تسریع در حذف مسیر تحول و تعالی


گروه جامعه خبرگزاری فارس: «آزادی مشروع» و «جرم زدایی» دو واژه کلیدی است که از زمان انتصاب مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی ایجی، به عنوان رئیس قوه قضائیه (از ۱۳ تیر) مورد استفاده قرار گرفته است. Sal 1400 TA اکنون) بشنو.

واژه «آزادی های مشروع» اولین بار در حکم انتصاب اژه توسط مقام معظم رهبری مشاهده شد و از آن زمان تاکنون این واژه به طور مستمر و متناوب همراه با مترادف های آن از مراجع قضایی کشور شنیده می شود.

در دریای اژه ۶ انتظار یا مطالبه از سوی مقام معظم رهبری مطرح می شود که اولین آن «توجه جدی به وظایف اساسی قوه قضائیه در قانون اساسی» است؛ یعنی ترویج عدالت، احیای حقوق عمومی، تأمین آزادی های مشروع، نظارت بر حسن اجرای قوانین. جلوگیری از جرم و جنایت و مبارزه قاطعانه با فساد.

به گفته مقامات قضایی کشور، قوه قضائیه دوران تحولی را پشت سر می گذارد، تحولی که طبق برنامه صورت می گیرد و در تدوین این برنامه ها «خطای شش گانه مقام معظم رهبری، حجت الاسلام محسنی اژه ای را منصوب می کنند» و در نظر گرفته شده است. “سند تحول”.

از نظر قوه قضائیه برخی از جرایم مطرح شده این روزها مانند رانندگی بدون گواهینامه رانندگی نیست، بلکه تخلفی است که در صورتی که تنها تخلف همین است باید در مراجع ذیربط رسیدگی شود.

بنابراین نباید این نوع جرایم را جرم انگاری کرد و به کمیته های مربوطه یا هیأت حل اختلاف سپرد و حل مشکلات هر سازمان را به خود سازمان واگذار کرد و در نتیجه از ورود موضوع به قوه قضائیه جلوگیری کرد و یکی است. از مشکلات قدیمی زمانی که تأخیر معلق باشد، این دستگاه مدیریت می‌شود.

متاسفانه در نظام حقوقی ما بیش از ۱۵۰۰ عنوان مجرمانه داریم که در مقایسه با سایر ایالت ها و سایر نظام های حقوقی و قضایی که حدود ۳۰ عنوان حقوقی ایجاد کرده اند، رقم بالایی است.

برای حل برخی از مشکلات قدیمی و جا افتاده قوه قضائیه، جدای از اقدامات سریع و بدیع، به کارهای اساسی نیاز است که «جرم زدایی» یا «جرم زدایی» از آن ها بسیار حائز اهمیت است.

به گفته ایگی، این دوره حذف دوره تحول و تمایز خواهد بود، ما باید بتوانیم با اتحاد و یکپارچگی کامل با مجلس، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی گام های بلندی برداریم. ایگی دوری از جرم و کاهش عناوین مجرمانه در کشور را یکی از مولفه های اصلی ایجاد تحول در دستگاه قضایی می داند.

رئیس قوه قضائیه معتقد است عدالت و انصاف باید در همه زمینه ها گسترش یابد. مبارزه با فساد باید با قاطعیت بیشتر و بدون تبعیض در همه زمینه ها مورد توجه قرار گیرد، توسعه فناوری برای ارائه خدمات بهتر و ارزان تر و حداکثر استفاده از توان مردمی در کار باشد و سازوکاری برای گسترش آزادی های مشروع ایجاد شود.

وی بر لزوم یافتن سازوکاری برای گسترش آزادی های مشروع تاکید کرد و گفت: این موضوع نیازمند سازوکاری است تا بتوانیم بیش از پیش از این آزادی ها دفاع کنیم. اگر آزادی های مشروع ترویج و ترویج شود، اشتباهات زیادی صورت نخواهد گرفت.

«کاهش عناوین متعدد»، «اکثریت مجرمانه»، «جرم زدایی»، «جرم‌انگاری» و… همگی کلماتی هستند که پازل را تکمیل می‌کنند که پازل گسترش، توسعه و محدود کردن آزادی‌های مشروع است.

یک فلش و دو نشان برای حذف

یکی از چالش هایی که قوه قضاییه با آن مواجه است، تعداد پرونده های وارده به این دستگاه است که هر چه تعداد پرونده های کیفری بیشتر باشد، تعداد پرونده ها در دستگاه قضایی بیشتر می شود. از این رو قوه قضائیه به منظور افزایش آزادی های مشروع و جرم زدایی در تلاش است تا برخی از عناوین مجرمانه را که قابلیت جرم زدایی و جرم زدایی را دارند از فهرست عناوین مجرمانه کشور حذف کند.

بنابراین قوانین باید بازنگری شوند تا جرم زدایی شود. با جرم زدایی از بسیاری از اعمال مجرمانه، رایگان و یا تخلف نامیده می شود، از طریق جرم زدایی، آزادی مشروع افراد جامعه گسترش می یابد و به عبارت دیگر گامی در جهت احیای حقوق عمومی برداشته می شود.

امروز حفظ حقوق مردم، دفاع از آزادی های مشروع مردم از اولویت های قوه قضائیه است و در این زمینه فعال است، دفاع از آزادی بیان برای مردم و مطبوعات، دفاع از حق مطالبه مردم، برگزاری محاکمه برای جرایم سیاسی و عناوین بسیاری در این زمینه مد نظر قرار می گیرد.

با وجود آمادگی قوه قضائیه و اقدامات انجام شده، نباید فراموش کرد که این مسیر نیازمند حمایت مجلس شورای اسلامی و دولت است که آنها نیز با عناوین مختلف آمادگی خود را برای رفع موانع و مشکلات موجود در کشور اعلام کردند.

امید است. خواسته ها و انتظارات مقام معظم رهبری و مردم در عدالت خواهی، احیای حقوق عامه، تامین آزادی های مشروع، نظارت بر حسن اجرای قوانین، پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه قاطع با فساد محقق خواهد شد.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید