبر مانند نان سبوس دار و غلات را محدود کنید ، زیرا باعث می شود زودتر از غذاهای دیگر احساس سیری کنید.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شود.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید