تجارت ایران و آفریقا به ۵ میلیارد دلار رسید


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمانبک در برنامه جدول زمانی اقتصادی شبکه یک با اشاره به پایان سفر هیئت نیجریه ای به تهران، اظهار داشت: در این اجلاس تجاری. ایران و نیجریه سند اصلی و ۸ سند زیرمجموعه همکاری در زمینه های مختلف فرهنگی، گردشگری، نفت، کشاورزی، ورزش، تجارت، گردشگری، استاندارد، جوانان، هوانوردی و غیره را امضا کردند.

وی افزود: در سفر هیات عالی رتبه تجاری نیجریه و نمایندگان بخش خصوصی به تهران، برنامه‌های دیگری از جمله دیدار بخش خصوصی و روسای اتاق‌های بازرگانی دو کشور و بازدید از کشورهای پیشرفته دنبال شد. صنایع و آشنایی با ایران».

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تراز تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری نیجریه گفت: اگرچه اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگر هستند، اما تجارت ایران با این کشور در سال ۱۴۰۰ ۱۲۵ میلیون دلار بوده و برنامه ما افزایش این سهم است. .

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تدوین نقشه راه توسعه تجارت کشور در ابتدای دولت سیزدهم گفت:

وی با اشاره به اینکه واردات آفریقا حدود ۵۸۰ میلیارد دلار است که سهم ما از این میزان با وجود تمام تلاش های دولت همچنان اندک است و اکنون توانسته ایم ۱.۲ میلیارد دلار از این بازار به دست آوریم، تصریح کرد: از کشورهای آفریقایی در سبد تجاری ایران.. برای کسب درآمد.

وی با اشاره به صادرات خدمات فنی مهندسی به قاره آفریقا گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی به آفریقا ۳۰۰ میلیارد دلار است… اما سهم ما در سال گذشته با وجود افزایش در دولت سیزدهم به ۲۰۰ میلیون دلار رسید. که هنوز کوچک است

وی افزود: کشورهای زیادی در قاره آفریقا مشمول تحریم‌ها و احتمال افزایش مبادلات تجاری با آن‌ها هستند، در حالی که در سال‌های اخیر بسیاری از فرصت‌های تجاری از مذاکرات با غرب به حالت تعلیق درآمده است.

وی گفت: خطوط کشتیرانی، زیرساخت های تجاری، پولی و بانکی برای تجارت با کشورهای آفریقایی در سال های اخیر به دلیل عدم اولویت بندی شناسایی نشده است و اکنون تمرکز ما بر تجهیز و تامین این نیازها برای افزایش است.

معاون وزیر سکوت وی با اشاره به هدف صادرات به آفریقا گفت: برنامه ما این است که تجارت ایران با آفریقا را تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۱.۲ میلیارد دلار یعنی ۲.۵ میلیارد دلار دوبرابر کنیم و تا پایان سال ۱۴۰۴ به ۵ تا ۶ میلیارد دلار برسیم. نیازمند الزاماتی مانند تجهیز زیرساخت های زیرساختی است.
وی گفت: یکی از موانع اصلی تجارت ۵ میلیارد دلاری با آفریقا، دیدگاه غالب مدیران میانی است. مدیران ارشد اجرایی به دنبال توسعه روابط تجاری با سایر کشورها هستند، این دیدگاه که مدیران میانی هنوز دیدگاهی مشکل‌دار نسبت به گذشته دارند.
بیمن گفت: در حال حاضر بخشنامه های ما از مدیران سطح اول به دست مدیران میانی می رسد، اما به این دلیل رتبه بندی بی اثر است.
وی عدم فعالیت خطوط هوایی و حمل بار بین ایران و آفریقا را ناشی از همین نگاه دانست و تاکید کرد: برای حل مشکل حمل و نقل، ۴ کشور در ۴ نقطه از شرق، غرب، جنوب و شمال آفریقا برای راه اندازی خطوط هوایی انتخاب شدند. ابتدا .. و ارسال به این کشورها امکان ورود به آفریقا را داشت.
پایان پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید