تعمیر ماشین ظرفشویی و اجاق گاز را از کجا شروع کنیم؟


روش های مختلف خشک کردن ظروف در ماشین ظرفشویی و همچنین نحوه تعویض و تعمیر جرقه زن و ترموکوپل اجاق گاز.

تعمیر ماشین ظرفشویی و اجاق گاز را از کجا شروع کنیم؟

ترموکوپل در مواردی که مشکلی وجود دارد قابل تعمیر است. اما نکته اینجاست که نحوه تعویض ترموکوپل اجاق گاز فرآیند سختی است. در واقع جوشکاری دو میله ناهمگن که قبلا ذکر کردیم در دمای حدود ۱۳۰۰ درجه ضروری است. مطمئناً این کار را نمی توان در خانه انجام داد. در نتیجه خرید واحد حرارتی یا واحد کنترل بهداشتی از نظر زمانی مقرون به صرفه خواهد بود.

مراقب باشید که داخل گاز و قطعات آن دستکاری نشود. این می تواند عواقب بدی داشته باشد. اگر احساس می کنید که تحقیقات بیشتری لازم است و دانش و مهارت های شما کافی نیست. برای ایمنی خود این کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

اقدامات برای جایگزینی جرقه زن گاز

تعویض مشعل به همان روش بررسی اتصال آغاز می شود – گاز و برق را از مشعل جدا کنید، سر مشعل را کاملاً بیرون بکشید و آن را وارونه کنید. با استفاده از یک پیچ گوشتی سر صاف، سیم‌ها را از شمع جدا کنید و مطمئن شوید که وقتی آنها را رها می‌کنید داخل مشعل نمی‌لغزند. جدا کردن شمع قدیمی با پیچ گوشتی فیلیپس باید آسان باشد. شمع قدیمی را بردارید و تعویض کنید. مشعل را دوباره سرهم کرده و تست کنید.

اگر فقط یک مشعل (یا بیشتر) روشن نمی شود، زیرا با چرخاندن دستگیره کنترل جرقه نمی زند، اما بقیه مشعل ها به درستی روشن می شوند، ممکن است نیاز باشد که پیگتیل سیم جرقه زنی را تعویض کنید. اگر مایع بجوشد و روی آن بریزد، ممکن است قسمت هایی از جرقه زن کوتاه شود، یا شفت پوشش شیر مشعل می تواند به مرور زمان بلغزد و از چرخش صحیح آن جلوگیری می کند.
برای تعویض پیگتیل سیم احتراق، گاز را خاموش کنید، مشعل را از برق بکشید و مشعل های گاز را بردارید. در مرحله بعد، دستگیره های کنترل فر را بردارید و با استفاده از مهره پیچ هایی که مشعل فلزی را در جای خود نگه می دارند باز کنید، اما فعلا آن را در جای خود بگذارید. در فر را باز کنید و به زیر پانل جلویی نگاه کنید تا پیچ های نگهدارنده پنل جلویی را پیدا کنید. هنگامی که پانل جلویی جدا شد، پیچ هایی را که به پنل بالایی می روند، بردارید تا کاملا آزاد شود.

آیا ماشین ظرفشویی خشک کن دارد؟

برخی از ماشین های ظرفشویی دارای یک المنت گرم کننده بر روی پایه هستند که هوا را گرم می کند و به خشک شدن سریع ظروف کمک می کند. این امر به ویژه در مدل‌های قدیمی‌تر رایج است و به سرعت با مدل‌های جدید منسوخ شده است زیرا تولیدکنندگان اکنون در تلاش هستند تا دستگاه‌های کارآمدتری بسازند.

رایج ترین روش خشک کردن با ماشین ظرفشویی مدرن افزایش دمای آب در پایان چرخه برای شستن ظروف با آب بسیار داغ است. پس از شستشو، قسمت داخلی استیل ضد زنگ ماشین ظرفشویی گرما را جذب کرده و رطوبت ظروف را از بین می برد. این روش خشک کردن غلیظ نامیده می شود. این کار روی ظروف شیشه ای و سرامیکی خوب عمل می کند، اما روی پلاستیک نه چندان خوب. برخی از ماشین های ظرفشویی از یک فن استفاده می کنند که هوا را به گردش در می آورد تا به خشک شدن ظروف کمک کند. همانند شستشوی گرم، این گزینه نیز از نظر انرژی کارآمدتر است زیرا هوا نیازی به گرم شدن ندارد.

برای ماشین ظرفشویی، خشک کردن ظروف دشوارتر از شستن آنها است. برای آزمایش اینکه ماشین ظرفشویی چقدر خوب خشک می شود، لیوان های پلاستیکی را روی قفسه بالایی قرار دادیم و یک چرخه معمولی را اجرا کردیم. پلاستیک سخت تر از شیشه و سرامیک خشک می شود زیرا گرما را در خود نگه نمی دارد و آب باقی مانده روی پلاستیک به راحتی تبخیر نمی شود. اینجاست که دمای ماشین ظرفشویی تنظیم می شود. ماشین ظرفشویی به چند روش ظروف را خشک می کند: استفاده از یک سیم پیچ الکتریکی که هوا را گرم می کند، یک فن که هوای گرم را به اطراف می دمد، دمای آب را در نزدیکی پایان چرخه افزایش می دهد یا ترکیبی از همه اینها. هیچ یک از این روش ها ظروف خشک را تضمین نمی کند.