تبدیل ۳۵ هزار هکتار از اراضی دیم به آبی در آذربایجان شرقی/ طرح جدید احیای دریاچه ارومیه


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اکبر فتحی ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه در سفر رئیس جمهور به استان طرح های خوبی برای بخش کشاورزی به تصویب رسید. میزان مصوب اعتبارات عمرانی بخش کشاورزی ۲۸۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سایر استان ها رقم بسیار قابل توجهی است.

وی افزود: این طرح ها بیشتر در زیرمجموعه های آب، خاک، باغبانی، کشاورزی، منابع طبیعی و امور بادیه نشینان است که عمدتاً شامل طرح های بهسازی کانال ها و شبکه های آبیاری عمومی و توسعه پارک ها در اراضی شیب دار است. و پروژه های آبخیزداری منابع طبیعی، تامین آب آشامیدنی بادیه نشینان در منطقه بادیه نشین، ساخت و اصلاح کانال ها و جاده های منتهی به مزارع است که در بخش کشاورزی تطبیق خواهد شد.

فتحی ادامه داد: در مجموع ۲۳ طرح و ۱۰۰ طرح در تمامی شهرستان های استان اجرا می شود که با اجرای این طرح ها و بخشی از پروژه های حوزه آب که در بخش کشاورزی به ویژه با تکمیل و راه اندازی آنها هزینه می شود. ” از اراضی زیر ۹ سد در حال احداث، ۳۵ هزار هکتار اراضی جدید از دیم به آبی تبدیل می شود و بیش از ۲۵۰ هزار تن محصول جدید کشاورزی به سد قبلی اضافه می شود.

وی گفت: با توجه به اینکه بخشی از اعتبارات مربوط به حوضه دریاچه ارومیه خواهد بود، بنابراین برنامه های جدیدی در حوزه دریاچه ارومیه خواهیم داشت که از جمله آن تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری نوین است که برای حوضه دریاچه ارومیه ضروری است. – حوزه نیز اقدامات موثری انجام خواهد داد.

فتحی افزود: این طرح ها از زمانی که ریاست جمهوری برای تامین اعتبار اعلام شده قابل اجراست، اما با توجه به اینکه در مرحله تصویب و تبادل موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه هستیم، بر این باوریم که با توجه به اقدامات انجام شده در ماه آینده، اکثر پروژه ها شروع خواهند شد.»

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید