بیانیه بریکس درباره مذاکرات روسیه و اوکراین


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سران گروه بریکس از جمله اقتصادهای نوظهور در بیانیه پایانی نشست عصر پنجشنبه خود از مذاکرات روسیه و اوکراین حمایت کردند.

اسپوتنیک به نقل از این بیانیه نوشت: ما در مورد وضعیت اوکراین بحث کردیم و موضع خود را که در شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل بیان شده بود، تایید کردیم.

رهبران برجام از جمله برزیل، روسیه، چین، آفریقای جنوبی و هند پس از چهاردهمین نشست به میزبانی پکن اعلام کردند: ما توافق کردیم که همکاری در رقابت بین کشورهای بریکس را تعمیق کنیم و شرایط را برای رقابت عادلانه در همکاری های تجاری و اقتصادی جهانی ایجاد کنیم. . ».

این بیانیه می افزاید که کشورهای بریکس همچنین بر تعهد خود به جهانی عاری از سلاح های هسته ای تاکید کردند و خواستار مشارکت گسترده کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته شدند.

این بیانیه می افزاید: ما نتایج اجلاس جهانی ۲۰۰۵ را به یاد می آوریم و بر لزوم اصلاح سازمان ملل متحد، از جمله شورای امنیت، به منظور فراگیرتر، موثرتر و کارآمدتر کردن آن، و نمایندگی بهتر کشورهای در حال توسعه به منظور پاسخگویی تاکید می کنیم. ” مناسب برای چالش های جهانی

در نشست بریکس روز پنجشنبه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از دیگران خواست تا علیه “اقدامات خودخواهانه” غرب با یکدیگر همکاری کنند. (جزئیات بیشتر)

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه اجلاس بریکس در ویدئویی گفت: بحران اوکراین زنگ خطر را برای جهان به صدا در آورده است. حقایق بار دیگر ثابت می کند که تحریم ها شمشیر دو لبه است.

وی با انتقاد از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه در پی قیام اوکراین، گفت: اعمال تحریم های عمدی به مردم سراسر جهان آسیب می رساند.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید