تصویب بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب در حوزه آب استان اصفهان


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در جلسه شورای اداری استانداری اصفهان اظهار داشت: در این سفر بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب در حوزه آب داریم که معادل یک اعتبار است. یک سوم کل اعتبار سفر، فاضلاب استان و …

وی با بیان اینکه چالش حوضه سیندرود چهار مورد اصلی را شامل می شود، ادامه داد: مورد اول تغییرات اقلیمی است به ویژه در دهه اخیر که خشکسالی شدید به ویژه در این حوضه آبریز را تجربه کردیم.

محرابیان با بیان اینکه مورد بعدی افزایش قابل توجه تقاضا به ویژه در کشاورزی، شرب و صنعت است، افزود: مشکل بعدی برداشت سالانه ۱.۲ میلیارد منابع زیرزمینی از حوضه در این منطقه است که شاهد مشکلات ناشی از آن هستیم. فرونشست.”

وزیر نیرو تاکید کرد: موضوع دیگر عدم اجرای به موقع پروژه های عمرانی و آب است، بنابراین پروژه هایی داریم که از دهه ۶۰ یا رها شده و یا پیشرفت چندانی نداشته است. در این روند نیز به دلیل افزایش تقاضا و کمبود عرضه دچار عدم تعادل هستیم و این بی ثباتی باعث ناپایداری آب شینده رود شده است.

وی اولین راه حل را تدوین طرح جامع زنده رود دانست و افزود: این کار در ماه های اخیر آغاز شد و اکنون نظرسنجی از اساتید، نخبگان و صاحب نظران استان های اصفهان و سایر استان های این حوضه را انجام خواهیم داد. “

محرابیان گفت: مورد بعدی تامین مالی پروژه های نیمه تمام است، پروژه هایی که شروع شده یا مواردی که نیاز به شروع دارند نیاز به اعتبار زیادی دارند و تجربه خوبی در اجرای پروژه های خارج از اعتبارات موجود نداریم.

وزیر نیرو گفت: احیای سهنده رود به دنبال اجرای کامل و سریع همه این طرح هایی است که امروز در دولت شاهد آن هستیم.

وی افزود: نیاز دیگری به اصلاح الگوی کشاورزی با استفاده از آبیاری نوین و محصولات پرمحصول در این منطقه وجود دارد تا مردم بتوانند از نظر اقتصادی منتفع شوند و البته این مورد نیازمند مشوق های لازم است.

محرابیان با تاکید بر لزوم بازنگری در تخصیص منابع آبی گفت: همچنان شاهد مصرف آب توسط صنایع هستیم که باید اصلاح شود و همچنین باید روش آبیاری فضای سبز در شهرهای این حوضه اصلاح شود.

وزیر نیرو بر اجرای طرح‌های حفاظتی از ابتدا تا انتها در مسیر رودخانه زنده تاکید کرد و افزود: نمی‌توان در کلام گفت که می‌توان جلوی برداشت‌های غیرمجاز را گرفت و باید در اطراف رودخانه سامانه‌هایی برای حذف برداشت‌های غیرمجاز اجرا شود.

وی گفت: من به عنوان یک کارشناس می گویم تنها راه نجات زاینده رود این است که مجموعه اقدامات خود را در یک برنامه کوتاه، حساب شده و منسجم انجام دهیم.

انتهای نامه / ۳۶۴۹ / الف /
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید