تصویب قطعنامه وضعیت افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحدمجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه «وضعیت افغانستان» را پس از تسلط طالبان بر افغانستان به مجمع عمومی تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان افغانستان، قطعنامه «وضعیت افغانستان» برای نخستین بار پس از کنترل طالبان بر افغانستان به مجمع عمومی ارائه شد و ضمن تشریح اوضاع انسانی کنونی در این کشور و حوزه های سیاسی مربوط به حقوق بشر و امنیت تروریسم، مبارزه بر مواد مخدر، پناهندگان و وضعیت اجتماعی-اقتصادی این کشور تمرکز دارد.

در این قطعنامه ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از پناهجویان افغانستانی، بر لزوم حمایت از کشورهایی که با موج گسترده مهاجران افغانستانی مواجه هستند، تاکید شده است.

قطعنامه تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ضمن خودداری از به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت افغانستان، از مقامات طالبان می خواهد که به تعهدات بین المللی و دوجانبه افغانستان پایبند بوده و در جهت تقویت احترام به حقوق بشر و تشکیل یک اتحادیه فراگیر گام بردارند. دولت. دولت.

قطعنامه مذکور اقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و مذهبی اقلیت های قومی و مذهبی و اماکن دیپلماتیک را محکوم و از نقض حقوق بشر و محرومیت زنان و دختران در افغانستان انتقاد می کند.

سعید العروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نشست بررسی این قطعنامه، وضعیت وخیم انسانی و سیاسی کنونی افغانستان را نشانه ای از آثار مداخله نظامی ایران دانست. نیروهای خارجی او به بهانه مبارزه با تروریسم و ​​آوردن صلح و دموکراسی به سایر ملل می دانست که در حالی که این عقاید متعالی مشترک بشری را تحریف می کند، ملت ها و ملت ها با خطرات بی پایانی روبرو هستند.

وی شرایط کنونی افغانستان را مستلزم مسئولیت و تعهد برای نیروهای خارجی دانست و گفت: ایران بر لزوم رسیدگی به جنایات جنگی نیروهای اشغالگر در گذشته تاکید دارد که اکنون به دلیل فشارهای سیاسی کشورها متوقف شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی حمایت خود را از اتخاذ این تصمیم اعلام کرد و اعلام کرد که اتخاذ این تصمیم پیام روشن وحدت برای حمایت از مردم افغانستان در مسیر دستیابی به رفاه و صلح است. و اتکا به نفس

وی تصریح کرد که آینده افغانستان در گرو تطبیق و پایبندی به قانون اساسی به منظور تامین مشارکت و رعایت حقوق همه اقوام، مذاهب، زنان و دختران است.

اروانی توضیح داد که در جامعه کثرت گرا مانند افغانستان، هیچ گروه و حزبی به تنهایی قادر به کنترل کشور نخواهد بود.

وی افزود: حصول اطمینان از ایجاد یک حکومت فراگیر بر اساس قانون اساسی یک عنصر کلیدی در به رسمیت شناختن بین المللی حاکمیت آینده افغانستان است.

در سخنان نماینده دایمی کشورمان، بر لزوم حفاظت از اموال و دارایی های متعلق به افغانستان در کشورهای ثالث و تسهیل استفاده از این اموال برای مقابله با وضعیت انسانی در افغانستان تاکید شد.

نماینده دایمی کشورمان با ابراز نگرانی از ادامه تهدید تروریسم و ​​جنگجویان خارجی، اقدامات تروریستی علیه مراکز آموزشی و دیپلماتیک و اقلیت های مذهبی و قومی را محکوم کرد و گفت که جهان باید اطمینان حاصل کند که سرزمین افغانستان پناهگاه امن تروریست ها باشد. گروه هایی مانند داعش، القاعده و گروه های وابسته به آن.

وی همچنین دستاوردها و هزینه های انسانی کنترل مواد مخدر در جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد و از گسترش سریع کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پس از روی کار آمدن طالبان ابراز نگرانی کرد.

این قطعنامه که آلمان به مجمع عمومی تقدیم کرد با اکثریت ۱۱۶ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید. ده کشور به قطعنامه فوق الذکر رأی ممتنع دادند: روسیه، چین، پاکستان، نیکاراگوئه، بوروندی، بلاروس، گینه، اتیوپی، زیمبابوه و کره شمالی.